دورنمای ماشین‌سازی ایران؛ از تامین قطعات تا ورود به بازار | اتاق خبر
کد خبر: 350155
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1395 - 12:26
عبدالرضا فردین عضو هیات‌مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعتی ایران و ویلفرد شافر مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان ماشین‌ابزار و ماشین‌آلات فلزکار آلمان آغاز به کار کرد.

به گزارش اتاق خبر، این نمایشگاه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین دروازه‌های این صنعت در کشور، از حمایت اتحادیه ماشین‌سازان ایران، انجمن اتوماسیون صنعتی و دیگر نهادهای ذی‌ربط برخوردار شده تا بتواند جدیدترین دستاوردهای صنعتی اروپا را به همراه دانش فنی آنها با کمترین هزینه و بدون واسطه در اختیار تولیدکنندگان و صاحبان این صنعت در ایران قرار دهد. کالاهای ارائه شده در این نمایشگاه شامل دستگاه‌های ماشین‌سازی، ماشین ابزارها، ماشین‌آلات فلزکاری، تجهیزات جابه‌جایی فلزات، تجهیزات اندازه‌گیری و روبات‌های تضمین کیفیت، اتوماسیون صنعتی، ابزار دقیق، نرم‌افزارهای طراحی ماشین ابزار، سیستم‌های رایانه ای، تجهیزات، قطعات و لوازم جانبی است که بیش از ۱۰۰ شرکت برتر از ۱۲ کشور صاحب‌نام به معرفی آخرین دستاوردها و فناوری‌های پیشرفته دنیا می‌پردازند. همچنین در سمپوزیوم IRAN AMB ۲۰۱۶، ۳۰ شرکت صاحب‌نام دنیا حضور دارند و در آن بزرگان و نام‌آوران صنعت، آخرین دستاوردهای خود را در صنایع ماشین‌سازی، ماشین‌ابزار و تجهیزات فلزکاری معرفی می‌کنند.

امیرحسین شیروی، مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن بازدید از نمایشگاه بین‌المللی و تخصصی ماشین‌سازی، ماشین‌ابزار و فلزکاری در گفت‌وگو با صمت با ابراز امیدواری از حضور شرکت‌های خارجی به‌ویژه آلمان در این نمایشگاه گفت: متاسفانه در حوزه تولید ماشین و ابزارآلات به دلیل تحریم‌ها چند سالی است که با ضعف روبه‌رو هستیم از این‌رو مجبور شدیم با شرکت‌های درجه ۲ و ۳ دنیا کار کنیم. این در حالی است که این صنعت مدام در حال بروز شدن است و محصولات متنوعی وارد بازار می‌شود. با این وجود باید در شرایط پسابرجام این عقب‌ماندگی را جبران کنیم و برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی با حضور کشورهای مهم اروپایی به‌ویژه آلمان که نسبت به سایر کشورها در این حوزه پیشرو است می‌تواند به آشنایی تولیدکنندگان داخلی با فناوری‌های روز دنیا کمک کند و از طرفی فرصت توافق تجاری در آینده را برای تولیدکنندگان ایرانی با همتای خارجی خود فراهم می‌کند. شیروی در ادامه با اعلام اینکه این نمایشگاه در سال‌های بعد نیز برگزار خواهد شد، افزود: شرکت‌های سازنده داخلی ماشین‌سازی و تجهیزات کشور حدود ۱۰ تا ۱۲ شرکت هستند که مهم‌ترین آن شرکت ماشین‌سازی تبریز است. ساخت محصولات این شرکت به‌طور کامل داخلی است و بقیه شرکت‌ها بیشتر مونتاژکار هستند. ساخت و مونتاژ این محصولات ارزش‌افزوده بالایی برای کشور به همراه خواهد داشت. زمانی که هیچ قطعه‌ای از محصول در داخل تولید نشود قیمت آن به نصف خواهد رسید. مدیرکل دفتر صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این حداقل امتیازی است که ما می‌توانیم در آشنایی و همکاری با این شرکت‌ها به‌دست آوریم. از این‌رو از شرکت‌های داخلی می‌خواهیم تا توانمندی شرکت‌های داخل را بیشتر کنند و به فکر صادرات باشند. در منطقه ما که ۴۰۰ تا ۵۰۰میلیون جمعیت وجود دارد بومی‌سازی و افزایش رقابت‌پذیری تجهیزات می‌تواند جایگاه خوبی در بازارهای بین‌المللی پیدا کند.

شیروی با بیان اینکه ما تاکنون هیچ صادراتی نداشتیم و بیشتر واردکننده بوده‌ایم تصریح کرد: اگر شرکت‌های بزرگ اروپایی را متقاعد کنیم که بخشی از تولیدشان را در ایران متمرکز کنند می‌توانیم بستر صنعتی‌سازی را مهیا کنیم. زیرا درحال‌حاضر منطقه از نظر امنیت خیلی مناسب نیست از این‌رو بیشتر شرکت‌های اروپایی علاقه دارند در ایران سرمایه‌گذاری کنند. اینجا می‌تواند جزیره‌ای امن باشد که بتوانند تولید کنند از این‌رو ما بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی را ترغیب می‌کنیم و موانع تسهیلات را از طرف بانک‌ها و مراکز مالی و همچنین موانع مربوط به صادرات را رفع می‌کنیم.
او در پاسخ به این سوال که برای فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این بخش چه اقداماتی کرده‌اید افزود: یک شرکت دانش‌بنیان باید در کشور بازارش را داشته باشد. درست است که شرکت دانش‌بنیان به استحکام پایه‌های مهندسی و دانش کمک می‌کند اما اگر دانش کافی را نداشته باشد نمی‌تواند فعال باشد. اکنون مشکل‌مان محدودیت صادرات است، زیرا افزایش صادرات می‌تواند شرکت‌های دانش‌بنیان را در این زمینه فعال کند. درحال‌حاضر تامین داخل مهم است که در حد کافی نیست. فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در این زمینه خاص آسان نیست چراکه ابزارسازی کار سرمایه‌بری است و باید بازار آن فراهم باشد. شیروی در پاسخ به این سوال که آیا فقط هدف از برگزاری این نمایشگاه معرفی تجهیزات صادرات است؟ گفت: برگزارکنندگان این نمایشگاه بیشتر هدف‌شان ورود به بازار ایران و معرفی محصولات است البته هر دو بخش فروش و مشارکت برای‌شان مهم است. با این حال تلاش ما این است که محصولات را به سمت داخلی کردن سوق دهیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چقدر احتمال می‌دهید مذاکره شرکت‌ها در این نمایشگاه به انعقاد تفاهم منجر شود؟ گفت: خیلی امیدوار نیستم؛ ما مدت‌هاست دور بودیم که این آشنایی کمک می‌کند تا شرکت‌ها مستقل شوند. چراکه مهم‌ترین ظرفیت کشور این است که به طور تقریبی نیروی مهندس زیاد داریم و به‌ویژه با کارهای سال‌های اخیر به خود باوری رسیده‌اند.


 افزایش همکاری در زمینه ماشین‌آلات
ویلفرد شافر، مدیرعامل اتحادیه تولیدکنندگان ماشین ابزار و ماشین‌آلات فلزکار آلمان در گفت‌وگو با صمت ضمن اشاره به اینکه ما برگزارکننده نمایشگاه هستیم گفت: ابتدا اطلاعاتی از پیشینه همکاری دو کشور ارائه دهم؛ در اوایل سال ۱۹۹۰م صادرات آلمان به ایران در زمینه ماشین‌آلات حدود ۱۹۰ میلیون یورو بود و در سال ۲۰۱۵م به ۲۰میلیون یورو رسید اما اکنون که تحریم‌ها برداشته شده فکر می‌کنم بتوانیم در زمینه ابزارآلات و پتروشیمی با صنایع ایران همکاری کنیم.  وی درباره نوع همکاری با ایران افزود: به‌عنوان انجمن ماشین‌آلات و ابزار وظیفه داریم به ایران بیاییم تا رابطی باشیم بین تولیدکننده‌های آلمانی و شرکت‌های ایرانی برای تامین نیاز شرکت‌ها و از طرف دیگر ما نماینده ۲۵۰ شرکت آلمانی هستیم که می‌توانیم آنها را در ایران فعال کنیم. شافر با بیان اینکه ما فقط در این نمایشگاه فعال نیستیم و در نمایشگاه هانوفل آلمان نیز شرکت داریم افزود: نمایشگاه emo هانوفل را در سال ۲۰۱۷م با حضور ۲۲۰۰ شرکت برگزار خواهیم کرد که در بخش تجهیزات است.
او با اشاره به اینکه شرکت‌های ایرانی بعد از تحریم‌ها این توانایی را دارند که قطعات مورد نیاز را برای تولید ماشین از شرکت‌های آلمانی بخرند افزود: شرکت‌های ایرانی ضمن تامین نیاز می‌توانند با شرکت‌های بزرگ اروپایی نیز همکاری کنند. همچنین در توسعه این فعالیت‌ها آموزش نیروی جوان در دستور کار قرار دارد زیرا ما در آلمان به استادان این حوزه دسترسی داریم و علم روز دنیا را آموزش می‌دهیم و حتی نیازهای آموزشی استادان را تامین می‌کنیم تا بتوان از آن استفاده کرد. هرچند اگر از طرف شرکت‌های ایرانی هم درخواستی در زمینه آموزش کارشناس مطرح شود ما برآورده خواهیم کرد که تاکنون درخواستی نبوده است. گفتنی است نخستین نمایشگاه و سمپوزیوم بین‌المللی ماشین‌سازی، ماشین‌ابزار و فلزکاری، ۱۰ تا ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ در مرکز دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی شهرداری تهران (بوستان گفت‌وگو) برگزارشد.

منبع: صمت 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید