مرکز تجاری ایرانیان در قزاقستان راه‌اندازی می‌شود | اتاق خبر
کد خبر: 348027
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 10:18
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: امکان ایجاد مرکز تجاری ایرانیان در قزاقستان وجود دارد و به‌زودی راه‌اندازی می‌شود.

اتاق خبر: ولی‌الله افخمی راد، شامگاه چهارشنبه، در همایش کشوری میز تجاری ایران و قزاقستان در گرگان، اظهار کرد: تلاش داریم در این مرکز با استقرار رایزن بازرگانی ایران و ارائه خدمات موردنیاز تجار توسط تجار قزاق و ایرانی امر تجارت دو کشور را تسهیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه حجم تجارت ایران و قزاقستان در سال ۱۳۹۳ حدود ۴۰۰ میلیون دلار بوده است، افزود: حجم مبادلات این دو کشور در سال گذشته با کاهش ۴۵ تا ۴۶ درصدی مواجه بوده و به ۲۲۰ میلیون دلار رسد.

وی ادامه داد: دلایل اقتصادی دو کشور و پائین آمدن قیمت نفت بر تجارت این دو کشور تأثیر گذاشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: هم‌اکنون مصالح ساختمانی و مواد غذایی مهم‌تریم محصول صادراتی ایران به قزاقستان است.

به گفته وی آهن‌آلات، فولاد، جو و گندم مهم‌ترین اقلام وارداتی ایران از قزاقستان است.

وی با اشاره به سفر رئیس‌جمهور قزاقستان به ایران و هیئت تجاری قزاق در سال جاری، تصریح کرد: در این سفر مذاکرات خوبی صورت گرفت و ۱۰ تفاهم‌نامه دولتی و ۵۰ تفاهم‌نامه بین تجار ایران و قزاقستان امضاء شد که فعالیت‌ها برای تحقق این تفاهم‌نامه‌ها در سازمان توسعه تجارت در حال انجام است و امیدواریم به‌زودی به نتیجه برسد.

افخمی خاطرنشان کرد: دارو، لوله، تلفن، توربین گازی و اسکلت فلزی مهم‌ترین اقلام وارداتی و نفت خام، فراورده‌های نفتی، مس و آلیاژهای آن، روغن و قیر و همچنین آرد، گندم و نقره از اقلام صادراتی کشور قزاقستان به سایر کشورهاست.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید