واگذاری گردشگری سلامت به بخش خصوصی | اتاق خبر
کد خبر: 349193
تاریخ انتشار: 18 خرداد 1395 - 17:50
نشست کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنر و اقتصاد ورزشی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران روز یکشنبه ۱۶ خرداد سال جاری با حضور احمد اصغری قاجاری، رییس این کمیسیون و دیگر اعضای آن در محل اتاق بازرگان ایران برگزار شد.

به گزارش اتاق خبر، در این نشست از ایجاد کمیسیون گردشگری در مجلس شورای اسلامی سخن به میان آمد و به اهمیت صنعت گردشگری اشاره شد. به گفته اعضای کمیسیون گردشگری اتاق ایران گردشگری صادرات نامرئی و صنعتی مهم است. همچنین درباره گردشگری سلامت نیز سخنانی به میان آمد و به برگزاری نمایشگاه سلامت در کشورهای عضو اکو در آینده نزدیک اشاره و بر لزوم توجه به گردشگری هنری تاکید شد.


لغو روادید برای ارمنستان
احمد اصغری قاجاری، رییس کمیسیون جلسه را با اشاره به از دست دادن خواهرزاده‌اش آغاز کرد و گفت: کمیسیون گردشگری ایران بسیار خوب عمل کرده است. این کمیسیون در گذشته در ایران نیز ناشناخته بوده اما اکنون در دیگر کشورها نیز شناخته شده است. اکنون کمیسیون گردشگری بهترین کمیسیون در میان ۱۹ کمیسیون اتاق ایران به شمار می‌رود. او افزود: یک شرکت در تبریز بیش از ۴۰ میلیارد دلار در صنعت گردشگری سرمایه‌گذاری کرده اما از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مورد بی‌توجهی قرار گرفته است. من با سفر به تبریز قصد دارم مشکل این شرکت را رفع کنم. اصغری قاجاری عنوان کرد: با درخواست از سید محمد کاظم خلدی نسب، مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران موفق شدیم تا روادید برای گردشگران ارمنستان را لغو کنیم تا مسافران این کشور به مدت ۹۰ روز بدون روادید بتوانند به ایران سفر کنند. او افزود: متاسفانه در زبان انگلیسی اسامی عراق و ایران مشابه یکدیگر نوشته می‌شوند و این امر زیان‌های بسیاری را به گردشگری کشور وارد کرده و موجب تقویت ایران‌هراسی شده است. اصغری قاجاری تصریح کرد: یک خانم فرانسوی در سفر به زنجان روسری خریداری کرده و عکس آن را برای دوستانش ارسال کرد و همین مسئله موجب شد تا بیش از ۲۰ نفر از دوستان فرانسوی وی سفارش روسری دادند. او افزود: در سفر به روسیه به من می‌گفتند که شرایط ایران مناسب سفر نیست و من به آنها یادآور می‌شدم که تصویر منفی و اشتباهی از ایران ساخته شده است.


هنری در جاده ابریشم
پیروز ارجمند در این کمیسیون به معرفی فعالیت‌هایی که در حوزه گردشگری فرهنگی انجام داده پرداخت و به برنامه‌هایی که در حوزه اقتصاد هنر در نظر گرفته است اشاره کرد. او درباره گردشگری فرهنگی گفت: من در حوزه گردشگری فرهنگی در مسیر جاده ابریشم فعالیت می‌کنم و حوزه‌هایی که به عنوان میراث فرهنگی ناملموس شناخته می‌شوند نقش موثری در گردشگری فرهنگی بر عهده دارند. او افزود: نقش میراث ناملموس در گردشگری فرهنگی باید پررنگ‌تر شده و توجه بیشتری به گردشگری هنری شود.


قزوین، نمونه آزمایشی
در ادامه سید محمد کاظم خلدی نسب، مدیر کل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران تصریح کرد: استان قزوین به عنوان نمونه آزمایشی گردشگری هنری در کشور انتخاب شده است. مباحث مرتبط با گردشگری هنری و چارچوب‌های آن نیز مشخص شده است. او افزود: بسیاری از هنرمندان در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند تا در راستای ایجاد بازارهایی که معرفی‌کننده هنر ایران است همکاری کنند.


صنعتی که به رسمیت شناخته نشده است
محمد جعفر رایجی، نایب رییس کمیسیون گردشگری، اقتصاد هنری و اقتصاد ورزشی اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در این نشست اظهار کرد: فعالیت‌های چندین ساله عقب‌مانده در گردشگری ایران بر عهده کمیسیون گردشگری اتاق ایران است که این کمیسیون تلاش می‌کند تا جبران گذشته کرده و گرهی از مشکلات گردشگری کشور باز کند. او در انتقاد از نهادهای دولتی عنوان کرد: صنایع بسیاری در کشور وجود دارند اما پرسش اینجاست که به چه دلیل به گردشگری به عنوان یک صنعت نگریسته نمی‌شود. گردشگری صادرات نامرئی است. صنعت گردشگری زیرساخت تمامی صادرات کشور است. تا زمانی که افراد ما را نبینند و از نزدیک با ما و کشورمان آشنایی نداشته باشند نه از ما خرید می‌کنند و نه محصولی به ما می‌فروشند. رایجی افزود: گردشگری ایران در جهان به درستی معرفی نشده است و این نقیصه‌ای است که باید رفع شود. بسیاری از کشورها در جهان ایران‌هراسی به راه انداخته‌اند. باید از گردشگری به منظور رونق دیگر صنایع استفاده شود.
او در ادامه بیان کرد: کمیسیون گردشگری اتاق ایران قدرت اجرایی ندارد و تنها مشاور ۳ قوه است.


دعوت از فعالان گردشگری اروپا
قربان نادری اسرمی، رییس انجمن آژانس‌داران ساری و فعال گردشگری در این نشست گفت: ایران در صنعت گردشگری به اندازه ایتالیا و یونان ظرفیت رشد و پیشرفت دارد اما این کشور در مکانی واقع شده که طعمه استعمارگران است. او با اشاره به ظرفیت‌های ایران در گردشگری افزود: در کجای دنیا غار علیصدر وجود دارد؟ کجای دنیا باداب سورت مازندران را دارد؟ ایران باید دوباره به جهانیان معرفی شود تا بدانند با عراق تفاوت دارد. در ایران مساجدی داریم که ۷۰۰ سال پیش ساخته شده و طبیعت‌های بی‌نظیری داریم. نادری اسرمی عنوان کرد: باید آژانس‌داران آلمان، سوئد، ایتالیا و اتریش را دعوت کنیم تا به ایران سفر کرده و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری‌مان را به آنها نشان دهیم.


گردشگری سلامت در دست بخش خصوصی
محمد جهانگیری، معاون دفتر برنامه‌ریزی و نظارت سازمان نظام پزشکی درباره اقداماتی که در حوزه گردشگری سلامت انجام شده به توضیحاتی پرداخت و گفت: گردشگری سلامت از حوزه‌هایی است که مورد توجه ویژه صنعتگران این عرصه در ایران قرار گرفته است. در دیگر کشورها نیز گردشگری سلامت مورد توجه بسیاری است. او افزود: رویکرد دهه اخیر در گردشگری سلامت فرصت‌های خوبی را پیش روی ما قرار داده و از آنها استفاده کردیم و از سویی دیگر در حوزه پیشبرد اهداف نتوانستیم به چشم‌انداز مورد نظر دست یابیم. از هزار تا ۵ هزار سال قدمت برای گردشگری سلامت تعیین شده است. جهانگیری عنوان کرد: گردشگری سلامت دارای شاخه‌های بسیاری است که از دیرباز به آن توجه می‌شده و گردشگری پزشکی تنها یکی از این شاخه‌ها است. سال گذشته میلادی حدود ۱۰ میلیون گردشگر در حوزه گردشگری سلامت به آسیا سفر کردند که بیشترین مسافران را کشورهای هند، تایلند، سنگاپور، ترکیه، اردن و ایران داشته‌اند. سال گذشته ۵۰۰ هزار تا یک میلیون نفر در حوزه گردشگری پزشکی به ایران سفر کردند. او ادامه داد: ۲۰ تا ۲۵ درصد از مسافران عراقی در حوزه گردشگری سلامت هستند و از آذربایجان نیز گردشگران بسیاری در حوزه سلامت به ایران سفر می‌کنند. جهانگیری درباره اقداماتی که انجام شده و برنامه‌هایی که در گردشگری سلامت در نظر گرفته شده اظهار کرد: هفته گذشته نخستین جلسه شورای راهبری گردشگری سلامت با اتاق ایران برگزار شد. مرتضی رحمانی موحد، معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و کارشناسانی از وزارت بهداشت نیز در آن حضور داشته‌اند.
او اضافه کرد: از اقداماتی که در آینده انجام خواهد شد، این است که در اجلاس دی۸ که در آذر برگزار می‌شود همایش گردشگری سلامت نیز برگزار می‌شود. دومین تصمیم اخذ شده آن است که دومین همایش و نمایشگاه بین‌المللی گردشگری سلامت در حوزه کشورهای عضو اکو با محوریت اتاق ایران در کشور برگزار شود. معاون دفتر برنامه‌ریزی و نظارت سازمان نظام پزشکی اضافه کرد: سامانه اطلاعات سلامت کشورهای اسلامی با محوریت اتاق ایران که بحث مرکز توسعه اطلاعات سازمان کنفرانس اسلامی است انجام خواهد شد. همچنین مجوز بحث اعتبار بخشی گردشگری سلامت در کشورهای اسلامی اخذ شده و فعالیت‌های اولیه آن انجام شده است. برای این امر هم‌اندیشی با ACI، سازمان اعتباربخشی کانادا داشته‌ایم که کلوپ بیمارستانی در این زمینه فعال شده است. او افزود: بیمه گردشگری سلامت در کشورهای اسلامی نیز پیگیری شده است. در حال حاضر تلاش می‌کنیم تا بیمه گردشگری گردشگران دیگر کشورها را فعال کنیم. صندوق توسعه گردشگری سلامت نیز با مجوز سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مصوب شده است و اتاق ایران نیز از آن حمایت کرده است. جهانگیری عنوان کرد: پورتال گردشگری سلامت نیز فعال شده است که عضویت آن محدودیتی ندارد. در سفر به اتریش ۱۱ نشان خدمات پزشکی در هیات تجاری ایران حضور داشتند که دستاوردهای خوبی به همراه داشته‌اند. به گفته او ۶ بیمارستان در حوزه بین‌المللی اعتبار دارند که از ACI، سازمان اعتباربخشی کانادا اعتبار خود را اخذ کرده‌اند. جهانگیری اظهار کرد: گردشگری سلامت به بخش خصوصی واگذار شده است. ۱۲ بیمارستان برتر ایران کلوپ بیمارستانی را ایجاد کرده و در نمایشگاه ایران هلث شرکت کرده‌اند. بسیاری از شرکت‌های خارجی نیز ارتباطات بسیار خوبی را با بیمارستان‌ها برقرار کرده‌اند و قرار است این کلوپ به ۲۰ بیمارستان ارتقا یابد.


ایجاد کمیسیون گردشگری در مجلس شورای اسلامی
علی اکبر عبدالملکی، دیگر نایب رییس کمیسیون گردشگری اتاق ایران گفت: بزرگترین خواسته ما از مجلس شورای اسلامی ایجاد کمیسیون گردشگری است تا خواسته‌های کمیسیون ما هرچه سریع‌تر به نتیجه برسد. اکنون اسپانیا وزارت گردشگری و انرژی دارد و گردشگری به اندازه انرژی برای آنها اهمیت دارد.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید