اوگاندا برتوقف همکاری های نظامی با کره شمالی صحه گذاشت | اتاق خبر
کد خبر: 347256
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 04:21
پس از بارها تایید وتکذیب؛
مقام های دولت اوگاندا روز دوشنبه در پی ادعای یک مقام کره جنوبی درباره تصمیم این کشور آفریقایی به توقف همکاری های نظامی با کره شمالی، ابتدا این ادعا را تکذیب و تبلیغات رسانه ای کره جنوبی توصیف کردند و سپس بر آن صحه گذاشتند.

اتاق خبر - به گزارش خبرگزاری فرانسه، «جونگ یئون گاک» سخنگوی رئیس جمهوری کره جنوبی روزگذشته(یکشنبه) به نقل از«یو وری موسونی» رئیس جمهوری اوگاندا نوشت که وی دستور اجرای صحیح قطعنامه های اخیر سازمان ملل از جمله توقف همکاری با کره شمالی در زمینه های نظامی و امنیتی را به مقام های مربوطه ابلاغ کرده است.

با این حال «شبان بانتاریزا» معاون سخنگوی دولت اوگاندا صبح امروز با تکذیب این خبر افزود: حتی اگر رئیس جمهوری قصد اعلام چنین دستوری را داشته باشد، این خبر نباید رسانه ای شود. خبر یاد شده صحت ندارد و این ها تبلیغات رسانه ای کره جنوبی است.
تنها چند ساعت بعد از این سخنان، دفتر ریاست جمهوری اوگاندا با صدور یک بیانیه بر تصمیم این کشور برای توقف روابط نظامی با کره شمالی صحه گذاشت و «سم کوتسا» وزیر امور خارجه این کشور نیز با حضور در جمع خبرنگاران اعلام کرد که اوگاندا همکاری های خود با کره شمالی را متوقف خواهد کرد.
وی در این رابطه افزود: سیاست ما بر عدم حمایت از تکثیر تسلیحات هسته ای استوار است.
براساس برخی گزارش ها، ده ها نظامی کره شمالی در اوگاندا تحت تعلیم هستند و دو کشور با یکدیگر همکاری های مشترک نظامی و امنیتی دارند.
رئیس جمهوری اوگاندا که از سال 1986 قدرت را در اختیار دارد، سه بار در کره شمالی با «کیم ایل سونگ» رهبر فقید و بنیان گذار این کشور دیدار کرده است. این در حالی است که کره شمالی در یک دهه اخیر تحت شدیدترین تحریم های سازمان ملل و جامعه جهانی قرار گرفته است.
«پارک گئون هی» رئیس جمهوری کره جنوبی نیز که هم اکنون در «کامپالا» پایتخت اوگاندا بسر می برد، از هفته گذشته با سفر به اتیوپی، تور دوازده روزه آفریقایی – اروپایی خود را آغاز کرده بود.
مقام های اوگاندا و کره جنوبی روز گذشته در حضور سران دو کشور چند سند هکاری در زمینه های مختلف نظیر بهداشت، آموزش و فناوری امضا کردند.
پارک گئون هی در ادامه سفر خود ابتدا به کنیا و سپس فرانسه خواهد رفت.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید