تلاش چین برای ساخت پایگاه استراتژیک در اعماق دریا | اتاق خبر
کد خبر: 350422
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 06:55
چین درصدد ساخت یک پایگاه استراتژیک در عمق 10 هزار متری زیر دریا است تا بتواند علاوه بر عملیات نظامی، برای جستجوی منابع نفت و گاز نیز از آن استفاده کند.

اتاق خبر - اجرای این برنامه توسط وزارت علوم و تحقیقات چین به طور محدود برای شبکه خبری «بلومبرگ» از هنگ کنگ تشریح شده و به همین خاطر هنوز جزییات زیادی از طرح یاد شده در دست نیست.
با این وصف این مرکز که نوعی آزمایشگاه زیردریایی محسوب شده و قرار است در عمق 10 هزار متری زیر دریا ساخته شود، جزو برنامه پنج ساله اقتصادی چین محسوب می شود و در میان 100 اولویت علمی و فنی دولت پکن، رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین ماه قبل در کنفرانس ملی علوم در این کشور گفت که ذخایر و گنجینه های زیادی در اعمال آب وجود دارد که اگر می خواهید به آنها دست پیدا کنید باید به عمیق ترین بخش ها بروید. وی همچنین یادآور شد که چین به قدرت علمی و فنی لازم دست یافته است که بتواند در آبهای عمیق دست به اکتشاف زده و فناوری های کلیدی این کار را در اختیار داشته باشد.
اگرچه زمان و هزینه ساخت طرح مزبور اعلام نشده است اما مکان آن احتمالا منطقه راهبردی دریای جنوبی است که از لحاظ اقتصادی، سیاسی و نظامی برای چین اهمیت بسزایی دارد.
چین با ویتنام و فیلیپین در این منطقه مناقشات جدی دارد و هر دو کشور از سوی آمریکا حمایت می شوند و ساخت این مرکز می تواند بسیار جنجال برانگیز باشد.
«شو لی پینگ» استاد آکادمی علوم اجتماعی چین می گوید که توسعه اقیانوس ها و دریاها برای چین یک راهبرد است.
برخی ناظران بر این باورند که چین برای عملیات های نظامی به پایگاه های بیشتری نیاز دارد و راهبردی خاص برای این کارها تنظیم کرده است که ساخت مرکز زیردریایی یکی از آنهاست.
چین می خواهد تا سال 2030 میلادی به یک ابرقدرت فنی در دنیا تبدیل شود و قابلیت ردیابی و پیگیری زیردریایی های آمریکا را داشته باشد.
اگرچه چین هدف از ساخت این مرکز زیردریایی را عمدتا غیرنظامی توصیف کرده است اما کارشناس و استاد آکادمی علوم اجتماعی چین گفت که در صورت لزوم این محل مصارف نظامی نیز خواهد داشت.
موسسه ملی آمار چین نیز اعلام کرده است که پکن قصد دارد برای اجرای این پروژه بیش از 200 میلیارد دلار سرمایه گذاری داخلی و خارجی را جذب کند.

ایرنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید