ورود زودهنگام برنج تازه مازندران به بازار | اتاق خبر
کد خبر: 350338
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 00:39
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران پیش بینی کرده است که محصول نیمی از شالیزارهای این استان کمتر از 40 روز دیگر وارد بازار شود .

اتاق خبر:دلاور حیدرپور گفت که هم اکنون 110 هزار هکتار از اراضی شالیزاری مازندران واقع در دشت هراز وارد مرحله خوشه دهی شده است .
وی با اظهار این که نیمی از شالیزارهای مازندران در دشت هراز واقع است ، افزود : برنج این شالیزارها حداکثر تا 35 روز دیگر وارد بازار می شود.
بر اساس آمار جهاد کشاورزی ، امسال حدود 220 هزار هکتار از شالیزارهای مازندران نشاء کاری شد که 110 هزار هکتار آن در شهرستان های آمل ، بابل ، محمودآباد ، فریدونکنار و بابلسر واقع است که به خاطر مشروب شدن از رودخانه هراز به دشت هراز معروفند.
برنجکاری در دشت هراز برای بهره مندی بهینه از آب رودخانه هر ساله 20 روز تا یک ماه زودتر از سایر مناطق مازندران انجام می شود.
بر اساس اعلام کارشناسان جهاد کشاورزی ، امسال شالیکاران مازندران دستکم دو هفته زودتر از سال های قبل شالیزارهای خود را نشاء کردند تا علاوه بر استفاده بهینه از آب ، به کشت دوم نیز برسند.
فاصله برنجکاری در دشت هراز با مناطق مرکزی و شرق مازندران سبب می شود تا علاوه بر تنظیم عرضه برنج در بازار ، کمبودی در استفاده از امکانات و تجهیزات کشاورزی از جمله دستگاههای نشاء کار ، کارگران نشاء کار و کمباین های مخصوص درو شالی ایجاد نشود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران وضعیت رویشی و پنجه زنی شالی را در دشت هراز مطلوب ارزیابی کرد و گفت : هم اکنون کمتر از سه درصد اراضی شالیزاری شرق و ارتفاعات مازندران در مرحله نشاء کاری قرار دارد .
** پایبندی دولت به منع واردات برنج در فصل برداشت
حیدرپور با تاکید بر این که دولت یازدهم به مصوبه منع واردات برنج در زمان برداشت محصول داخلی پایبند است ، اظهار داشت : در دو سال اخیر واردات برنج تحت کنترل بوده و به اندازه نیاز نیز ثبت سفارش شده است .
وی اضافه کرد : در دولت یازدهم وزارت جهاد کشاورزی مسئولیت تنظیم بازار را بر عهده گرفته است و واردات برنج بر اساس نیاز کشور ثبت سفارش می شود و در زمان برداشت برنج نیز صورت نمی گیرد.
حیدر پور خاطر نشان کرد: بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی سالانه یک میلیون و 800 تا یک میلیون و 900 هزار تن برنج در داخل کشور تولید می شود که نیاز کشور دو میلیون و 600 تا دو میلیون و 700هزار تن است.
وی با بیان اینکه پارسال کمتر از 800 هزار تن برنج وارد کشور شده است ، بیان داشت: با کنترل دقیق واردات، وضعیت قیمت بازار داخلی برنج نیز ساماندهی شده است.
حیدرپور با بیان اینکه امروز قیمت برنج داخلی طارم در شالیکوبی های استان مازندران حدود 9 هزار تومان در هر کیلو گرم است ، بیان داشت : رغبت و تقاضا برای خرید برنج های داخلی نیز زیاد شده است.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید