تنها یک چهارم ظرفیت ریلی کشور استفاده می شود | اتاق خبر
کد خبر: 347948
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 04:58
عضو هیئت‌مدیره شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: خطوط ریلی کشور ظرفیت جابجایی ۱۲ میلیون تن بار را دارند اما تنها چهار میلیون تن از این ظرفیت استفاده‌ می شود.

اتاق خبر: آنه محمد کوسه غراوی، ظهر چهارشنبه، در همایش معرفی ظرفیت‌های اینچه‌برون در کریدور ریلی ایران- ترکمنستان- قزاقستان اظهار کرد: این میزان از حمل بار از خط ریلی اینچه‌برون نشان می‌دهد احداث تغییر «بوژی» در این نقطه از مرز توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: هم‌اکنون خطوط ریلی کشور ظرفیت جابجایی ۱۲ میلیون تن بار را دارند اما تاکنون تنها چهار میلیون تن از این ظرفیت استفاده‌شده است.

عضو هیئت‌مدیره شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر شعار نداده و عمل کرده است.

کوسه غراوی بابیان اینکه صنعت حمل‌ونقل و ارتباطات و به‌ویژه صنعت ریلی در دنیا به‌عنوان صنعتی زیرساختی و اقتصادی مطرح است، گفت: این صنعت در تحولات اقتصادی نقش‌آفرین بوده و در کشورهای توسعه‌یافته صنعت حمل‌ونقل مسلط بر توسعه است.

به گفته وی، از ۲۴ بند اقتصاد مقاومتی ۶ بند به رشد و توسعه بخش ریلی اشاره دارد و باید از پتانسیل و موقعیت خاص و ژئوپولتیکی ایران استفاده کرد.

وی تصریح کرد: در موقعیت خاصی قرار داریم که هم به آب‌های آزاد دسترسی داریم و هم در مرکز ثقل ذخیره نفت و گاز جهان هستیم و از سویی در مرکز کریدورهای شمال به جنوب و شرق به غرب نیز هستیم.

غراوی گفت: باوجوداین پتانسیل‌ها عزم خود را جزم کردیم تا از این موقعیت بهترین استفاده را ببریم، ترانزیت یک منبع درآمد و ارزش‌افزوده است که باید از آن استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: کوتاه بودن، ایمنی بالای مسیر و هزینه کم از مهم‌ترین فاکتورهای ترانزیت است، هر یک‌تن بار ترانزیتی معادل چهار تن بار داخلی و یک‌تن بار بین‌المللی معادل سه تن بار داخلی درآمد و ارزش‌افزوده دارد.

غراوی افزود: در سال گذشته ۳۵ میلیون تن بار داخلی و سه تا چهار میلیون تن بار بین‌المللی جابجا کردیم که درآمد یکسانی داشتند.

وی خاطرنشان کرد: نقد بودن درآمد حاصل از ترانزیت نکته مهم دیگر است، رکورد ترانزیت در کشور در سال ۸۵ بود که یک‌میلیون و ۵۴۶ هزار تن بار به‌وسیله خطوط ریلی کشور جابجا شد و در سال گذشته با رسیدن به یک‌میلیون و ۴۳۵ هزار تن توانستیم به این رکورد نزدیک شده و رشدی جهشی داشتیم.

غراوی تصریح کرد: تشکیل کمیته ترانزیت، تهیه و تدوین اهداف و استراتژی توسعه و رشد ترانزیت، مطالعات بازار و بازاریابی و شناسایی چشمه‌های بار و بنیان‌های اقتصادی کشورهای طرف ترانزیت و مطالعات و شناسایی کریدور های مختلف از مهم‌ترین اقدامات شرکت راه‌آهن کشور بوده است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید