لزوم مشارکت استان‌ها در فناوری اطلاعات | اتاق خبر
کد خبر: 350515
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 13:37
معاون دولت، مجلس و استانهای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: استان‌ها باید به تناسب جمعیت در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات مشارکت داشته باشند.

اتاق خبر :مرتضی براری روز شنبه در جلسه شورای اداری استان اردبیل با بیان اینکه سهم استان هایی مانند اردبیل از بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات باید افزایش یابد، گفت: بر اساس پیش بینی‌ها طی برنامه ششم توسعه ارزش این بازار سه برابر افزایش خواهد یافت که باید با خلق ثروت، توسعه اشتغال و ایجاد کسب و کارهای جدید در این بازار جایگاهی کسب کرد.

وی با اشاره به اینکه با وجود رکود و تحریم هم  شاهد بزرگ شدن بازار صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور بودیم، خاطرنشان کرد: سال گذشته از 210 هزار میلیارد ریال به 390 هزار میلیارد ریال رسید و در برنامه ششم این میزان به 900 هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

معاون وزیر ارتباطات بیان کرد: استان ها باید به تناسب جمعیت در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات مشارکت داشته باشند که البته از نقاطی که در آن شرایط و زیرساختها فراهم است، انتظار می رود در این راه گام بردارند.

براری با بیان اینکه سهم استان اردبیل از این بازار در سال گذشته حدود 6 هزار میلیارد ریال بوده است تاکید کرد: این میزان محقق نشده است؛ نیروی انسانی توانمند، زیرساخت، بازار و عزم جدی مدیران لازمه حضور در بازار ارتباطات و فناوری اطلاعات است که باید مسئولان به این عوامل توجه داشته باشند.

وی با یادآوری اینکه ارتباطات و فناوری اطلاعات زیربنای توسعه است، خاطرنشان کرد: بخش های مختلف از بانکداری گرفته تا گردشگری و صنایع دستی می توانند از این فضا استفاده کرده و برای ارتقا خدمات خود اقدام کنند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد اشتغال در حوزه صنعت 2 میلیارد ریال و در فناوری اطلاعات 45 میلیون ریال سرمایه گذاری نیاز دارد، خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا مناطق مختلف کشور به شهرهایی هوشمند تبدیل شوند به این معنی که گوشی های همراه پنجره ارایه خدمات باشد و بر این اساس باید زیرساخت ها و نرم افزارهای مورد نیاز فراهم شود.

معاون دولت، مجلس و استان های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه حدود 30 میلیون نفر از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند خاطرنشان کرد: بیشترین بیکاران در استان ها را جوانان دانش آموخته دانشگاهی تشکیل می دهند که ایجاد اشتغال برای آنها جزو اولویتهاست چرا که می توانند رونق اقتصادی ایجاد کنند و فضای مجازی از چنین ظرفیتی برخوردار است.

براری با یادآوری اینکه 4.5 میلیون دانشجو در کشور در حال تحصیل هستند، اضافه کرد: 10 درصد آنها به رشته های رایانه ای گرایش دارند و از طرفی در دولت یازدهم در مجموع 13 هزار کیلومتر فیبرنوری در استان ها افتتاح شده که این نیروی انسانی و زیرساختها (توزیع هشت درصد فیبر نوری کشور در بین 1.5 درصد جمعیت کشور) فرصتی است که باید از آن در راه توسعه بهره برد.

براری به افزایش هفت برابری پهنای باند در استان اردبیل اشاره کرد و گفت : ظرفیت پهنای باند از هشت گیگ به 60 گیگ افزایش یافته و ظرفیت شبکه انتقال استان نیز چند برابر شده و آماده ارایه خدمات است و فضا برای حضور دستگاه های مختلف از علوم پزشکب گرفته تا دادگستری نیز فراهم می باشد.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: سال گذشته از میان یک هزار و 894 روستا در 178 روستا زیرساخت خدمات فراهم شد، امسال نیز 746 روستا و تا پایان دولت یازدهم زیرساخت های ارتباطی همه روستاهای بالای 10 خانوار فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته تنها یک هزار و 100 میلیارد ریال در استان اردبیل سرمایه گذاری صورت گرفته، گفت: این امر در جهت ارایه خدمات با استفاده از این ظرفیت است و اگر این امر تحقق نیابد، این هزینه ها به جایی نرسیده است.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید