بازیگر «وارکرفت» از سریال جدیدش گفت | اتاق خبر
کد خبر: 347851
تاریخ انتشار: 12 خرداد 1395 - 22:20
دامینیک کوپر، در مصاحبه جدیدش با جک شپرد از ایندپندنت، در مورد اینکه نقشش در سریال «واعظ» نقشی طولانی مدت است و همچنین انتقادهای غیرعادلانه‌ای که اقتباس‌های سینمایی بازی‌های ویدیویی دریافت می کنند، صحبت کرد.

به گزارش اتاق خبر، «ساندویچ بیکن ۲۲ پوندی، مسخرس!» مصاحبه من با دامینیک کوپر جذاب این طور شروع شد. «گوجه تازه در ساندویچ بیکن، درست نیست.»
کوپر که از سر تا پا مشکی پوشیده، در اتاقی بزرگ در هتل شیک نایتس بریج راه می رود. روز تازه شروع شده (حداقل برای او) و عجله ای برای نشستن نیست. به جای آن، مکالمه حول محور ساندویچی که به آن اشاره شد و همچنین کالسکه سلطنتی که بیرون در حال عبور است می گردد.
انگار که امکان دارد من اطلاعی در این باره داشته باشم، او می پرسد: «فکر می کنی سوار یکی از اینها شدن چقدر خرج بر می داره؟» مثال زدنی است که این بازیگر تا این حد خودمانی و خاکی باقی مانده، مخصوصا با توجه به اینکه در ۱۰ سال گذشته، پشت سر هم در پروژه های چند میلیون دلاری نقش آفرینی کرده است؛ فیلم هایی که با «مامامیا» شروع شد و شامل «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام جو»، «آبراهام لینکلن: شکارچی خون آشام» و «سقوط مرد مرده» می شود. ممکن است آدم فکر او سر در ابرها دارد. اما در طول مکالمه مان، حرف زدن با او آسان باقی می ماند و وقتی بحث پروژه های گذشته مثل «جنون سرعت» می شود او می خندد و با هیجان درباره پروژه های آینده مثل «واعظ» صحبت می کند.
قرار است درباره «وارکرفت: آغاز» صحبت کنیم، سومین فیلم دانکن جونز بعد از «کد منبع» و «ماه». این فیلم سی جی آی غول آسا که با اقتباس از مجموعه بازی های ویدیویی محبوب وارکرفت ساخته شده، داستان نبرد بین اُرک ها و انسان ها را تعریف می کند. کوپر نقش پادشاه انسان ها را بازی می کند، فردی بسیار قدرتمند که فرمانروای دنیایی به نام اَزِرات است. این بازیگر ۳۷ ساله اقرار می کند که «پیش از فیلم اطلاع زیادی درباره بازی نداشتم» و تصمیم می گیرد روی یکی از کاناپه ها بنشیند. «یک ایده کلی درباره اینکه این بازی چیست داشتم. داستان هایی را شنیده بودم که مردم شغل و ازدواج های شان را به خاطر اینکه بیش از حد پشت کامپیوتر نشسته بودند از دست داده اند.»
خوشبختانه، اطلاعات کارگردان فیلم کمی بیشتر بود. جونز که خودش می گوید هوادار این مجموعه بازی هاست، نیروی راننده اصلی فیلم و کسی بود که کوپر را علاقه مند به حضور در این پروژه جاه طلبانه ۱۰۹ میلیون پوندی کرد. کوپر می گوید: «من عاشق کارهای قبلی دانکن بودم، برای همین خیلی می خواستم با او ملاقات کنم. فکر می کنم اول با اسکایپ با هم صحبت کردیم، بعد در دفتری که این دنیا را در آن خلق کرد، او را دیدم. همه چیز روی صفحه و فیزیکی خلق شده بود. او به شدت نسبت به این دنیا و جهانی که در آن وجود دارد اشتیاق داشت. باید به من طوری توضیح داده می شد که بتوانم ماجرا را درک کنم و او هم همین کار را کرد و برداشت متفاوت خودش را برایم توضیح داد. من به شدت هیجان زده بودم که می توانم بخشی از این فیلم و این محیط هیجان انگیز که هیچ چیز درباره آن نمی دانم باشم. جادویی در آن بود و اشتیاق او نسبت به آن خیلی رویم تاثیر گذاشت.»
وقتی «وارکرفت» را تماشا می کنید، به سرعت متوجه می شوید که جونز عاشق این دنیای فانتزی است چون او اشاره های ریز بسیاری در فیلم خود از مجموعه کلی تر وارکرفت قرار داده است. با این حال، چیزی که خیلی ها را نگران می کند، کیفیت پایین بیشتر اقتباس های سینمایی بازی های ویدیویی است. فقط به سال ۲۰۱۵ و اکران «هیتمن: مامور ۴۷» نگاه کنید، فیلمی که از متاکریتیک امتیاز ۲۸ از ۱۰۰ را دریافت کرد. مسلما کوپر هم نگرانی هایی داشت؟ «قبلا یک فیلم از روی بازی ساخته بودم، «جنون سرعت». آن فیلم جالب بود. اقتباس های سینمایی از بازی های ویدیویی نگران کننده هستند؛ شما باید چیزی نشان بدهید که بازی نشان نمی دهد. اگر به این فکر کنید که گیمرها همین حالا چه تجربه ای دارند، آزاد هستید تا چیزی بسازید که کاملا تجربه ای متفاوت است. ایده هایی زیادی درباره این وجود دارد که این شخصیت ها چه ارزشی برای گیمرها دارند. آنها از کسانی که فیلم را می سازند، مدت بیشتری را صرف وقت گذارندن با آن افراد کرده اند. یک مسوولیت خیلی بزرگ وجود دارد و جایی می رسد که باید مرزی تعیین کرد و نترسید. آدم به خاطر انتظارات مردم، به خاطر اینکه آن ها خیلی بهتر می توانند درباره چیزی که به خوبی می شناسند صحبت کنند و اینکه به سرعت می توانند این دو را مقایسه کنند، خود را در معرض خطر قرار می دهید.»
به نظر مسوولیت بزرگی می رسد، اما کوپر باید تا حالا به آن عادت کرده باشد؛ نقش های قبلی او شامل موزیکال گروه آبا، اقتباس از کمیک بوک های مارول و نمایشنامه ای که برنده جایزه اولیویه شد یعنی «بچه های تاریخ» می شود. تمام این نقش ها باعث شده که این بازیگر تا به حال در قالب یک شکارچی خون آشام، دومین ارل گری و حالا هم پادشاه ازرات نقش آفرینی کند. می توان گفت کوپر مسیر حرفه ای کاری متنوعی داشته است.
خودش در این باره می گوید: «مسلما خودم دوست دارم همین طور باشد. نباید محدود بود. از نظر من عجیب است. تنها راهی که می توانید خودتان را ثابت کنید این است که اعتماد به نفس داشته باشید و در ژانرهای متفاوت بازیکنید. می توانید کاری را بکنید که جلوی تان است و کاری که وسوسه تان می کند، برای همین من حالا می خواهم در یک نمایشنامه بازی کنم («افسارگسیخته») و دوبارهبروم روی صحنه چون مدت زیادی گذشته است. آدم هرگز نتیجه این چیزها را نمی داند، اینکه سر از کجا درخواهد آورد، اینکه مردم از کاری که می کند خوششان می آید یا نه.»
او در ادامه به سریال «واعظ» اشاره می کند، درامی ۱۰ قسمتی با اقتباس از یک کمیک بوک که وارد دنیای کمدی سیاه، وحشت و فراطبیعی می شود. کوپر نقش شخصیت اول سریال را بازی می کند، چیزی که به گفته خودش «یک قدم به جلو» در مسیر حرفه ای کاری اش است. با این حال حتی با وجود اینکه او در این سریال هم بازی کرده، درباره بازیگربودن بدبین است. او می گوید: «تجارت به شدت پولی ای است. همیشه با این سر و کار دارند که ظاهرا چقدر محبوب هستید و می توانید باعث ساختن پروژه ای بشوید یا خیر. باید با آن مثل یک تجارت برخورد کنید، تجارتی که باید در آن محبوب بمانید. حقیقت تلخ همین است. وگرنه مطمئنم که اگر این طور نبود، مردم همیشه فیلم های مستقل و هنری می ساختند، اما مطمئن نیستم که این کار عملی باشد، واقعا مطمئن نیستم.» خوشبختانه با توجه به اینکه منتقدان از همین حالا نقدهای به شدت مثبتی درباره «واعظ» نوشته اند، اوضاع برای بازیگر «وارکرفت» خوب به نظر می آید. در حالی که وقت زیادی برای مان باقی نمانده، به سرعت از او می پرسم خودش به «واعظ» به عنوان نقشی طولانی مدت نگاه می کند یا خیر که او پاسخ می دهد: «احساس می کنم ممکن است باشد، آره. آدم نمی داند، ولی من احساسی دارم که می گوید همین طور است. خوشحالم که این سریال این طور است چون واقعا از آن لذت می برم. همیشه سخت تر از آنچه که هست به نظر می رسد، اما اگر چیزی است که دوستش دارید برایتان عزیز است، پس مشکلی نیست. اما آدم نمی داند.» «وارکرفت: آغاز» روز سی ام ماه مه در سینماهای بریتانیا اکران می شود.

فارس

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید