کمبود سردخانه در کهگیلویه و بویراحمد | اتاق خبر
کد خبر: 350599
تاریخ انتشار: 23 خرداد 1395 - 18:20
کمبود سردخانه در کهگیلویه و بویراحمد بر مشکلات و دردهای صنعت تولید مرغ استان افزوده است تا تولیدکنندگان و مصرف کنندگان روزانه با تبعات آن دست و پنجه نرم کنند.

اتاق خبر: پژمان امیدی: تولید در بخش های مختلف در کهگیلویه و بویراحمد همواره با چالشها و فراز و نشیبهای فراوانی روبرو بوده است.

نبود زیرساختهای لازم در صنایع مختلف یکی از مشکلاتی است که رکود را درصنعت استان رقم می زند و مرغداریها و تولید مرغ در استان نیز از این رکود بی بهره نیستند.

صنعت تولید مرغ در استان با مشکلاتی چون، کمبود کشتارگاه در استان، نبود سردخانه، فراز وفرود قیمتها در خوراک و مشکلات دیگری روبرو است که این صنعت را به چالش می کشاند.

فضای سردخانه ای استان جوابگو نیست

مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد نبود سردخانه را یکی از مشکلات مهم این صنعت در استان عنوان می کند که به تبع آن مشکلاتی دیگر نیز رخ نشان می دهد.

عبدالله بهمنش می افزاید: این استان فضای سردخانه ای بسیار کمی دارد که جوابگوی نیازها نیست.

وی تاکید می کند: بخش خصوصی رغبتی به سرمایه گذاری در این بخش ندارد و باید راهکاری برای رفع این معضل اندیشیده شود.

وی عرضه مرغ زنده و واردات مرغ از دیگر استانها را از دیگر مشکلات این صنعت می داند و می گوید: واردات مرغ از دیگر استانها بهداشت مرغداریها در استان را به خطر می اندازد.

وی می گوید: با ورود مرغهای آلوده به یک مکان، مرغداریهای دیگر نیز در معرض بیماری قرار می گیرند.

مدیر کل دامپزشکی استان رعایت بهداشت در مرغداریها را از مهمترین عوامل تولید گوشت سالم می داند و می گوید: تولید و عرضه مرغ مرغداری تا رسیدن به دست مصرف کننده باید با رعایت بهداشت در همه زمینه ها انجام شود.

 کمبود سردخانه کافی در استان برای نگهداری مرغ موجب می شود مصرف کنندگان گاهی در برخی تعطیلات با مشکل نبود مرغ در بازار و یا افزایش ناگهانی قیمت مرغ مواجه شوند.

این در حالی است که به دلیل گردشگرپذیر بودن استان در فصول مختلف و به خصوص شهرستانهای بویراحمد و دنا در فصل بهار و تابستان، این معضل در هنگام هجوم گردشگران ابعاد جدیدی پیدا می کند.

۶۰درصد نیاز مرغ استان در داخل تولید می شود

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد میزان تولید مرغ در استان را سالانه هشت هزار و ۵۰۰ تن عنوان می کند.

جعفر گوهرگانی می افزاید: این میزان تولید، ۶۰ درصد نیاز مصرف کنندگان را تامین می کند.

وی می گوید: تعداد مرغداریهای فعال استان ۷۲ واحد است که ۲۲ واحد از این مرغداریها در دولت تدبیر و امید تاسیس شده اند.

گوهرگانی با اشاره به عمده ترین مشکلات صنعت مرغداری در استان می افزاید: تنها یک کشتارگاه در استان فعال است که در صورت فعالیت نکردن چند ساعته این کشتارگاه تولید کنندگان متضرر می شوند.

وی کمبود سردخانه را از دیگر چالش های صنعت مرغ عنوان می کند و می افزاید: از بخش خصوصی متقاضی ایجاد سردخانه در استان حمایت می شود.

 مرغ یکی از پرمصرف ترین کالاهای سبد خانواده در کهگیلویه و بویراحمد است که مصرف کنندگان را در فراز و فرودهای تولیدش شریک می کند و صنعت تولید این محصول نیازمند ایجاد زیرساختهای لازم در استان است تا هم تولید کننده ها محصولی با کیفیت روانه بازار کنند و هم مصرف کنندگان نگران فراز و فرود قیمتها و یا کمیاب شدن محصول نباشند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید