فروش مسکن مهر بدون متقاضی در شهرهای کوچک | اتاق خبر
کد خبر: 350499
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 12:32
مدیرکل دفتر مسکن مهر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: حدود ۷ هزار واحد مسکن بدون متقاضی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر وجود دارد که شرایط محدودکننده فروش آنها را برداشته‌ایم.

اتاق خبر: امید محمدی درباره نحوه فروش ۷ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر اظهار کرد: در بخشنامه جدید که وزارت راه ابلاغ کرده از همه متقاضیان ثبت نام می‌کنیم یعنی شرایط مسکن مهر را برای پروژه های فاقد متقاضی برداشته‌ایم. البته هنوز اولویت با کسانی است که شرایط لازم را دارند.

وی افزود: بنیاد مسکن از ابتدا قرار بود ۳۸۰ هزار واحد مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر بسازد اما به جهت این‌که خط اعتباری مسکن مهر با محدودیت مواجه شد نتوانستیم برای یک سری از پروژه ها تسهیلات بگیریم در نتیجه آنها را از برنامه مسکن مهر خارج کردیم و در نهایت ۳۴۷ هزار و ۱۰۵ واحد پروژه با بانک‌های عامل که بیشتر بانک مسکن بود شروع کردیم.

محمدی خاطرنشان کرد: از ۳۴۷ هزار و ۱۰۵ واحدی که آغاز کردیم ۳۰۴ هزار و ۲۳۰ واحد به اتمام رسیده است، ۲۹۱ هزار و ۳۰۰ واحد تحویل مردم شده، ۲۰ هزار واحد تا پایان امسال تکمیل می‌شود و حدود ۷ هزار واحد بدون متقاضی است.

مدیرکل دفتر مسکن مهر بنیاد مسکن با بیان این‌که اغلب پروژه‌هایی که باقی مانده دچار مشکلات داخلی تعاونی‌ها با اعضا، مجریان و پیمانکاران هستند، گفت: وظایفی که به عهده بنیاد مسکن بوده انجام شده و تا پایان سال باقی پروژه‌ها را به اتمام می‌رسانیم. البته بحث خدمات و انشعابات که برعهده دیگر دستگاه‌ها است از وظایف ما محسوب نمی‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۱۳ هزار واحد مشکل انشعابات دارد. البته بخشی از مشکلات در حال رفع است. در آب و برق کمتر مشکل دچار مشکل هستیم اما بیشترین مشکل در بخش فاضلاب است.

محمدی درخصوص مابه التفاوتی که باید متقاضیان نسبت به مبالغ سال ۸۶ بپردازند گفت: مسکن مهر در سال ۸۶ شروع شد که هزینه‌ها بسیار کمتر از امروز بود و از آن زمان تا کنون دستمزدها، مصالح و هزینه‌ها چند برابر شده است. بخشی از کار در همان سال‌های ابتدایی انجام شد ولی مابقی پروژه‌ها به سنوات طولانی برخورد کرد و برخی پروژه‌ها بعدا شروع شد که حتی در سال ۹۲ هم شروع پروژه داشتیم. در نتیجه با قیمت‌های سال ۸۶ نمی‌شد کار کرد.

محمدی با اشاره به بخشنامه وزارت راه و شهرسازی مبنی بر محاسبه مابه‌التفاوت هزینه‌های مسکن مهر اظهار کرد: بر اساس بخشنامه‌ای که اخیرا وزارت راه و شهرسازی ابلاغ و هزینه‌های  مابه‌التفاوت را محاسبه کرده هزینه‌ها حدود ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع هزینه‌ها اضافه شد. یعنی مجری تا ۱۰۰ هزار تومان نسبت به پروژه های اولیه می‌تواند قیمت بیشتری دریافت کند اما همه افزایش هزینه ها ناشی از ساخت نیست. انشعابات، پروانه، نظام مهندسی، هزینه های دفتری و سایر هزینه جانبی نسبت به سال ۸۶ افزایش یافته است.

مدیرکل دفتر مسکن مهر بنیاد مسکن گفت: بیشترین تعداد متقاضیان مسکن مهر شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر در استان تهران با ۳۸ هزار و ۵۰۰ واحد و کمترین تعداد پروژه‌ها در استان ایلام با ۴ هزار و ۷۶۳ واحد است.

محمدی هم‌چنین درباره برنامه های آینده بنیاد مسکن گفت: طرح‌های داخلی بنیاد مسکن را طبق روال دنبال می‌کنیم و ارتباطی به اتمام یا عدم اتمام مسکن مهر ندارد. ما در دو بخش مسکن روستایی و مسکن شهری طرح‌های خود را جلو می‌بریم. در حال حاضر نیز دو طرح ملی را دنبال می‌کنیم که یکی از آنها مسکن مهر است و طرح دیگر، بهسازی و نوسازی بافت‌های ناکارآمد در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر است که در سال ۹۵ از شرکت مادرتخصصی عمران و بهسازی شهری، برای شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر قائم‌مقامی گرفته‌ایم و پیگیر مقررات، سهمیه و ابلاغ بوجه هستیم.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید