جزئیات معاملات فرابورس در هفته گذشته | اتاق خبر
کد خبر: 350295
تاریخ انتشار: 22 خرداد 1395 - 22:11
فرابورس ایران معاملات خود در سومین هفته از خردادماه را با دادوستد ۲ هزار و ۱۹۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۷ هزار و ۸۱۴ میلیارد ریال به پایان رساند.

اتاق خبر: فرابورس ایران معاملات خود در سومین هفته از خردادماه را با دادوستد ۲ هزار و ۱۹۷ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۷ هزار و ۸۱۴ میلیارد ریال به پایان رساند که این ارقام نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۴۲ و ۲۱ درصدی حجم و ارزش مبادلات حکایت می‌کند.

بازار اول فرابورس هفته گذشته روند روبه رشدی را در معاملات تجربه کرد به طوری که ۳۷۱ میلیون سهم به ارزش ۷۷۶ میلیارد ریال در این بازار مورد مبادله قرار گرفت که نسبت به هفته ماقبل رشد ۹۲ و ۷۷ درصدی حجم و ارزش مبادلات را نشان می‌دهد.

هفته گذشته بازار دوم نیز همسو با روند رو به رشد بازار اول، با افزایش ارزش معاملات روبه‌رو شد به طوری که با معامله ۳۵۹ میلیون سهم به ارزش ۲ هزار و ۷۰۳ میلیارد ریال، رشد ۱۱۵ درصدی ارزش معاملات را در مقیاس هفتگی تجربه کرد.

در بازار ابزارهای نوین مالی نیز صکوک، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق گواهی تسهیلات مسکن اگرچه با کاهش حجم و ارزش معاملات در مقایسه با هفته ماقبل روبه‌رو شدند، اما به ترتیب رشد ۳۲، ۱۳۴۷ و ۷ درصدی حجم معاملات را نسبت به مدت مشابه سال قبل در کارنامه عملکردی خود به ثبت رساندند. ضمن اینکه ارزش معاملات این ابزارهای مالی نیز با روند رو به رشدی در این بازه زمانی (نسبت به مدت مشابه سال ۹۴) همراه شد.

صکوک به‌عنوان یک اوراق بهادار اسلامی در حالی در سبد انتخاب سهامداران قرار گرفته که بررسی روند معاملات آن در بازار ابزارهای نوین مالی حکایت از استقبال بیش از پیش معامله‌گران از این ابزار تامین مالی نسبت به گذشته در فرابورس دارد.

بررسی معاملات صنایع فرابورسی در هفته قبل حکایت از پیشی گرفتن ارزش معاملات صنعت «فلزات اساسی» نسبت به سایر صنایع دارد به طوری که این گروه با ارزش معاملاتی بالغ بر ۵۰۷ میلیارد ریال توانست سهم ۲۴ درصدی از ارزش کل معاملات خُرد بازار سهام (اول، دوم و پایه) را به تفکیکی گروه‌های صنعت به خود اختصاص دهد.

در این میان گروه «بانک‌ها و موسسات اعتباری» و نیز «پالایشی‌ها» به ترتیب با سهم ۲۳ و ۱۶ درصدی در جایگاه دوم و سوم ایستادند.

از طرفی بیشترین ارزش کل بازار به تفکیک صنایع در آخرین روز معاملاتی هفته قبل نیز در اختیار گروه محصولات شیمیایی و سپس فلزات اساسی قرار گرفت و این دو گروه به ترتیب با ارزش بازاری بالغ بر ۲۲۳ هزار و ۶۲۷ میلیارد ریال و ۱۲۶ هزار و ۱۹۹ میلیارد ریال، سهم ۲۳ و ۱۳.۲ درصدی از ارزش کل بازار را در اختیار گرفتند.

به هر ترتیب در آخرین روز کاری هفته شاخص کل فرابورس روی عدد ۸۰۸ واحد ایستاد که نسبت به روز انتهایی هفته ماقبل افت ۰.۸ درصدی را نشان می‌دهد. ارزش بازار نیز در روز چهارشنبه به رقم ۹۵۲ هزار و ۶۸۲ میلیارد ریال رسید که نسبت به روز مشابه در هفته ماقبل با کاهش کمتر از ۰.۵ درصد روبه‌رو شد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید