چه عواملی در تعیین نرخ اجاره بها موثر است؟ | اتاق خبر
کد خبر: 349149
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1395 - 12:31
رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با اتاق خبر پاسخ داد
رییس اتحادیه مشاوران املاک عوامل موثر در تعیین نرخ اجاره بها را تشریح کرد.

اتاق خبر_گروه اقتصادی: حسام عقبایی رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران در گفتگو با اتاق خبر اظهار کرد: به طور اصولی نرخ اجاره بها بر اساس قیمت مسکن تعیین شود اما در حال حاضر فاکتور های دیگر مثل تورم و سیاست های پولی و بانکی در این مسئله دخیل هستند.

عقبایی با تاکید بر اینکه اصلی ترین شاخص تعیین کننده اجاره بها، قیمت مسکن می باشد توضیح داد: قیمت مسکن از سال 92 تا به حال تغییری نداشته و بازار مسکن در وضعیت رکود قرار داشته است بنابراین نباید افزایشی در اجاره بها داشه باشیم.

وی افزود: قاعدتا اگر قیمت مسکن افزایش یافته بود ظرفیت هایی برای افزایش اجاره بها در نظر گرفته می شد اما چون این اتفاق نیفتاده بنابر این در تعیین اجاره بها نباید شاهد افزایش قیمت باشیم.

عقبایی در خصوص اینکه در بعضی مناطق شاهد افزایش قیمت هستیم گفت: دلایل مختلفی می تواند در این موضوع تاثیر بگذارد که یکی از آنها این است که مالکین تورم را مبنای تعیین نرخ اجاره قرار می دهند.دلیل این مسئله این است که بسیاری از صاحبان مسکن اجاره بها را به عنوان منبع درآمد در نظر می گیرند و گمان می کنند که با تورم سالانه نرخ اجاره بها نیز افزایش پیدا می کند که این رویه قاعدتا برای تعیین نرخ اجاره بها  روش های علمی و تکنیکال نمی باشند ولی در جامعه تاثیر خود را گذاشته است.

رییس اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران تصریح کرد: مالکان بعضا ارزش قیمت ملک خود را با توجه به نرخ سود بانکی تعیین می کنند برای مثال صاحبان ارزش پولی ملک خود را در نظر می گیرند و با در نظر گرفتن نرخ سود بانکی آن، اجاره بها را اعلام می کنند درواقع آنها اجاره خود را با سود بانک ها مقایسه می کنند.

عقبایی توضیح داد: این قیاس منطقی ای نمی باشد و نیز وضعیت اقتصادی حاکم این قیمت ها را نمی پذیرد زیرا اجاره بها ظرفیت این قیمت ها را ندارد و مصرف کنندگان این افزایش قیمت را تورم به حساب می اورند.

این کارشناس ادامه داد: مسئله دیگر این است که در بعضی بافت ها میزان تقاضا بیشتر از عرضه می باشد و متقاضیان مسکن با کاربری های گوناگون بیشتر از عرضه کنندگان هستند.در این شرایط به دلیل نبودن توازن میان عرضه و تقاضا، متقاضیان به بحث افزایش نرخ اجاره بها دامن می زنند و در این مناطق ما پیش بینی حداکثر رشد 10درصدی را داریم.

عقبایی تاکید کرد: با این حال پیش بینی می شود که بازار مسکن در تهران و شهر های دیگر بازار آرام و بی تلاتمی خواهد بود و تا پایان شهریور که پایان فصل نقل و انتقالات است قیمت مسکن در حوزه خرید و فروش تغییری نداشته باشد و اجاره بها نسبت به سال 94 تغییری نخواهد داشت.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید