رشته‌های مهارتی کارودانش در آینده افزایش می یابد | اتاق خبر
کد خبر: 347306
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 08:14
مدیرکل دفتر آموزش کارودانش وزارت آموزش و پرورش از تصویب 150 رشته مهارتی شاخه کارودانش در دوره دوم متوسطه از سوی شورای عالی آموزش و پرورش خبر داد و گفت: قطعا در آینده رشته‌های جدیدی خواهیم داشت.

به گزارش اتاق خبر، مصطفی آذرکیش در پاسخ به پرسشی مبنی بر علت کاهش شمار رشته‌های مهارتی شاخه کارودانش از 264 به 150 رشته اظهار کرد: در کارودانش تعداد رشته‌های مهارتی مطرح نیست بلکه رشته‌ها با توجه به نیاز بازار کار انتخاب می‌شوند.

 وی افزود: تا کنون هشت مجموعه رشته در کارودانش طراحی شده و هر مجموعه‌ جدید نسبت به قبلی بروز رسانی شده است، با این حال فایل رشته‌های مهارتی بسته نیست و هربار ممکن است رشته‌هایی به آن افزوده و یا از آن کاسته شود؛ به عنوان مثال سال گذشته در یک مرحله 23 رشته به مجموعه رشته‌های مهارتی اضافه شد.

 مدیرکل دفتر آموزش کارودانش وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه در این مرحله، این تعداد رشته برای اجرا تصویب و ابلاغ می‌شود گفت: این رشته‌ها متناسب با نیاز بازار کار و با همکاری دستگاه‌های ذیربط انتخاب می‌شود و ما به مرور رشته‌های جدیدی را به مجموعه اضافه خواهیم کرد.

 آذرکیش افزود: البته باید این نکته را مدنظر قرار می‌دادیم که هنرستان‌های کارودانش ما از امسال سه سال شده و برخی از رشته‌ها برای ارائه در سه سال نیاز به زمان آموزش بیشتری داشتند و بنا شد فعلا این تعداد رشته را با همکاری دستگاه‌های خارج از وزارتخانه چون سازمان فنی و حرفه‌ای، وزارت صنعت و وزارت جهاد کشاورزی که متولی آموزش مهارت هستند ارائه کنیم.

 وی تاکید کرد: قطعا در آینده رشته‌های جدیدی خواهیم داشت که در کمیته فنی آموزش کارودانش درباره آن تصمیم گیری خواهد شد.

 مدیرکل دفتر آموزش کارودانش وزارت آموزش و پرورش در جریان استقرار پایه دهم و تغییرات جدول برنامه درسی به اختصاص حدود 42 ساعت برای دروس شایستگی‌های عمومی و 10 ساعت برای دروس شایستگی‌های غیرفنی اشاره کرد و گفت: بر اساس برنامه درسی ملی حداکثر باید 40 ساعت در هفته برنامه درسی داشته باشیم که در سه سال حداکثر120 ساعت خواهد شد.

 وی ادامه داد: برای 52 واحد تعیین تکلیف شده و برای حداکثر تا 68 واحد دیگر دروس مهارتی و تخصصی تدریس خواهد شد.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید