نظام پارلمانی را به ریاستی تغییر خواهیم داد | اتاق خبر
کد خبر: 348147
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 21:39
نخست وزیر ترکیه:
'بینالی یلدریم' نخست وزیر ترکیه امروز (پنجشنبه) بر عزم دولتش برای تغییر قانون اساسی این کشور و تبدیل نظام سیاسی از پارلمانی به ریاستی تاکید کرد.

اتاق خبر - به گزارش تلویزیون دولتی ترکیه، بینالی یلدریم در سخنان خود از تلاش دولتش برای تدوین قانون اساسی جدید برای تبدیل نظام سیاسی ترکیه از پارلمانی به ریاستی خبر داد و گفت: زمان آن رسیده است که انسجامی بین وضع کنونی و قانون اساسی ایجاد شود.
نخست وزیر ترکیه با بیان اینکه اردوغان با رأی مردم انتخاب شده و عهده دار مقام سیاسی است، افزود: قانون اساسی فعلی هر چه می خواهد بگوید، مگر ممکن است رئیس جمهوری مسئولیت سیاسی نداشته باشد.
بینالی یلدریم دوم خرداد ماه جاری در کنگره فوق العاده حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه به عنوان نخست وزیر این کشور انتخاب و جایگزین احمد داود اوغلو شد.
اغلب صاحبنظران با تاکید بر اینکه رهبر جدید حزب حاکم و نخست وزیر جدید ترکیه مورد تائید 'رجب طیب اردوغان' رئیس جمهوری بوده و با وی هماهنگ عمل می کند، عقیده دارند که در دوران جدید ٬ نقش اردوغان در سیاستهای داخلی و خارجی پررنگتر خواهد شد.
به گفته یک سیاستمدار ترک، نخست وزیر جدید ترکیه از جانب اردوغان وظیفه دارد برای گذر کشور به سیستم ریاستی تلاش کند و در صورت موفقیت در این امر، با حذف مقام نخست وزیری در سیستم جدید در واقع خود را حذف خواهد کرد و این وضعیتی است که برای احمد داود اوغلو قابل قبول نبود.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید