استقرار صنایع در شهرک‌ها بر اساس ۷ رده آلایندگی | اتاق خبر
کد خبر: 348899
تاریخ انتشار: 17 خرداد 1395 - 20:18
پس از گذشت بیش از ۴ سال از ابلاغ مصوبه هیات وزیران در استقرار صنایع بر اساس ۷ رده از نظر آلایندگی زیست‌محیطی، همچنان اعمال سلیقه سازمان محیط‌زیست برای دریافت مجوز احداث شهرک صنعتی وجود داشته است.ن

به گزارش اتاق خبر، چگونگی استقرار واحدهای صنعتی به تفکیک نوع فعالیت و رشته صنعت به لحاظ میزان آلایندگی زیست‌محیطی در زمان دریافت مجوز احداث شهرک صنعتی مشخص می‌شود. این رده‌بندی در سال ۹۰ به تصویب هیات وزیران رسیده است. همچنین منطقه‌بندی شهرک‌های صنعتی نیز بنابر این رده‌بندی در جدولی مشخص شده، انجام می‌شود. ضوابط همجواری و مکانیابی برای استقرار واحدهای صنعتی نیز در جدول استقرار براساس ۷ رده آلایندگی زیست‌محیطی واحدهای صنعتی آمده است.
تا زمانی که نقشه ناحیه‌بندی شهرک‌های صنعتی به تایید سازمان محیط‌زیست نرسد و براساس مصوبه هیات وزیران نباشد استقرار واحدهای صنعتی امکان‌پذیر نیست، به طوری‌که شرکت شهرک‌های صنعتی اختیاری در ضابطه استقرار واحدهای صنعتی ندارد. در واقع شرکت شهرک‌های صنعتی به دریافت‌کنندگان مجوز احداث از سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت خدمات‌دهی می‌کند و این سرمایه‌گذاران به نسبت نوع فعالیت صنعتی خود در ناحیه‌بندی مربوط مستقر می‌شوند اما انتخاب زمین در ناحیه‌بندی‌های شهرک‌های صنعتی به اختیار سرمایه‌گذاران است.
بنابر ماده ۴ مصوبه «ضوابط استقرار صنایع در شهرک‌های صنعتی» هیات وزیران در چارچوب شهرک‌های صنعتی احداث هر نوع واحد صنعتی به جز رده ۷ بلامانع است. این رده‌بندی به تفکیک هر نوع صنعت تقسیم شده و هر نوع صنعت نیز در ۱۴ رده تقسیم شده؛ به طوری که صنایع غذایی خود به ۱۴ رده تقسیم شده است. بنابراین رده ۷ صنعت تنها در شهرک‌های صنعتی تخصصی مجاز است؛ مانند شهرک صنعتی چرمشهر.


بازنگری در رده‌بندی صنایع
برخی کارشناسان به رده‌بندی صنایع در مصوبه هیات دولت اعتراض داشته و معتقدند رده‌بندی صنایع در ۷ دسته نیاز به بازنگری دارد.
آنطور که کیوان گردان، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی همدان در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: گروه‌های صنایع که در جدول استقرار صنایع بر اساس میزان آلایندگی قرار گرفته به دقت اندازه‌گیری نشده‌اند و در برخی مواردی صنایع با آلایندگی پایین‌تر در رده‌های بالاتر قرار گرفته است. این امر باعث پراکندگی صنایع در خارج از شهرک‌های می‌شود در حالی که می‌توان با بازنگری در رده‌بندی صنایع شرایط استقرار در شهرک‌های صنعتی را برای سایر واحدهای صنعتی فراهم کرد.
وی معتقد است که منطقه‌بندی شهرک‌های صنعتی با نگاه سختگیرانه و خارج از کارشناسی باعث سنگ‌اندازی در استقرار واحدهای صنعتی خواهد شد.
بایدها و نبایدها
استقرار واحدهای صنعتی در شهرک‌ها به استناد مصوبه هیات وزیران در سال ۹۰ ساماندهی می‌شود به نحوی که صنایع بر اساس شدت و ضعف آلودگی در ۷ رده تقسیم شده و هرچه رده‌ها بالا می‌رود به معنای آلایندگی بالای فعالیت صنعتی آن واحد است.
مجتمع‌های بزرگ کشت و صنعت، کارخانه‌های بزرگ قند و شکر، کارخانه‌های ذوب و نورد فلزات با ظرفیت بیش از ۹۰ هزار تن سالانه، کارخانه‌های بزرگ قطعات خودرو و... در رده ۷ آلایندگی محیط‌زیست قرار دارد و استقرار آنها در شهرک‌های صنعتی عمومی ممنوع بوده و فقط مجوز استقرار در شهرک‌های صنعتی تخصصی را دارند.
در برخی موارد دیده شده با وجود این مصوبه هیات وزیران در زمان دریافت مجوز احداث شهرک صنعتی با اعمال سلیقه سازمان محیط‌زیست روبه‌رو شده است. درحالی که امکان استقرار ۶ رده واحدهای صنعتی براساس مصوبه هیات وزیران وجود دارد اما از سوی سازمان محیط‌زیست محدودیت استقرار تا رده ۳ صنایع لحاظ می‌شود. بنابراین بهتر است که در زمان اجرای مصوبات قانونی، نظارت دقیق برای ممانعت از اعمال سلیقه انجام شود.
همچنین در ماده ۵ مصوبه هیات وزیران آمده که منطقه‌بندی شهرک‌های صنعتی باید با توجه به نوع آلایندگی‌ها بر اساس جدول شماره ۳ منطقه انجام شود. در ماده ۵ به همجواری صنایع از نظر رده‌های آلایندگی زیست‌محیطی توجه شده است. به طوری که واحدهای صنعتی غذایی و دارویی باید در جهت شروع باد غالب و همجوار با صنایع نساجی، برق و سلولزی باشد.

 
استقرار صنایع بر اساس نقشه راه
برخی کارشناسان نیز معتقدند ابلاغ مصوبه هیات وزیران باعث شفاف‌سازی در دسته‌بندی صنایع براساس میزان آلایندگی زیست‌محیطی شده است.
در همین‌باره عبدالقهار ناصحی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین به صمت گفت: دسته‌بندی صنایع برای استقرار در شهرک‌ها پیش از این در رده‌های «الف» تا «ز» تقسیم‌بندی شده بود اما در مصوبه هیات وزیران با ساماندهی این رده‌بندی، صنایع از نظر میزان آلایندگی به ۷ دسته تقسیم شده است.
وی ادامه داد: آلوده‌ترین صنایع در رده ۷ قرار گرفته و اجازه استقرار در شهرک‌های صنعتی را ندارد. هر صنعتی بنا بر کدهایی که محیط‌زیست در این رده‌بندی مشخص کرده دسته‌بندی شده و برای استقرار آنها در ابتدای ساخت شهرک ملاک عمل قرار می‌گیرد و سپس صنایع مستقر می‌شوند.
ناصحی معتقد است ابلاغ آیین‌نامه استقرار صنایع براساس ۷ رده میزان آلایندگی زیست‌محیطی از سوی هیات وزیران در شفاف‌سازی چگونگی احداث شهرک صنعتی، منطقه‌بندی و نحوه استقرار صنایع یک نقشه راه است. در واقع چارچوب مشخص برای اداره محیط‌زیست و سایر دستگاه‌های اجرای شده است. وی توصیه کرد برای استقرار رده ۷ صنایع در این دسته‌بندی نیز به تقاضای سرمایه‌گذاران توجه کرده و زمینه احداث این صنایع در شهرک‌های صنعتی عمومی نیز فراهم شود. امکانپذیری استقرار این صنایع نیز می‌تواند زیر چتر حمایتی دولت و با لحاظ کردن ابزارها و روش‌های جلوگیری از شدت آلایندگی انجام شود.
بنابر این گزارش، استقرار واحدهای صنعتی در شهرک‌های صنعتی باید ابتدا به تایید سازمان محیط‌زیست رسیده باشد تا روابط همجواری با مکان‌یابی آن رعایت شود. اما اجرایی نشدن طرح آمایش سرزمین از مواردی است که مدیریت یکپارچه واحدهای صنعتی را تحت‌تاثیر قرار داده در صورتی که در مواقع بحران، مدیریت واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها به‌صورت یکپارچه انجام می‌شود. اکنون تغییر کاربری زمین‌ها در خارج از محوطه شهرک‌های صنعتی رواج یافته و یکی از دلایل آن مکان‌یابی نامناسب شهرک‌ها یا نبود زیرساخت مناسب برای استقرار صنایع است. در حالی که ماده «۸۱» قانون برنامه پنجم توسعه به تامین زیرساخت‌ها در نزدیکی واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها اشاره دارد.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید