عربستان برای کاهش اتکا به نفت دست به کار شد | اتاق خبر
کد خبر: 349347
تاریخ انتشار: 19 خرداد 1395 - 05:52
هیات دولت عربستان سعودی یک برنامه بزرگ برای تنوع سازی اقتصاد ملی و فاصله گرفتن از اتکا به نفت با هدف ایجاد 450 هزار شغل در بخش‌های غیردولتی تا سال 2020 تصویب کرد.

اتاق خبر: برنامه دگرگونی ملی یا NTP ۲۰۲۰ کاهش هزینه عمومی به میزان ۴۰ درصد در پنج سال آینده و افزایش مشارکت بخش خصوصی را هدف گرفته است.

این برنامه یکی از برنامه‌های متعددی است که برای دستیابی به "چشم انداز سعودی ۲۰۳۰" طراحی شده است. سند ۸۴ صفحه‌ای این چشم انداز در ماه آوریل از سوی محمد بن سلمان ۳۰ ساله، جانشین ولیعهد عربستان که مسئولیت اصلاحات در این کشور را برعهده گرفته است، منتشر شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، برنامه دگرگونی ملی بواسطه ۵۴۳ ابتکار در ۲۴ نهاد دولتی با هزینه ۲۷۰ میلیارد ریال (۷۲ میلیارد دلار) در پنج سال آینده اجرا می‌شود.

خالد الفالح، وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی عربستان اظهار کرد وزارتخانه‌اش تحت این برنامه تصمیم دارد رقابت پذیری در بخش انرژی را افزایش دهد و تولید گاز طبیعی را دو برابر کرده و صادرات غیرنفتی را افزایش دهد.

وی گفت: این برنامه افزایش صادرات غیرنفتی از ۱۸۵ میلیارد ریال به بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال تا سال ۲۰۳۰ را هدف گذاری کرده است.

وزارت انرژی، صنعت و منابع معدنی عربستان تحت برنامه مذکور قصد دارد مجموعه بین المللی عظیمی برای صنایع دریایی بسازد که ۸۰ هزار شغل ایجاد می‌کند و واردات را به میزان ۱۲ میلیارد دلار در سال کاهش می‌دهد.

الفالح که ماه گذشته جانشین علی النعیمی، وزیر نفت کهنه کار عربستان شد، گفت: شماری از شهرهای صنعتی هم تحت این برنامه، قرار است ساخته شوند که ۱۵۰ هزار شغل ایجاد می‌کند.

برنامه‌های دیگر تحت چشم انداز ۲۰۳۰ شامل عرضه کمتر از پنج درصد از غول نفتی آرامکو در بازار سهام است.

این پروسه بخشی از بزرگترین صندوق سرمایه گذاری دولتی جهان با دو تریلیون دلار دارایی خواهد بود.

سود این صندوق سرمایه گذاری به تنوع سازی اقتصادی و فراهم کردن منبع جانشین برای درآمدهای نفتی که از سال ۲۰۱۴ نیمی کاهش داشته است، کمک خواهد کرد.

ریزش قیمت نفت تلاشهای عربستان برای کاهش اتکا به نفت را که عمده درآمد دولت را تشکیل می‌دهد، تسریع کرده است.

یکی از اهداف چشم انداز ۲۰۳۰ کاهش بیکاری، افزایش مشارکت زنان در بازار کار، افزایش مشارکت اقتصادی بخش خصوصی و توسعه فعالیتهای فرهنگی و سرگرمی در این کشور است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید