پس نیروی انتظامی کجاست؟ | اتاق خبر
کد خبر: 347354
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 11:38
پلیس هم مانند بسیاری از نهادهای دیگر مشکلات و نواقصی دارد که رسیدگی و رفع آنها بشدت ضروری است اما گاهی مطالبه ‌گری و انتظار از نیروی انتظامی از قاعده منطقی و دایره قانونی آن خارج می شود.

اتاق خبر - مثلا فردی که خودروی روشن خود را با هدف خرید از فروشگاه رها کرده، اگر خودرویش به سرقت برود، شاید لازم باشد ابتدا خود را سرزنش کند یا وقتی اهالی یک آپارتمان به چرخ خوردن مدام یک فرد مشکوک در حوالی منزل بی‌ تفاوت هستند،‌ در صورت سرقت از آپارتمان، باید خودشان را هم مقصر بدانند.

البته این غفلت خسارت‌ بار وقتی عیان‌تر‌ می شود که نگاهی واقع بینانه به سرریز جرایم بخش های مختلف جامعه به حوزه نیروهای انتظامی داشته باشیم.
نمونه بارز آن جمعیت بیکاران در کشور است که برخی از آنان تحت فشارهای متعدد زندگی،‌ مستعد افتادن در مسیرهای نادرست از سراب پولداری یک‌ شبه تا باتلاق اعتیاد هستند؛ ماشین آرزوهای بسیاری از این جوانان خیلی زود چپ می کند و تعدادی از آنان ناخواسته به سرقت، درگیری، زورگیری و انواع جرایم دیگر روی می آورند.
این دیدگاه هرگز به معنی مبرا کردن پلیس و نفی مسوولیت آن در قبال نظم و امنیت شهر نیست اما نگاه های سطحی‌ نگر، حلقه های از هم بریده‌ای که آن جوان سالم و پرانرژی را به یک مجرم پرخطر تبدیل کرده، نادیده می گیرند و فقط پلیس را در جایگاه متهم و پاسخگوی جرایم می نشانند و بی‌درنگ می پرسند 'پس پلیس کجاست؟'
از نظر مدیرکل مشارکت های عمومی نیروی انتظامی، این سوال حاصل یک برداشت نادرست است اما او در عین حال یک نگاه متفاوت هم به آن دارد.

* هم خوب است هم نه
سرهنگ سید احمد خسروی به خبرنگار ایرنا می گوید: در فضای عمومی جامعه یک ادبیاتی ایجاد شده و به محض مشاهده هر نقصی در هر جای جامعه، گفته می شود 'پس نیروی انتظامی کجاست؟' یا 'پس ناجا چکار می کند؟'
او معتقد است که 'این دیدگاه از یک زوایه نشانه این است که مردم پلیس را حامی و معتمد خود می دانند اما در عین حال حاصل یک برداشت اشتباه و ناشی از عمل نکردن دستگاه های متولی امنیت به وظیفه خود هم هست.'
خسروی معتقد است که نباید مسوولیت دیگر دستگاه ها را هم پای نیروی انتظامی نوشت: 'مردم خیلی خوب پای کار هستند اما برخی نهادها این گونه نیستند و در حالی که انتظار داریم همه متولیان نظم و امنیت دست کم وظایف قانونی خود را به صورت دقیق انجام دهند.'
او در این باره مثال می زند که در جریان اجرای 'طرح معتمدین محل' که با هدف کم کردن مداخله پلیس و استفاده از ظرفیت های مردم محلات برای استقرار امنیت آغاز شده است، برخی از دستگاه ها وظایف قانونی خود را در این باره اجرا نمی کنند.

* ریشه مشکلات از 'خلاهای قانونی' آب می خورد
مدیرکل مشارکت های عمومی نیروی انتظامی بر این باور است که هم افزایی ناجا و دستگاه های مرتبط با حوزه امنیت، قوی است و ریشه مشکلات از 'خلاهای قانونی' آب می خورد که لازم است قوه مقننه این خلاها را ببیند و پر کند.
به اعتقاد خسروی حتی اگر یک نهاد هم لنگ بزند، کل سیستم به خوبی کار نمی کند؛‌ مثلا در همین حوزه خودروسازی اگر امنیت خودروها بهبود نیابد به راحتی سرقت می شوند و یا دست کم با وقوع تصادف، خودرو نابود و خانواده های بسیاری متلاشی می شوند که تبعات آن باز هم متوجه نیروی انتظامی است.
او استقرار امنیت در جامعه را 'نفع همگانی' می داند و عنوان می کند که همکاری و هماهنگی همه دستگاه ها در تقویت و تحکیم امنیت عمومی یک امر ضروری است که البته با جدیت در دستور کار ناجا قرار گرفته است.
به نظر می رسد اگر حلقه های اولیه مشکلات اجتماعی را رها کنیم، باید منتظر رشد تصاعدی جرایم و تخلفات در سطح جامعه باشیم و چندین برابر سرمایه گذاری برای خشکاندن ریشه آسیب های اجتماعی، باید هزینه تبعات این آسیب ها و تامین امنیت جامعه کنیم.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید