کشف یک قطعه بزرگ موشک ساخت روسیه در محل سقوط ام‌ اچ 17 | اتاق خبر
کد خبر: 349097
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1395 - 11:01
ای بی سی نیوز خبر داد:
پایگاه اینترنتی ای بی سی نیوز آمریکا نوشت: محققان بین المللی عکسی از یک تکه بزرگ از یک موشک باک ساخت روسیه که در محل سقوط هواپیمای ام ‌اچ 17 در شرق اوکراین پیدا شده را منتشر کرده اند.

اتاق خبر - این پایگاه خبری در ادامه افزود: در تصویری که 'تیم مشترک محققان' (جی‌آی‌تی) منتشر کرده، قطعه 'ونچوری' دیده می شود که گازهای پیش‌راننده موشک را متصاعد می کند.
دادستان‌های هلندی خواهان اطلاعات بیشتری از روسیه درباره موشک باکی هستند که به گفته آنها شلیک تصادفی آن، علت سقوط هواپیمای خطوط مالزی و مرگ 298 سرنشین در ماه ژوئیه 2014 بود.
غرب و اوکراین می گویند که آن موشک باک را شورشیان مورد حمایت روسیه شلیک کرده بودند. روسیه می گوید که نیروهای اوکراینی هواپیمای ام‌ اچ 17 را ساقط کرده اند. بوئینگ 777 در مسیر آمستردام به کوالالامپور در منطقه تحت کنترل شورشیان سقوط کرد.
روسیه سال قبل پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محاکمه عاملان آن حادثه در یک دادگاه بین المللی ویژه را وتو کرد.
گزارش مقدماتی جی ‌آی ‌تی توضیح می دهد که کارشناسان این تیم هم اکنون مشغول معاینه اجزای ریزی هستند که در محل سقوط پیدا شده.
شورای ایمنی هوایی هلند سال گذشته نتیجه گیری کرد که هواپیمای مالزیایی در اثر شلیک یک موشک باک ساخت روسیه ساقط شد، اما نگفت چه گروهی آن را شلیک کرده است.
اما جیبه ژوسترا، رئیس آن شورا، در آن زمان گفت که شورشیان بر ناحیه‌ای که موشک از آن شلیک شد کنترل داشتند.
دادستان های هلندی قصد دارند نتایج تحقیقات خود را در پاییز عرضه کنند. آنها می گویند این تحقیقات 'در مراحل خیلی پیشرفته است.'
اما گزارش میانی جی‌ آی‌ تی حاکی است که جزییات فنی و عملیاتی بیشتری درباره موشک لازم است. هواپیمای بوئینگ 777 در اوج درگیری ها میان دولت اوکراین و نیروهای شورشی مورد حمایت روسیه سقوط کرد.
برخی خانواده های قربانیان از دولت روسیه و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری آن کشور در دادگاه اروپایی حقوق بشر شکایت کرده اند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید