ارتقای صنعت برق در گرو ایجاد تحول بنیادی | اتاق خبر
کد خبر: 347642
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 05:37
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت:پس از چندین دهه رشد سریع کمی در تأمین انرژی برق، ایجاد تحولی بنیادین و فراگیر به منظور ارتقا و توسعه کیفی صنعت برق ضروری است بدین منظور سه مقوله حفظ محیط زیست، ارتقای بهروری و گسترش رقابت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار ا

اتاق خبر: هوشنگ فلاحتیان - معاون برق و انرژی وزیر نیرو در یازدهمین همایش بین‌المللی انرژی با بیان اینکه چهل و هفتمین نشست سازمان ملل در پاریس، دستور کار توسعه پایدار را در قالب COP 21 تصویب کرد،گفت: اغلب کشورهای جهان تعهدات قابل توجهی را در کاهش گازهای گلخانه‌ای پذیرفته‌اند.

وی ادامه داد: این همایش نیز بر کاهش گازهای گلخانه‌ای و توجه بیشتر به ملاحظات زیست محیطی تاکید و توصیه کرده و برای تأمین انرژی مورد نیاز، باید از تکنولوژی‌های با راندمان بالا استفاده کرد و خصوصاً سهم انرژی‌های تجدیدپذیر را افزایش داد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه به منظور استفاده حداکثری از منابع حاصل از صادرات انرژی باید سیاست‌های صرفه‌جویی انرژی، افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی و استفاده از تکنولوژی‌های جدید را در دستور کار خود قرار گیرد، خاطرنشان کرد: براساس مطالعات انجام شده توسط مؤسسات تحقیقاتی، ایجاد یک شبکه یکپارچه مبتنی بر انرژی‌های تجدید پذیر برای تأمین نیازهای انرژی الکتریکی مورد نیاز کشورهای منطقه منا (کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا) امکان‌پذیر است.

فلاحتیان با اشاره به اتصال شبکه برق کشورهای این منطقه و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در این کشورها از جمله اقداماتی است که می‌بایست دنبال شود، گفت: سه مقوله امنیت انرژی، دسترسی همگانی به انرژی با قیمت‌های منطقی و پایداری زیست محیطی موضوعاتی است که در کنار یکدیگر به صورت متعادل باید در سطح جهانی مورد پیگیری قرار گیرد. کشورهایی که در زمینه شاخص‌های مرتبط با این سه موضوع سرآمد دیگران هستند می‌بایست امکانات و تجربیات خود را در زمینه ارتقای این شاخص‌ها در اختیار دیگران قرار دهند.

وی تصریح کرد: ایران در تولید و ترانزیت انرژی در منطقه که باعث کاهش هزینه‌های انرژی می‌شود، از نقش برجسته‌ای برخوردار است. همچنین در چارچوب تعامل گسترده‌تر کشورها در حوزه‌های مختلف انرژی، افزایش همکاری‌ها در زمینه تجارت، سرمایه گذاری، حمل و نقل، ترانزیت، انتقال دانش و فناوری، افزایش کارایی و تبادل دانش و تجربیات با استفاده از کلیه ظرفیت‌های نهادی و سازمانی از جمله معاهده منشور انرژی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: توسعه روش‌هایی نظیر تبدیل نیروگاه‌های گازی به سیکل ترکیبی، بهره‌گیری از توربین‌های گازی با راندمان بالا و همچنین توسعه واحدهای تولید هم‌زمان برق و حرارت (CHP) که بازدهی صنعت برق را تا بیش از 50 درصد افزایش می‌دهد، از جمله سیاست‌های مهم وزارت نیرو است.

فلاحتیان اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌های بلند مدت، سوخت‌های فسیلی از جمله نفت و گاز متعارف همچنان از جایگاه ویژه‌ای در تأمین انرژی جهان در آینده برخوردار بوده و خواهد بود.

وی با بیان اینکه پیشرفت فناوریهای نوین در بهره برداری از منابع غیر متعارف نظیر شن‌های نفتی و گازی که با تأمین بخشی از نیازهای انرژی جهان در آینده در برقراری امنیت انرژی مؤثر خواهند بود،اظهار کرد» شایسته است که این مساله مورد توجه قرار گیرد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ادامه داد: ایران به عنوان بزرگترین دارنده ذخایر نفت و گاز جهان، مصمم است نقش خود را در بازارهای جهانی انرژی ایفا کند و سهمی مناسب از تأمین انرژی مورد نیاز جهان را بر عهده داشته باشد.

فلاحتیان با بیان اینکه اعمال تحریم‌های اقتصادی با انگیزه‌های سیاسی، آثاری مخرب بر تولید و عرضه نفت و گاز به جای گذاشته و موجب به خطر افتادن امنیت انرژی و اختلال در اصل دسترسی به منابع انرژی شده است،خاطرنشان کرد:تحریم‌ها همچنین باعث ایجاد اختلال در بازار انرژی و برهم زدن ثبات اقتصادی کشورها و جهان، ایجاد مانع در پیشبرد سیاست‌های مربوط به توسعه پایدار و حتی بروز بحران‌های سیاسی و اجتماعی می‌شود و ناکارآمدی منابع را به همراه دارد که با تصویب و اجرای برجام و رفع تحریم‌ها، ایران به عنوان کشوری مهم و تاثیرگذار در تأمین امنیت عرضه انرژی در سطح بین المللی، حضوری فعال خواهد داشت.

وی ادامه داد: وزارت نیرو و کمیته ملی انرژی ایران آمادگی لازم برای شروع و گسترش همکاری‌های علمی و فنی مبتنی بر ارتباط با سایر کشورهای جهان را دارد. بدیهی است این همکاریها و ارتباطات دو جانبه و چند جانبه مستقیم و غیر مستقیم منجر به ارتقای پایداری صنعت انرژی در آینده خواهد شد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه ایران تلاش خواهد کرد تا بصورت داوطلبانه میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از بخش انرژی کشور را به میزان 4 درصد با استفاده از منابع داخلی و افزون بر آن را به میزان 8 درصد با دریافت انواع کمک‌های مالی، فنی، فناوری و سرمایه‌ای خارجی کاهش دهد،گفت: این امر نیازمند فراهم آوردن زیرساخت‌های متعددی است تا اجرای اقدامات را از سال 2020 میسر سازد.

فلاحتیان ادامه داد: ایجاد و تشکیل یک بازار منطقه‌ای پیوند آب، انرژی و محیط زیست توسط وزیر نیرو در یازدهمین همایش انرژی پیشنهاد شد که این اقدام را در ابتدا می‌توان با تحلیل اهداف و شاخص‌ها به انجام رساند و سپس با استفاده از رویکردی فعال، رویه‌های جدید، معنادار و قابل تحقق را شناسایی و پیشنهاد کرد.

وی با بیان اینکه صنعت نفت و گاز ایران طی سالهای برنامه پنج ساله ششم، حداقل به میزان 200 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد،گفت: اغلب آن می‌بایست از طریق سرمایه گذاری خارجی تأمین گردد. برای استفاده و جذب حداکثری سرمایه‌گذاری خارجی، اصلاح و بهینه سازی قراردادهای بالا دستی نفت ضروری است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تصریح کرد: قیمت‌های تکلیفی برق، چالش‌های جدی را برای صنعت برق و توسعه ظرفیت‌های آینده ایجاد کرده است و برای اینکه بتوان رشد اقتصادی مورد نظر در برنامه پنجساله ششم را محقق کرد، لازم است سالانه حداقل 5 هزار مگاوات به ظرفیت نصب شده برق کشور اضافه شود.

وی ادامه داد: از آنجا که در نظر است این ظرفیت عمدتاً توسط بخش خصوصی داخلی وخارجی تأمین شود، اصلاح قیمت‌های برق برای ایجاد انگیزه در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

وی اظهار کرد: ارتقای بهره‌وری انرژی مستلزم طراحی مکانیزم‌های تأمین مالی مبتنی بر بازار به ویژه شرکتهای خدمات انرژی، ارتقای حکمرانی در بهره وری انرژی، ایجاد نهاد مقررات گذاری مستقل از دستگاه‌های اجرایی، انتقال دانش فنی پیشرفته به ویژه در شبکه‌های توزیع برق از جمله هوشمندسازی شبکه است.

فلاحتیان با بیان اینکه نیروگاه‌های برق‌آبی یکی از مصادیق اصلی پیوند آب و انرژی و محیط زیست در طبیعت بشمار می‌رود، گفت: این مقوله‌ها در کنار غذا، ارکان مهم امنیت ملی و توسعه اقتصادی جوامع را تشکیل می‌دهند. تسهیل اقدامات سرمایه گذاری بخش خصوصی بویژه سرمایه گذاری خارجی، زمینه توسعه بیشتر این بخش را در سالهای آتی فراهم می‌کند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید