وقتي بانكدارها به كمك همديگر مي‌آيند | اتاق خبر
کد خبر: 348553
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1395 - 13:39
همكاري بين تشكلي در تمامي اصناف متداول است اما در مسائل مالي چون عملكرد هر نهاد مالي اثر مستقيمي روي ساير تشكل‌ها دارد اين موضوع بسيار پررنگ‌تر است.

اتاق خبر: همكاري بين تشكلي در تمامي اصناف متداول است اما در مسائل مالي چون عملكرد هر نهاد مالي اثر مستقيمي روي ساير تشكل‌ها دارد اين موضوع بسيار پررنگ‌تر است. اين موضوع باعث شد كه در 1930 شاهد شكل‌گيري نخستين سازمان مالي بين‌المللي جهان با نام بانك تسويه حساب‌هاي بين‌المللي ياBank for International Settlements به عنوان تشكلي شامل بانك‌هاي مركزي كشورهاي مختلف باشيم.

بانك تسويه بين‌المللي محتاط‌ترين موسسه مالي در جهان است. مكاني است كه بانكداران مهم كشورهاي صنعتي10بار در سال در آنجا با يكديگر ملاقات و درباره سيستم مالي جهان بحث و تبادل نظر مي‌كنند. BIS تنها به معامله و داد و ستد با دولت‌ها و نهادهاي دولتي مي‌پردازد و در زمينه قبول سپرده‌هاي اشخاص و شركت‌ها و ارائه خدمات مالي به آنها فعاليتي انجام نمي‌دهد. اين بانك علاوه بر آنكه مكان مناسبي براي برگزاري نشست‌هاي محرمانه بانكداران به شمار مي‌رود به طور مخفيانه امنيت لازم را براي جابه‌جايي مقادير هنگفت پول نقد يا طلا ميان كشورهاي داراي سهام تامين مي‌كند. هنگامي كه اين كشورها از طريق BIS پول و طلا را جابه‌جا مي‌كنند، مبادله‌كنندگان پول نقد و طلا نمي‌توانند هويت فروشندگان و خريداران واقعي را تشخيص دهند.

اما نقش مهم اين تشكل يك دهه پس از تاسيس در زمان جنگ جهاني دوم مشخص شد. در پايان جنگ جهاني اول، دولت‌هاي فاتح غرامت سنگيني به كشور شكست خورده آلمان تامين كردند. نحوه پرداخت اين غرامت را كميته‌يي از كارشناسان در پاريس بررسي كرده و برنامه‌يي معروف به (طرح يانگ- Young Plan) به نام اون ديانگ، وزير خزانه‌داري امريكا براي تاديه ديون آلمان و پرداخت‌هاي مربوط به خسارات جنگي طبق قرارداد ورساي پاريس به وجود آمد كه براساس آن (بانك تسويه بين‌المللي) تاسيس شد. اين بانك به انعقاد قرارداد پرداخت اعتبار در سطح بين‌المللي اقدام كرده است. BIS براساس احتياط فوق‌العاده‌يي كه در برنامه‌هاي بانكي داشت و به علت علاقه بسيار نسبت به نقدينگي در برنامه بين‌المللي و به لحاظ بي‌طرفي مطلق در معاملات و تسويه‌ها، توانسته است بر يك دوره طولاني از مشكلات فايق ‌آيد. از ژوئيه 1931 فعاليت بانك توسط (هوور) سي و يكمين رييس‌جمهور امريكا -كه مردي پر حوصله و معتقد به دادن مهلت در كارها بود- متوقف ماند در نتيجه در قسمتي از فعاليت‌هاي خود محروم شد. به علاوه بحران بزرگ اقتصادي دهه 1930 موجب شد بسياري از كشورها معيار طلا را رها كنند. براي مثال طبق ماده 20 اساسنامه(معاملاتي كه بانك به حساب شخصي خود انجام مي‌دهد بنا بر عقيده شورا فقط بايد با پول‌هايي انجام گيرد كه تمام خواسته‌ها و الزامات معيار طلا يا معيار معاوضه طلا را ارائه كند). پس از پايان بحران دهه 1930 و با آغاز جنگ جهاني دوم، بانك به دليل داشتن رابطه با هر دو قطب جنگ تصميم گرفت از انجام هر گونه معامله با دو قطب متخاصم و كشورهاي بي‎طرف بحث‌انگيز خودداري كند. در دهه 1940 كنفرانس برتون وودز خواستار انحلال BIS شد و دليل آن را مشكوك بودن به رابطه بانك با آلمان نازي و نگهداري حساب‌هاي گشتاپو ذكر كرد. در واقع مشكل ديگر اينكه كنفرانس برتون وودز خواهان انحلال BIS بود زيرا كنفرانس نسبت به بانك و رابطه آن با آلمان سوءظن داشت ولي پس از تحقيق در امور اداري بانك به اتفاق آرا تصميم گرفته شد كه به درخواست كنفرانس برتون وودز ترتيب اثر داده نشود. (پخش فيلم مستندي در مورد نقش BIS در تامين مالي آلمان نازي توسط تلويزيون بريتانيا عامل اصلي اين قضيه بود.)

BIS چهار ويژگي كاركردي عمده دارد كه عبارت است از:

1- محل گردهمايي و بحث و تبادل نظر درباره همكاري‌هاي مالي بين‌المللي است.

2- مركزي براي تحقيقات پولي و اقتصادي كاربردي است؛ BIS اين تحقيقات را به صورت مجموعه‌يي از مقالات اقتصادي منتشر مي‌كند. معروف‌ترين نشريه اين بانك BIS Annual Report است.

3- اين تشكل موسسه‌يي بين‌المللي است كه در زمينه ايجاد همكاري و مشاركت ميان بانك‌هاي مركزي و موسسات مالي بين‌المللي فعاليت مي‌كند و در واقع بانكدار بانك‌هاي مركزي است؛ حدود 80 بانك مركزي از سراسر دنيا در آن سپرده دارند ولي اعضا رسمي آن 60 كشور است كه در فهرست ضميمه به آن اشاره شده است. اين بانك علاوه بر به جريان انداختن سرمايه مازاد در بازارهاي بين‌المللي گاهي منابع قابل تبديل به پول را در اختيار بانك‌هاي مركزي قرار مي‌دهد. از ديگر خدمات اين بانك مي‌توان به پرداخت تسهيلات برقراري ارتباط بين بانك‌هاي مركزي اشاره كرد.

4- BIS درخصوص عمليات‌هاي مالي بين‌المللي به عنوان يك نماينده يا معتمد عمل مي‌كند. نماينده رسمي صندوق همكاري پولي اروپاست كه اين صندوق 20درصد از ذخاير پول و طلاي كشورهاي عضو اتحاديه اروپا را در اختيار دارد. پس از آنكه چند كشور اروپاي شرقي در سال 1989 از چنگ شوروي سابق رها شدند BIS كاركرد ديگري نيز يافت. درحال حاضر تعدادي از بانكداران بانك‌هاي مركزي اين كشورها با همتايان غربي خود براي تحقيق درباره بانكداري بازار آزاد در مقر اين بانك گرد هم مي‌آيند.

از آنجا كه مشتريان بانك تسويه بين‌المللي را بانك‌هاي مركزي كشورها و سازمان‌هاي بين‌المللي تشكيل مي‌دهند، اين نهاد از افراد و شركت‌هاي خصوصي سپرده نمي‌گيرد و به آنها خدمت‌رساني مالي نمي‌كند.

مقر اين بانك برخلاف اكثر سازمان‌هاي پولي و مالي بين‌المللي كه در واشنگتن يا نيويورك است در شهر بازل سوييس محل تلاقي بانك‌هاي مركزي و محل نظارت بر بازارهاي پول بين‌المللي قرار دارد. علت انتخاب اين شهر بي‌طرفي كشور سوييس و سنت‌هاي بانكي آن كشور، عدم وجود بانك ناشر اسكناس و سازمان‌هاي ديگر بين‌المللي
در آن كشور بود.

منبع: تعادل

نظرات
ADS
ADS
پربازدید