نقش شورای پول و اعتبار در تعیین نرخ سود بانکی | اتاق خبر
کد خبر: 348085
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 11:37
در گفت و گوی اتاق خبر با عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران مطرح شد
نرخ بهره بایستی طوری تعیین شود که تعادلی بین پس انداز، سرمایه گذاری، رشد اقتصادی و تورم ایجاد کند.

ابراهیم عنایت عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران در خصوص عملکرد شورای پول و اعتبار گفت: معمولا در کشورهایی که نرخ بهره توسط بانک مرکزی یا یک سیستم مشخص تعیین می شود، شورا  و یا کمیته ای در کنار بانک مرکزی وجود دارد که به بانک مرکزی در خصوص تعیین نرخ بهره کمک می کند.

وی ادامه داد: در آمریکا این سیستم با نام فدرال رزرو مشخص می شود، رؤسای فدرال رزرو آمریکا البته به ریاست رییس فدرال رزرو نیویورک، نرخ بهره آمریکا را تعیین می کنند. در انگلستان نیز کمیته ای به نام کمیته پول در تعیین نرخ بهره به رییس کل بانک مرکزی کمک می کند.

این عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران ضمن اشاره به اهمیت شورای پول و اعتبار در تمام دنیا در خصوص تعیین نرخ سود بانکی توسط شبکه های بانکی گفت: در واقع این سیستمی است که در اکثر دنیا وجود دارد و من در کم تر جایی شنیده ام که خود سیستم بانکی رأسا نرخ بهره پایه را تعیین کند.

وی ادامه داد: در واقع دو نوع نرخ بهره وجود دارد؛ نخست نرخ بهره پایه و دیگری نرخ بهره ای است که بانک ها یا قرض می گیرند یا قرض می دهند و از آن با عنوان نرخ عملیاتی یاد می شود.

عنایت توضیح داد: در دنیای اقتصادی و پیشرفته نرخ بهره پایه توسط بانک مرکزی و یک شورا یا کمیته تعیین می شود اما نرخ بهره عملیاتی، توسط خود بانک ها با توجه به نرخ بهره پایه تعیین می شود. حال ممکن است این دو نرخ در حد بسیار اندکی نهایتا دهم درصد به خاطر رقابت با هم متفاوت باشند.

این عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران اظهار داشت: بعید می دانم در کشوری خود سیستم بانکی رأسا نرخ بهره پایه را تعیین کند چرا که این بحث، یک بحث اقتصاد کلان و ملی است و در بحث اقتصاد کلان نیز مسئولان مالی دولتی تصمیم گیر هستند.

این کارشناس حوزه بازار سرمایه در خصوصی حذف شورای پول و اعتبار عنوان کرد: با استفاده از تجارب جهانی باید بگویم که کنار زدن شورای پول و اعتبار امکان پذیر نخواهد بود، مگر این که تعیین نرخ های عملیاتی در چارچوب نرخ بهره پایه به عده بانک ها گذاشته شود.

عنایت در بخش دیگری افزود: یکی از عوامل مؤثر در تعیین نرخ بهره پایه، نرخ تورم است، نرخ بهره واقعی در هر کشوری بستگی به سیاست های بلند اقتصادی تعیین می شود مثلا در ژاپن همواره نرخ بهره واقعی صفر و یا نزدیک به صفر بوده است ولی در انگلستان نرخ بهره پایه تا 4 درصد نیز رسیده است و دلیل آن نیز جذب پول از سایر کشورها به سیستم بانکی و اقتصادی این کشور است.

 وی در همین خصوص ادامه داد: مهم تر از نرخ بهره، نرخ تورم است؛ زمانی که قصد ترغیب مردم به سپرده گذاری را داریم بایستی تلاش شود تا قدرت خریدآن ها حفظ گردد. در واقع بایستی نرخ بهره طوری تنظیم شود که قدرت خرید سپرده گذاران در اثر تورم کاهش نیابد.

عنایت توضیح داد: یکی از مشکلات اقتصادی ما، طی چندین دهه گذشته پایین بودن نرخ پس انداز بوده است ؛ این نشان می دهد که همواره بیش از درآمد خرج کرده ایم. اگر نرخ بهره پس انداز خوبی نداشته باشیم کشور نیز نمی تواند توسعه پیدا کند چرا که پولی نیست که بتوانیم به صنعت گر و کار آفرین قرض بدهیم تا کار خود را رونق دهند.

عضو کمیسیون بازار سرمایه خانه اقتصاد ایران بیان داشت: طی سه سال گذشته و سیاست های دولت یازدهم نزخ تورم کاهنده بوده است. افزایش و یا بالا بودن نرخ بهره واقعی در واقع به ضرر اقتصاد کشور است، چرا که مردم به سمت پس انداز کردن بیش تر می روند و حتی صنعت گر هم دیگر راغب به کار کردن نخواهد بود و ترجیح می دهد به جای تولید، پول خود را در سیستم بانکی پس انداز کند.

وی در خصوص تعیین نرخ بهره واقعی گفت: تعیین نرخ بهره واقعی کار بسیار پیچیده و علمی است به همین جهت بایستی یک شورایی از بهترین اقتصاد دانان و بهترین افرادی که در سیستم پولی آن کشور تخصص دارند نرخ بهره را تعیین کنند.

عنایت افزود: برای تعیین نرخ بهره دو هدف وجود دارد نخست این که تورم کنترل شود و مردم به پس انداز تشویق شوند و دیگر این که نرخ رشد اقتصادی ایجاد شود.

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید