بازار صنعت فناوری اطلاعات کشور 900 هزار میلیارد ریالی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 350452
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 09:21
معاون دولت، مجلس و استان های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پیش بینی ها مبنی بر رشد بازار صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور تا ارزش 900 هزار میلیارد ریال خبر داد.

اتاق خبر - مرتضی براری روز شنبه در جلسه شورای اداری استان اردبیل گفت: با وجود رکود و تحریم شاهد بزرگ شدن بازار صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات (آی. سی. تی.) بودیم به طوری که سال گذشته از 210 هزار میلیارد ریال به 390 هزار میلیارد ریال رسید و در برنامه ششم این میزان به 900 هزار میلیارد ریال خواهد رسید.
وی با بیان اینکه سهم استان هایی مانند اردبیل از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات باید افزایش یابد، افزود: بر اساس پیش بینی ها طی برنامه ششم توسعه ارزش این بازار سه برابر افزایش خواهد یافت که باید با خلق ثروت، توسعه اشتغال و ایجاد کسب و کارهای جدید در این بازار جایگاهی کسب کرد.
معاون وزیر ارتباطات بیان کرد: استان ها باید به تناسب جمعیت در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات مشارکت داشته باشند که البته از نقاطی که در آن شرایط و زیرساخت ها فراهم است، انتظار می رود در این راه گام بردارند.
او اضافه کرد: سهم استان اردبیل از این بازار در سال گذشته حدود 6 هزار میلیارد ریال بود که این میزان محقق نشده است؛ نیروی انسانی توانمند، زیرساخت، بازار و عزم جدی مدیران لازمه حضور در بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات است که باید مسوولان به این عوامل توجه داشته باشند.
براری ادامه داد: ارتباطات و فناوری اطلاعات زیربنای توسعه است و بخش های مختلف از بانکداری گرفته تا گردشگری و صنایع دستی می توانند از این فضا استفاده کرده و برای ارتقا خدمات خود اقدام کنند.
وی با بیان اینکه ایجاد اشتغال در حوزه صنعت 2 میلیارد ریال و در فناوری اطلاعات 45 میلیون ریال سرمایه گذاری نیاز دارد، عنوان کرد: باید تلاش کنیم تا مناطق مختلف کشور به شهرهایی هوشمند تبدیل شوند به این معنی که گوشی های همراه پنجره ارایه خدمات باشد و بر این اساس باید زیرساخت ها و نرم افزارهای مورد نیاز فراهم شود.
معاون دولت، مجلس و استان های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: جوانان حدود 30 میلیون نفر از جمعیت کشور هستند و بیشترین بیکاران در استان ها را جوانان دانش آموخته دانشگاهی تشکیل می دهند که ایجاد اشتغال برای آنها جزو اولویت هاست چرا که می توانند رونق اقتصادی ایجاد کنند و فضای مجازی از چنین ظرفیتی برخوردار است.
براری بیان کرد: 4.5 میلیون دانشجو در کشور در حال تحصیل هستند که 10 درصد آنها به رشته های رایانه ای گرایش دارند و از طرفی در دولت یازدهم در مجموع 13 هزار کیلومتر فیبرنوری در استان ها افتتاح شده که این نیروی انسانی و زیرساخت ها (توزیع هشت درصد فیبر نوری کشور در بین 1.5 درصد جمعیت کشور) فرصتی است که باید از آن در راه توسعه بهره برد.
او با اشاره به افزایش هفت برابری پهنای باند در استان اردبیل اضافه کرد: ظرفیت پهنای باند از هشت گیگ به 60 گیگ افزایش یافته و ظرفیت شبکه انتقال استان نیز چند برابر شده و آماده ارایه خدمات است و فضا برای حضور دستگاه های مختلف از علوم پزشکب گرفته تا دادگستری نیز فراهم می باشد.
معاون وزیر ارتباطات بیان کرد: سال گذشته از میان یک هزار و 894 روستا در 178 روستا زیرساخت خدمات فراهم شد، امسال نیز 746 روستا و تا پایان دولت یازدهم زیرساخت های ارتباطی همه روستاهای بالای 10 خانوار فراهم خواهد شد.
وی با بیان اینکه سال گذشته تنها یک هزار و 100 میلیارد ریال در استان اردبیل سرمایه گذاری صورت گرفته، گفت: این امر در جهت ارایه خدمات با استفاده از این ظرفیت است و اگر این امر تحقق نیابد، این هزینه ها به جایی نرسیده است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید