سامانه «بهین‌یاب» و حل مشکلات صنایع کوچک | اتاق خبر
کد خبر: 349614
تاریخ انتشار: 20 خرداد 1395 - 04:50
درحالی ۴هزار و ۳۰۹ واحد و طرح صنعتی در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کرده و مجوز گرفته‌اند که صنایع کوچک حجم ۹۲ درصدی از بخش صنعت کشور را به خود اختصاص داده و پیش‌بینی شده در امسال ۷هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی تعطیل فعال شوند.

به گزارش اتاق خبر، از آنجایی که تامین نقدینگی مشکل اصلی صنایع کوچک به‌شمار می‌رود، دولت در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل در نظر دارد با اختصاص تسهیلات ۱۶۰هزار میلیارد تومانی نسبت به فعال‌سازی ۷هزار و۵۰۰ واحد صنعتی اقدام کند. بنابراین واحدهای صنعتی که در بررسی‌های کارشناسان مشمول دریافت تسهیلات شده‌اند باید اطلاعات خود را در سامانه بهین‌یاب ثبت کرده و در نوبت دریافت تسهیلات قرار گیرند.
به گفته علی یزدانی، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، درحال‌حاضر ۳هزار و ۶۴۵ واحد صنعتی، ۵۲۸ طرح صنعتی و ۱۳۶ طرح یا واحد صنعتی جزو ماموریت‌های وزارت جهادکشاورزی در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند.
از ابتدای امسال تفاهمنامه‌ای بین سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت منعقد شده که به استناد این تفاهمنامه، ۷هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی مشکل دار برای پرداخت تسهیلات شناسایی می‌شوند.
بیش از ۶ ماه از راه‌اندازی سامانه اطلاعاتی صنایع کوچک با نام بهین‌یاب می‌گذرد و مسئولان در تلاشند در آینده نزدیک تمام امور مربوط به صنایع کوچک از جمله پرداخت تسهیلات و صدور مجوز را از طریق این بانک اطلاعاتی و به صورت الکترونیکی انجام دهند، هرچند این بانک جامع اطلاعاتی در فرآیند فروش نیز می‌تواند یاریگر صاحبان صنعت بوده و به رایگان اطلاعات محصول و تولیدکننده را درج کرده و در اختیار مخاطب قرار دهد.


شناسایی واحدهای صنعتی مشکل‌دار
طهمورث لاهوتی‌اشکوری، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان از ثبت اطلاعات واحدهای صنعتی مشکل‌دار در سامانه بهین‌یاب خبرداد و به صمت گفت: در مجموع بیش از ۶۰۰ واحد صنعتی مشکل‌دار در شهرک‌های صنعتی گیلان وجود دارند و تاکنون ۱۷۹ واحد در سایت بهین‌یاب ثبت نام کرده‌اند که حدود ۸۰ واحد از این تعداد در داخل شهرک‌ها مستقر بوده و مابقی خارج از شهرک‌های صنعتی استان گیلان مستقر هستند.
به گفته لاهوتی اشکوری، قرار است تسهیلات در نظر گرفته شده در دو بخش به واحدهای بهره‌بردار که با ظرفیت کمتر کار می‌کنند یا بالای ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی دارند، پرداخت شود.


بانک اطلاعات جامع صنایع کوچک
سامانه بهین‌یاب در وزارت صنعت، معدن و تجارت راه‌اندازی و با تحقق این مهم بخش اعظمی از اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی مختلف ثبت شد. درگاه الکترونیکی مدیریت فرآیند هماهنگ، یکی از موفق‌ترین سامانه‌های خدمت‌رسان در سازمان‌های دولتی است. مسئولان تلاش می‌کنند در آینده نزدیک تمامی مجوزهای صنعتی به‌صورت الکترونیکی صادر و در سامانه بهین‌یاب ثبت شود.
راه‌اندازی سامانه بهین‌یاب به‌عنوان مرجع اطلاع‌رسانی صنایع کوچک این امکان را برای صنعتگران فراهم کرده تا اطلاعات محصولات و خدمات خود را به رایگان در این سامانه وارد و به طور مستقیم با متقاضیان ارتباط برقرار کنند.
کارت معرفی صاحب صنعت، معرفی محصولات تولیدی، فروش فوق‌العاده محصولات، درخواست تولید، شرکت در نمایشگاه مجازی، اعلام نیاز استان محل تولید و... از مهم‌ترین مواردی است که در سامانه بهین‌یاب درج شده است. طراحی این سامانه به نحوی است که تمام اطلاعات صنایع کوچک مستقر در شهرک‌های صنعتی در آن وارد شده و بین مشتری و متقاضی ارتباط مستقیم برقرار می‌کند.


شفاف‌سازی و پایش شاخص‌ها
عبدالقهار ناصحی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی البرز با اشاره به گذشت ۶ سال از فعالیت سامانه بهین‌یاب به صمت گفت: این درگاه الکترونیکی با یکسان‌سازی اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن درخواست متقاضیان را برای ایجاد سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی به ثبت برساند. همچنین صاحبان صنعت علاوه بر معرفی شرکت و محصولات آن به طور رایگان در سامانه بهین‌یاب، می‌توانند اطلاعات محصولات تولیدی خود را در آن وارد کنند.
به گفته ناصحی، اطلاع‌رسانی مناسب از عملکرد سامانه بهین‌یاب یا «اس‌ام‌ای» در این مدت انجام نشده که اصلی‌ترین ضعف این سامانه است. هرچند این سامانه در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت صنعت، معدن و تجارت درج شده اما نیاز است معرفی مناسبی از فعالیت آن برای شرکت‌ها و مشتریان انجام شود.
وی معتقد است، با راه‌اندازی سامانه بهین‌یاب بخش اعظمی از اطلاعات بنگاه‌های اقتصادی مختلف ثبت شده که می‌تواند به شفاف‌سازی و پایش شاخص‌های مختلف تولید کمک کند. با وجود آنکه هرکدام از شرکت‌ها پایگاه اطلاع‌رسانی خود را دارند، حمایت از این سامانه از سوی مرجع دولتی اعتباری برای متقاضیان اعتماد ایجاد می‌کند.
به گفته ناصحی، تامین تسهیلات مورد نیاز صنایع کوچک از محل اعتبارات بانک صنعت و معدن از صندوق توسعه ملی اجرایی شده و واحدهای صنعتی کوچک مستقر در شهرک صنعتی که مشمول دریافت تسهیلات باشند، می‌توانند برای ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب اقدام کنند.
بنابراین گزارش، در سامانه بهین‌یاب بخشی با عنوان تامین مالی شهرک‌ها در نظر گرفته شده که واحدهای صنعتی کوچک باید در آن بخش ثبت‌نام کنند. طرح‌های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰درصد، واحدهای به بهره‌برداری رسیده فعال، واحدهای صادراتی و واحدهایی که با کمبود سرمایه در گردش مواجهند باید در اولویت قرار گیرند. همچنین اعطای تسهیلات به طرح‌ها و واحدهای متقاضی منوط به داشتن توجیه فنی، مالی و اقتصادی، احراز شرایط بانک و اهلیت مجری است.

منبع: صمت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید