روایت جلال پور از سفر هیات اقتصادی ایران به اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 348418
تاریخ انتشار: 15 خرداد 1395 - 18:06
سفر هیات اقتصادی از بخش خصوصی ایران با سرپرستی رییس اتاق بازرگانی ایران و حضور وزیر امور خارجه کشورمان به چهار کشور اروپایی به امضا تفاهمنامه های مختلف تجاری انجامید و با مذاکرات و گفت‌وگوهای بسیاری برای تسهیل روابط تجاری ظرفین و حل و فصل مسائل بانکی همرا

اتاق خبر: سفر هیات اقتصادی از بخش خصوصی ایران با سرپرستی رییس اتاق بازرگانی ایران و حضور وزیر امور خارجه کشورمان به چهار کشور اروپایی به امضا تفاهمنامه های مختلف تجاری انجامید و با مذاکرات و گفت‌وگوهای بسیاری برای تسهیل روابط تجاری ظرفین و حل و فصل مسائل بانکی همراه شد.

 

 در سفر محمد جواد ظریف به کشور‌های لهستان، فنلاند، سوئد و لتونی، 60 فعال اقتصادی نیز به سرپرستی محسن جلال پور - رییس اتاق بازرگانی ایران - نیز حضور داشتند که باعث شد بخش مهمی از مذاکرات میان طرفین محتوای اقتصادی و تجاری داشته باشد و ابعاد اقتصادی این سفر مرود توجه باشد.

 

 

ورشوی لهستان اولین شهری بود که از هیات بلند پایه ایرانی میزبانی کرد. در این سفر تفاهم نامه های مختلفی به امضا رسید که از جمله آن می توان به تفاهم نامه ای که میان یکی از شرکت های داخلی به نام « توس شرکت نوین تامین انرژی ایران» و یکی از شرکت های لهستانی در بخش انرژی امضا شد اشاره کرد.

 

همچنین در لهستان تفاهم نامه را محمدرضا انصاری - نایب رییس اتاق بازرانی ایران - و رئیس مدیرکل اتاق بازرگانی داخلی لهستان امضا کردند. تفاهم نامه دیگر میان شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) و مدیرکل اتاق بازرگانی داخلی لهستان امضا شد.

 

طبق آنچه جلال پور – رییس اتاق بازرگانی ایران - اعلام کرده، معاون وزیر توسعه اقتصادی لهستان، ایران را مهمترین شریک تجاری لهستان در خاورمیانه دانسته و گفته که در لهستان برنامه‌ای به نام "ایران بروید" (Go IRAN) تدوین شده و قرار است این برنامه امکانات ایران را به لهستانی‌ها معرفی کند.

 

اما پس از لهستان، سوئد از هیات ایرانی میزبانی کرد. به گفته جلال پور در این جریان دیدارها در سوئد اعلام کرد که که بر اساس تصمیم‌های گرفته شده، قرار است هیات های تخصصی تشکیل شوند و به ترتیب از سوئد به ایران سفر کنند که اولین هیات شامل چهار گروه پزشکی - بهداشتی، حمل ونقل، صنعت غذا و قطعات خودرو خواهد بود.

 

به گفته جلال پور، همچنین تبادل اطلاعات بین معاونت بین الملل اتاق ایران، اتاق مشترک و بیزنس فروم درسطح بالایی انجام خواهد شد.

 

رییس اتاق بازرگانی ایران همچنین از تشکیل دفتر شورای تجارت سوئد در تهران خبر داده و گفته که پس از گشایش دفتر شورای تجارت سوئد در تهران، با هماهنگی اتاق ایران مسئول این دفتر در استان ها نیز حضور خواهد یافت تا از ظرفیت های اقتصادی استان‌ها کسب اطلاع کند.

 

هیات ایرانی پس سوئد راهی فنلاند و پایتخت این کشور یعنی هلسینکی شدند. به گفته جلال پور فعالان اقتصادی دو کشور، به همکاری در زمینه نفت، گاز، مواد شیمایی، دارو، نساجی، تجهیزات حمل و نقل، ماشین‌آلات کشاورزی و غذایی، فلزات، مخابرات، کاغذ و چوب علاقه دارند.

 

جلال پور عنوان می کند:در سال 2001 طرف فنلاندی خواستار تجدید نظر در شیوه سنتی برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین دو دولت شد. فنلاندی‌ها پیشنهاد کردند به جای آن، دو طرف بر روی «فعال‌سازی بخش خصوصی» دو کشور متمرکز شوند و امروز نیز مایلم اعلام کنم که سیاست اقتصادی جدید ایران به همین روال بوده و در سه مطلب خلاصه می‌شود به صحنه آوردن حداکثری مردم و بنگاه‌های غیردولتی در اقتصاد، اتکا به توانایی‌های داخلی ایران و نگاه به خارج و تقاضای بازار خارجی.

 

 

رییس اتاق بازرگانی ایران همچنین درباره برخی از موانع روبط بانکی تصریح می کند که طرف مقابل اطلاع کافی از وضعیت امروز بانکهای ایران ندارند و دیگر اینکه از وضعیت شرکت ها و بنگاه های ایرانی که قصد عملیات مالی دارند، نیز بی اطلاعند.

اما چهارمین کشوری که هیات اقتصادی ایارن میزبانی کرد کشور لتونی بود.

 

جلال پور درباره اقتصاد لتونی می گوید: لتونی کشوری است که به خاطر انضباط مالی و رشد اقتصادی شهره است. این کشور از نظر کسری بودجه و میزان بدهی در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا جایگاه بسیار خوبی دارد.این را باید به دلیل سیاستهای پولی و مالی مناسبی دانست که دولت لتونی در پیش گرفته است. لتونی درسالهای اخیر از منظر رشد اقتصادی در اتحادیه اروپا درسالهای ۲۰۱۲و۲۰۱۳ با ثبت رشد ٤،٢ درصدی بالاترین رشد را داشته است.

 

وی اضافه می کند: یکی دیگراز موفقیتهای لتونی کاهش مداوم نرخ بیکاری است. کشورلتونی نرخ بیکاری را که در سال ۲۰۱۱ بیش از ۱۶ درصد بود، تک رقمی کرده است. کشاورزی بخش عمده ی اقتصاد لتونی است اما این کشور در بخشهایی چون تولید مواد شیمیایی،لجستیک ، صنعت چوب، نساجی ، صنایع غذایی، ماشین آلات و فنآوری سبز نیز توفیقات خوبی داشته است., درمقابل ایران یک منبع تأمین ناب برای محصولات پتروشیمی، مصالح ساختمانی، خشکبار ، محصولات غذایی مورد نظر لتونی است.

 

 

رییس اتاق بازرگانی ایران درباره ضرورت های روابط اقتصادی و تجاری دو کشور معتقد است: تسهیل مبادلات پولی و ارتباط بانکها ، صنایع و تجارت می تواند عامل رشد و شکوفایی و اشتغال زایی درهردوکشور شود. برای ما رفع مشکل بانکی در اولویت است. باید موانع مبادلات پولی را رفع کنیم. هر کشوری که در این زمینه پیشگام شود، جای پای محکمی در منطقه برای خود ایجاد خواهد کرد.

 

جلال پور ادامه می دهد: لتونی می تواند از ظرفیت عظیم صنایع غذایی ایران بهره ببرد و با استفاده از امکانات بنگاه های حرفه ای ایران محصولات خود را به بازار ۱۵ کشور همسایه آبی و خاکی از روسیه و قفقاز تا افغانستان و عراق و خلیج فارس عرضه کند. همچنین توسعه گردشگری یکی از برنامه های جدی ایران است.گردشگری بین دو کشور باید تسهیل شود.

 

 

به گفته وی ایران و لتونی می توانند در زمینه های متعدد از حمل و نقل ، کشتی رانی، برقراری پرواز تهران- ریگا، زمینه های رفت و آمد بیشتر را برای مردم خود فراهم کنند.

منبع: ایسنا

 

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید