نامه سیف به مدیران بانک ها برای اختصاص تسهیلات به بنگاه های اقتصادی | اتاق خبر
کد خبر: 349948
تاریخ انتشار: 21 خرداد 1395 - 03:10
رئیس کل بانک مرکزی در نامه ای خطاب به مدیران عامل بانک ها و موسسه های اعتباری، اعطای حداقل 10 درصد تسهیلات بانکی به بنگاه های کوچک و متوسط برای ایجاد اشتغال، افزایش تولید و رونق اقتصادی را خواستار شد.

اتاق خبر: بانک مرکزی، ولی الله سیف در این نامه تاکید کرده است، مدیریت و توزیع منابع در استان‌های مختلف به گونه ای صورت‌ گیرد تا کمبود منابع برخی استان‌ها از طریق منابع مازاد سایر استان‌ها تامین شود.
براساس این گزارش، این نامه در پی جلسه چهار ساعته مدیران عامل بانک ها با رئیس کل بانک مرکزی در زمینه اقدامات عملی نظام بانکی با موضوع اقتصاد مقاومتی، ارسال شده است.
در این نامه آمده است: پیرو مذاکرات انجام شده در جلسه هفدهم خردادماه امسال در ارتباط با اولویت‌های تسهیلاتی نظام بانکی، از آنجا که اعطای تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط بیشترین تأثیر را در ایجاد اشتغال، افزایش تولید و رونق اقتصادی دارد، اولویت اصلی بانک‌ها در سال‌جاری تأمین مالی این بنگاه‌ها خواهد بود.
ویژگی‌ها و نوع فعالیت بنگاه‌های کوچک و متوسط سبب می شود اثربخشی اعطای تسهیلات به آنها در مقایسه با بنگاه‌های بزرگ به مراتب بیشتر باشد لذا لازم است برای تحقق اهداف اصلی اقتصادی دولت مبنی‌بر خروج از رکود و دستیابی به رشد اقتصادی، امسال حداقل پنج درصد این امر، مورد توجه جدی همکاران در نظام بانکی کشور قرار ‌گرفته و منجر ‌به استفاده کامل از ظرفیت‌های قابل توجه نظام بانکی در دستیابی به اهداف مورد ‌نظر شود.
سیف در این نامه افزوده است: براساس پیش بینی انجام شده، تأمین مالی بنگاه های یادشده، باتوجه به عملکرد شبکه بانکی کشور در سال گذشته و توان تسهیلات‌دهی بانک‌ها در سال جاری، با تخصیص حدود 10 درصد از تسهیلات اعطایی قابل انجام خواهد بود.
براین اساس مشکلی با عنوان کمبود منابع وجود نداشته و باهدف تحقق اهداف موردنظر و جلوگیری از ایجاد شائبه عدم همکاری شبکه بانکی در اجرای طرح یادشده، مقتضی است مدیریت و توزیع منابع در استان‌های مختلف به گونه ای انجام شود تا کمبود منابع برخی استان‌ها از طریق منابع مازاد سایر استان‌ها تامین شود.
رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده، برای ارزیابی نتایج حاصل از اجرای طرح مورد نظر، لازم است اطلاعات مربوط به تسهیلات اعطایی به بنگاه‌های کوچک و متوسط در چارچوب دستورالعمل مربوط و سایر موارد در سال‌جاری در اسرع وقت برای این بانک ارسال ‌شود.
 رئیس کل بانک مرکزی در نشستی با مدیران عامل، اعضای هیات مدیره و مدیران بلندپایه بخش اعتباری بانک ها تاکید کرده بود که بانک ها باید در زمینه اختصاص این تسهیلات مرتب به بانک مرکزی گزارش دهند.
وی اعلام کرده بود که در آینده نزدیک در برخی نشست های کارگروه های استان ها برای اعطای تسهیلات به بنگاه های کوچک و متوسط شرکت خواهد کرد.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» باید آثار فعالیت بانک ها در اقتصاد کشور به صورت حمایت از تولید، اشتغال و بهبود صادرات کشور نمایان و همه توان نظام بانکی در خدمت تحقق اهداف نامگذاری امسال به کار گرفته شود.
وی تاکید کرده بود که تسهیلات بانکی باید به گونه ای تخصیص داده شود که بر دستاوردهای دولت یازدهم در مهار تورم و نقدینگی اثر منفی نداشته باشد و منابع محدود به صورت اثربخش در اقتصاد تزریق شود.
رئیس شورای پول و اعتبار درباره بخشنامه بانک مرکزی برای مستثنا کردن بنگاه های کوچک و متوسط از برخی بندهای دریافت تسهیلات نیز گفته بود، این بخشنامه بتازگی به بانک های عامل ابلاغ و افزون بر استثناهایی درباره چک برگشتی و مطالبات معوق، مقرر شده است بانک ها تسهیلات کمتر از 10 میلیارد ریال را برای این بنگاه ها تمدید کنند.
وی درباره کمک غیرمستقیم نظام بانکی به تولید اضافه کرد: لازم است بانک ها به سوی استفاده از ظرفیت کارت های اعتباری عام بروند؛ اینگونه اعتبارهای مصرفی در دنیا توسط بانک ها به مشتریان ارایه می شود و با این روش، تسهیلات بانکی به سمت کالاهای مصرفی مشتریان می‌رود و به صورت غیرمستقیم به تولید کمک می شود.

منبع: ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید