ترس‌ها و اميدهاي بانكداري ايران در تعامل با دنيا | اتاق خبر
کد خبر: 347416
تاریخ انتشار: 11 خرداد 1395 - 16:02
دكتر پرويز عقيلي، موسس بانك خاورميانه كه پيش از اين و در آغاز دهه ۱۳۸۰ بانك كارآفرين را نيز راه‌اندازي كرده بود يكي از مديران با سابقه بانكي است كه فعاليت در بانك‌هاي پيش از انقلاب همچنين بانك‌هاي خارجي را در كارنامه‌اش دارد.

اتاق خبر: دكتر پرويز عقيلي، موسس بانك خاورميانه كه پيش از اين و در آغاز دهه ۱۳۸۰ بانك كارآفرين را نيز راه‌اندازي كرده بود يكي از مديران با سابقه بانكي است كه فعاليت در بانك‌هاي پيش از انقلاب همچنين بانك‌هاي خارجي را در كارنامه‌اش دارد.

اين مدير با سابقه بانكي كه به دليل اشراف بر مسائل بانكي ايران و جهان همچنين آشنايي با محيط‌هاي بين‌المللي و تحليل‌هاي نيرومندش در ميان بانكداران و فعالان اقتصادي چهره‌اي نامدار است در يك سال اخير به ويژه پس از برجام تلاش گسترده‌يي براي برطرف كردن مشكلات بانكي ايران داشته است. حضور در همايش‌هاي بين‌المللي و دفاع و حمايت او از وضع فعلي بانكداري در مجامع جهاني موجب توجه مديران بانك‌هاي خارجي شده است.

اين مدير ارشد نظام بانكداري خصوصي ايران كه در جمع اعضاي انجمن مديران صنايع صحبت مي‌كرد، سايه‌ها و ترس‌ها و اميدها و روشني‌هاي فعاليت بانكداري ايران و تعامل با دنيا را بازگو كرد. عقيلي گفت: من در سفرهاي خارجي كه همراه با هيات‌هاي ايراني دارم با مديران بانك‌ها درباره ضرورت حضور آنها در بازار پولي ايران همچنين برطرف كردن معضلات براي باز شدن راه ايران در بانكداري جهاني پس از برجام نكاتي را يادآور مي‌شوم. آنها نير در پاسخ به نكاتي اشاره مي‌كنند كه بايد در كانون توجه مراكز و نهادهاي تصميم‌گيري قرار گيرد.

مديرعامل بانك خاورميانه گفت: يكي از دلايل احتياط بانك‌هاي بزرگ براي گسترش همكاري با ايران در بخش‌هاي مختلف شايد به يك گزارش ارائه شده از سوي يك موسسه پژوهشي مستقر در فرانسه باشد. اين موسسه كه كارش رتبه‌بندي و رصد ريسك‌هاي فعاليت بانكداري جهاني در كشورهاي مختلف است به فاصله بسيار كوتاهي از امضاي برجام گزارشي تهيه كرد و در آن به بانكداران توصيه كرد كه به ايران نروند.

اين موسسه و ساير بانك‌هاي بزرگ دنيا الان به دو نكته بسيار حساس هستند و بايد به اين نكات توجه كرد. آنها مي‌خواهند به طور كامل از لايه‌هاي پشت سر هم و كساني كه پشت يك انتقال پولي هستند برايشان معلوم باشد. اين مساله كه امروز به نام پولشويي و مبارزه با آن مشهور شده است يك عنصر بسيار تعيين‌كننده در همكاري بانك‌هاي بزرگ با بانك‌هاي كشورهاي ديگر ازجمله بانك‌هاي ايران است.  من در گفت‌وگوهايي كه با مديران بانك‌ها و مديران موسسه‌هاي پژوهشي داشتم به آنها تاكيد كردم كه ايران از ۸ سال پيش قانون مبارزه با پولشويي را تدوين و تصويب كرده و آن را اجرا مي‌كند. با اين همه، بانك‌هاي خارجي برايشان بسيار مهم است كه قانون مبارزه با پولشويي در ايران درست و كامل اجرا شود. مي‌توان از نمايندگان سياسي مرتبط با سياست خارجي خواست كه در گفت‌وگوهاي خود اين نكته را به روشني توضيح دهند.

نكته دوم و حساسيت ديگر بانك‌هاي خارجي در همكاري يا عدم همكاري با ساير بانك‌ها اين است كه از اين بنگاه‌ها براي تامين مالي جريان تروريسم استفاده نشود. خوشبختانه ايران در اين باره نيز قانون دارد و آن را مراعات مي‌كند. با توجه به ميزان حساسيت بانك‌هاي بزرگ جهان درباره دو نكته ياد شده تلاش ما اين بوده كه بگوييم و اثبات كنيم كه بانكداري ايران از اين شرايط دور است.  مديرعامل بانك خاورميانه با تاكيد بر اينكه اكنون در بانك خاورميانه يك اداره بسيار با اهميت تاسيس كرده‌ايم كه كار آن تطبيق مقررات خارجي بانكداري با فعاليت‌هاي داخلي است. ما همه تلاش خود را به كار گرفته‌ايم كه از مقررات جهاني تبعيت كنيم و نظارت‌هاي خود را بر گردش پول و سپرده‌هاي مشتريان تا جايي كه ممكن است را افزايش مي‌دهيم تا دچار اشتباه نشويم.

به گزارش ساعت ۲۴ نظام بانكي امروز دنيا با ۱۵سال پيش تفاوت‌هاي بنيادين كرده و مديران بانك‌ها دستشان باز نيست كه هر تصميمي را بدون اجازه نهادهاي نظارتي اتخاذ كنند تا جايي كه از اخبار و گزارش‌هاي ارسالي استنباط مي‌شود كرد، مي‌توان فهميد كه مردان سياسي امريكا تمايل دارند بانك‌هاي خارجي با ايران همكاري كنند تا برجام آسيب نبيند. مديرعامل بانك خاورميانه گفت: با توجه به آنچه واقعيت امروز است نبايد انتظار داشته باشيم در يك مدت كوتاه منابع پولي و ارزي خارجي به ويژه از طرف بانك‌ها به ايران سرازير شود.

منبع: تعادل

نظرات
ADS
ADS
پربازدید