شبکه آبرسانی بوشهر با همکاری شرکت کره ای نوسازی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 350673
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 01:46
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر گفت: شبکه آبرسانی بوشهر با مشارکت شرکت کره‌ای نوسازی می شود و اکنون طرح مطالعاتی آن آغاز شده است.

اتاق خبر:سید محمدحسن باستی افزود: اکنون به سبب فرسودگی شبکه آبرسانی در شهرها و روستاها 38 درصد آب انتقالی به این استان هدر می‌ رود که با اجرای طرح نوسازی شبکه و تعویض کنتورهای معیوب میزان هدر رفت آب از 38 درصد به 20 درصد کاهش می‌ یابد.
وی بدون اشاره به نام شرکت کره ای اضافه کرد: این شرکت خارجی با توافقهای به عمل آمده از طریق فاینانس در طرح بازسازی شبکه آبرسانی بوشهر مشارکت می‌ کند که نقشی مهم در تامین کسری آب این استان دارد.
باستی با بیان اینکه بیش از90 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر وابسته به دیگر استانهاست ادامه داد: 60 درصد آب آشامیدنی استان بوشهر از سد کوثر دراستان کهگیلویه و بویراحمد، 34 درصد از چشمه و رودخانه کازرون و کمتر از 6 درصد ازچاه‌های داخلی استان بوشهر تامین می ‌شود.
وی با اشاره به کاهش آب ورودی از شهرستان کازرون استان فارس به شبکه آبرسانی استان بوشهر اظهارکرد: هر چند بارندگی‌های مطلوبی در فصل زمستان سال گذشته به وقوع پیوست ولی با توجه به آغاز فصل کشت کشاورزان و شرائط حق آبه، انتقال آب از چشمه ساسان کازرون به شبکه آبرسانی بوشهر قدری با مشکل روبرو شده است.
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر افزود: برای استان بوشهر همانند دیگر استانها سرانه تامین آب آشامیدنی تخصیص می یابد که بخشی شرائط جذب ندارد و بخشی هم به سبب مصرف نامتعارف برخی افراد شرائط را برای مصرف دیگر شهروندان سخت می‌ کنند.
باستی بیان کرد: در زمان حاضر شش هزار انشعاب غیرمجاز آب در استان بوشهر شناسایی شده است که مصرف آب این انشعاب ها بی رویه و بدون پرداخت آب بهاست.
وی یادآور شد: با قانونی شدن شش هزار انشعاب آب غیر مجاز روزانه میزان مصرف آب این انشعاب ها جوابگوی نیاز20 هزار نفر در استان بوشهر است.
معاون استاندار بوشهر با اشاره به افزایش انتقال آب از سد کوثر به شبکه آب استان بوشهر افزود: تلاش می‌شود روزانه بیش از 22 هزار متر مکعب آب از سد کوثر به ظرفیت آب استان بوشهر افزوده شود.
باستی با اشاره به صدور مجوز ساخت آب شیرین‌ کن به ظرفیت 100 هزار متر مکعب در روز گفت: با مشارکت سرمایه‌گذاران در نقاط ساحلی استان بوشهر طرحهای آبشیرین‌کن اجرایی می ‌شود و آب تولیدی این آبشیرین‌کن‌ها بصورت تضمینی خریداری و با 15 برابر کمتر از قیمت خریداری شده در اختیار مردم قرار می‌ گیرد.
وی گفت: قیمت آب خریداری شده از آ‌بشیرین‌ کن ها هر متر مکعب 55 هزار ریال است که به قیمت هر مترمکعب سه هزار ریال در اختیار مردم قرار می گیرد و تفاوت این قیمت از سوی دولت تامین می شود.
معاون امور عمرانی استانداری بوشهر افزود: تاکنون ظرفیت تامین 20 هزار متر مکعب آب از طریق آب شیرین کن ها در این استان ایجاد شده است.
وی یادآور شد: آب شیرین‌کن کنگان با ظرفیت روزانه 10 هزار مترمکعب در سال قبل وارد مدار تولید شد و آب شیرین‌کن بوشهر نیز با همین ظرفیت بر اساس تعهد مجری این پروژه، پیش بینی می ‌شود نیمه نخست امسال وارد مدار تولید شود.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید