هزاران نفر در هنگ کنگ جنبش دانشجویی چین را گرامی داشتند | اتاق خبر
کد خبر: 348587
تاریخ انتشار: 16 خرداد 1395 - 14:58
در حالی که چین به شدت با برگزاری تجمعات مرتبط با جنبش دانشجویی مربوط به سال 1989 مخالف است، هزاران نفر در هنگ کنگ شب گذشته با روشن کردن شمع بیست و هفتمین سالگرد این جنبش را گرامی داشتند.

اتاق خبر - بر اساس گزارش نشریه «ساوت چاینا» از هنگ کنگ در جریان سرکوب آن جنبش توسط ارتش چین در همان سال نزدیک به یکهزار نفر کشته شده اند.
این نشریه در گزارش امروز خود آورده است: شب گذشته 125 هزار نفر در هنگ‌کنگ گردهم آمدند و با روشن کردن شمع، سالگرد این حادثه را گرامی داشتند.
گزارش حاکیست، در دو دانشگاه هنگ کنگ و چین در همین منطقه نزدیک به 2 هزار و 500 دانشجو و شماری از فعالان حضور یافته و سخنرانان حامی جنبش در جریان آن به روشن کردن زوایای این موضوع پرداخته اند.
اگرچه در چین برگزاری چنین مراسمی اکیدا ممنوع است و آزادی بیان درباره این موضوع وجود ندارد اما شماری سعی کرده بودند چند روز قبل در شهر پکن تجمعی کوچک برپا کنند.
پلیس هنگ کنگ گزارش کرده است که بر خلاف اظهار نظر و آمار ارائه شده از سوی سازمان دهندگان، شمار تجمع کنندگان شب گذشته هنگ کنگی در پارک «ویکتوریا» فقط 21 هزار نفر بوده است.
سازمان دهندگان اعلام کردند که شمار مردم حاضر در مراسم 10 هزار نفر کمتر از یک سال قبل بوده و کمترین میزان از زمانی است که بیستمین سالگرد مراسم در هنگ کنگ برگزار شده بود.
با فرا رسیدن سالگرد جنبش دانشجویی در چین، شهر پکن پایتخت این کشور نیز از چند روز پیش شاهد حضور ماموران امنیتی و پلیس در اطراف میدان «تیان آنمن» محل شکل گیری این جنبش بود.
وزارت خارجه آمریکا دو روز قبل با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که دنیا نباید اجازه دهد این جنبش دانشجویی سرکوب شده از سوی چین به فراموشی سپرده شود.
این موضوع باعث شد تا «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین امروز یکشنبه با انتشار بیانیه ای به شدت به وزارت خارجه آمریکا هشدار دهد که دست از انحراف افکار عمومی و دامن زدن به مسائل پر تنش سیاسی بردارد.
وی تاکید کرد که مساله جنبش دانشجویی به عنوان یک آشوب سیاسی در نظر گرفته و رای آن در سال 1989 میلادی منتشر شده است و دیگر لزومی به یادآوری آن نیست.
او تصریح کرد که آمریکا نباید اشتباهات سیاسی خود را دوباره تکرار کرده و همواره سعی بر مداخله گستاخانه در امور داخلی چین داشته باشد.
غربی ها که بر این باورند صدها نفر و احتمالا حدود یکهزار نفر در جریان سرکوب جنبش از سوی دولتمردان وقت چین کشته شده اند و بخصوص آمریکا خواستار رسیدگی دقیق به این مساله شده و پکن را مورد سرزنش قرار داده که آزادی را در این کشور محدود کرده است.
«تسای اینگ ون» اولین زنی که به تازگی قدرت را در تایوان به دست گرفته، در سالگرد سرکوب اعتراضات دانشجویی در میدان تیان آنمن شهر پکن خطاب به چین اعلام کرد که دمکراسی مایه ترس نیست.
او اظهار داشت: بسیاری از دوستان پس از آنکه خود مسائل را تجربه کنند، می توانند درک کنند که در دمکراسی موضوع ترسناکی وجود ندارد.
هنگ‌کنگ که در سال 1997 از بریتانیا به چین بازگشت، با الگوی «یک کشور دو سیستم» توانسته است آزادی‌های مدنی را حفظ کند و از این نظر با بقیه چین متفاوت است.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید