شرکتهای دانش‌بنیان نقطه شروع جویندگان کار! | اتاق خبر
کد خبر: 350502
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 12:43
مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی معتقد است: با توجه به ترکیب جمعیتی کشور و جمعیت بالای جوانان تحصیلکرده و جویای کار، شرکتهای دانش بنیان بهترین ظرفیت و نقطه شروع برای جویندگان کار به شمار می‌روند.

البرز محمدی ، اگر نیروی انسانی به عنوان بزرگترین و با ارزشترین سرمایه کشور مورد توجه قرار بگیرد، ‌با تشویق و توانمندسازی و فراهم کردن زمینه فعالیت آن در قالب شرکتهای دانش بنیان می‌توان کشور را از گزند هرگونه تهدید و تحریم اقتصادی مصون داشت.

مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون از اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از عوامل موثر در رشد تولید سرانه ملی، یاد کرد و افزود: یکی از راهکارهای خودکفایی پایدار در محصولات استراتژیک، ارتقای فناوری و افزایش بهره‌وری عوامل تولید از طریق دانش بنیان کردن اقتصاد و توسعه شرکتهای دانش بنیان است.

به گفته وی اقتصاد دانش بنیان تاثیر بسزایی در افزایش تولید سرانه بیشتر و کاهش نابرابری در توزیع درآمدها دارد و به همین دلیل است که بسیاری از صاحبنظران نقش دانش را در نوآوری و پویایی اقتصاد موثر دانسته و آن را اساس کارآفرینی و تحول اقتصاد معرفی می‌کنند.

محمدی در عین حال یکی از علل اساسی اسراف و زیاده‌روی و تمایل مردم به مصرف کالاهای خارجی را پایین بودن کیفیت محصولات داخلی عنوان کرد و افزود: این مساله در بلندمدت موجب سلب اطمینان مردم از کیفیت بیشتر کالاهای داخلی شده است لذا با توجه به ویژگی شرکتهای دانش بنیان در استفاده از دانش برای بهینه کردن کیفیت محصولات داخلی می توان موجبات ترغیب مردم به مصرف کالاهای داخلی را فراهم کرد و با این کار هم کشور را از وابستگی به محصولات خارجی و خروج ارز برای واردات این کالاها نجات داد و هم با ارتقای کیفیت محصولات داخلی، زمینه رقابت این کالاها با کالاهای مشابه در بازارهای خارجی را به وجود آورد.

به اعتقاد مدیرکل تعاونی‌های تولیدی وزارت تعاون، بهره‌وری عوامل تولید در شرکتهای دانش بنیان موجب کاهش قیمت تمام شده کالاها خواهد شد و علاوه بر استقبال مردم از کالاهای داخلی، برای صادرات محصولات و تولیدات کشور در بازارهای جهانی مزیت رقابتی در قیمت ایجاد خواهد کرد.

وی پایین بودن میزان خلاقیت و نوآوری و ضعف فناوری در بنگاههای اقتصادی را از نقاط ضعف اقتصاد ایران ذکر و اظهار کرد: این مساله اقتصاد و صنعت کشور را مصرف کننده فناوری‌های خارجی کرده و  زمینه آسیب پذیری اقتصاد در برابر تحریم های خارجی را فراهم کرده است به همین دلیل مقام معظم رهبری یکی از مهمترین و موثرترین مولفه های اقتصاد مقاومتی را شرکتهای دانش بنیان دانسته اند و از اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از سرفصل های اقتصاد مقاومتی نام می‌برند.

محمدی تسخیر بازارهای جدید از طریق ارائه محصولات مبتنی بر فناوری‌های جدید را مهمترین ویژگی شرکتهای دانش بنیان دانست و گفت: با توجه به توانمندی شرکتهای دانش بنیان در مقایسه با شرکتهای سنتی و ویژگی های منحصر به فردی که این شرکتها در ایجاد و به کارگیری فناوری‌های پیشرفته دارند موجب افزایش بهره‌وری و کارآمدی شرکتهای دولتی واگذار شده می شوند و دولت با اعتماد به چنین شرکتهایی می تواند تهدید به وجود آمده در این حوزه را به فرصتی جهت شکوفایی صنایع نفت و پتروشیمی تبدیل کند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید