کلافگی میلاد وسط برجهای دوقلو! | اتاق خبر
کد خبر: 347699
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 12:45
برجهای دوقلویی که شهرداری قصد دارد کنار برج میلاد بسازد و حتی گودبرداری آن را انجام داده، به گفته‌ی مدیران وزارت راه و شهرسازی هنوز مراحل قانونی تصویب را طی نکرده‌اند.

اتاق خبر: شهرداری تهران قصد دارد در کنار برج میلاد دو برج موسوم به برجهای دوقلو بسازد اما مسوولان وزارت راه و شهرسازی می گویند شهرداری در این خصوص عجله کرده است؛ چرا که هرگونه اقدام برای ساخت و ساز این برجها باید طرحهای مصوب شورای عالی شهرسازی را طی کند.

کارشناسان وزارت راه و شهرسازی معتقدند محوطه 120 هکتاری مجموعه ارتباطات بین المللی تهران (برج میلاد) توان و ظرفیت ساخت برجهای دوقلوی جدید را ندارد. مضافا اینکه برجهای دوقلو می‌تواند بر زیبایی و نمادین بودن برج میلاد تاثیر منفی بگذارد. تمام این موارد باید ابتدا از فیلترهای فنی و قانونی عبور کند، سپس برای ساخت و ساز اقدام شود.

در این زمینه مدیرکل معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش وزارت راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر در ۱۲۰ هکتار پیرامون برج میلاد، مرکز انتقال خون، دانشگاه علوم‌پزشکی‌ایران و بیمارستان میلاد را با وضعیت نابسامان پارکینگ و دسترسی‌ها به شبکه بزرگراهی پیرامونی مواردی است که بر یکپارچگی فضایی در این اراضی، خدشه وارد کرده است و صرفا ملاک عمل بودن میزان سطح اِشغال و تراکم، طبق مصوبه کمیسیون ماده۵ سال ۷۸ جهت بارگذاری که در آن زمان هیچیک از کاربری های پیرامونی مذکور شکل نگرفته بودند و عدم توجه به آسیب شناسی وضع موجود قابل پذیرش نیست.

گودبرداری برجهای دوقلو در کنار برج میلاد

فرزانه صادق مالواجرد ادامه داد: تصمیمی که در شورای‌عالی گرفته شد این بود که به دلیل ویژگی‌ها، عوامل درونی و بیرونی همچون مساله عدم‌تعادل در سازمان فضایی برج میلاد، نقش نمادین برج میلاد، تاثیر ویژه بناهای سایت در سیما و منظر، مقیاس فرامنطقه‌ای، برقراری تعادل در همجواری‌ها، عوارض طبیعی و موقتی گسل‌های داودیه و باغ فیض در این اراضی، طرح ویژه‌ای با تاکید بر یکپارچگی سازمان فضایی در عرصه ۱۲۰ هکتاری توسط شهرداری طی مدت ۲ ماه تهیه و به کمیته تخصصی شورای‌عالی شهرسازی و معماری ارجاع شود تا پس از بررسی آن، نتیجه به شورای‌عالی اعلام شود.

 

مدیرکل معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش وزارت راه و شهرسازی با اشاره به گودبرداری‌های موجود گفت:. در حال‌حاضر، دو گودبرداری پیرامون برج میلاد داریم که خطرناک هستند و یکی از این گود ها عمقی به میزان ۴۰ متر دارد که اینها نه بر اساس کمیسیون ماده ۵ سال ۷۸ که بر اساس نتیجه مسابقه و بدون هیچ مصوبه قانونی انجام شده است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید