مجلس آلمان طرح نسل کشی ارامنه در دوران عثمانی را تصویب کرد | اتاق خبر
کد خبر: 348151
تاریخ انتشار: 13 خرداد 1395 - 22:14
مجلس آلمان علی رغم هشدارهای تند مقام های بلند پایه ترکیه٬ دقایقی پیش طرح نسل کشی ارامنه در سال 1915 در دوران عثمانی را تصویب کرد.

اتاق خبر - جامعه ترکیه و محافل سیاسی این کشور از چند روز پیش ٬ منتظر اعلام نظر مجلس آلمان در باره طرح نسل کشی ارامنه بود.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری و بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه در سخنان خود ٬ خواهان پرهیز مجلس آلمان از تصویب این طرح شده بودند.
تلویزیون های دولتی و خصوصی ترکیه از صبح امروز در برنامه های ویژه این موضوع را بررسی کردند و دقایقی پیش در برنامه زنده اعلام شد که مجلس آلمان ٬ به اتفاق آرا این طرح را تصویب کرده است.
بینالی یلدریم نخست وزیر ترکیه روز گذشته (چهارشنبه) گفته بود : رای مجلس آلمان درباره نسل کشی ارامنه در دوران عثمانی به روابط با ترکیه لطمه می زند . وی با اشاره به اینکه پارلمان آلمان لایحه بررسی کشتار ارامنه در دوران عثمانی را مورد بررسی قرار خواهد داد٬ افزود : مناسبات خوبی با آلمان داریم و در گفت و گوی تلفنی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز گفتم که این موضوع به روابط دو کشور ضربه می زند و ما نمی خواهیم مناسباتمان با آلمان خدشه دار شود.
نخست وزیر ترکیه افزود : به رغم این مساله ٬ اگر هم چنین مصوبه ای در مجلس آلمان مطرح شود ٬ ارزشی برای ترکیه نخواهد داشت.
ارامنه مدعی اند که در سالهای بین 1915 تا 1923 میلادی صدها هزار تن از اجدادشان به دست دولت عثمانی به قتل رسیده اند و این یک نسل کشی بوده است.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید