90 درصد گلیم و گبه دشتی بوشهر به خارج کشور صادر می شود | اتاق خبر
کد خبر: 350676
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 01:57
سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت دشتی استان بوشهر گفت: هم اکنون سالانه سه هزار متر مربع گلیم و گبه در این شهرستان تولید و 90 درصد آن به خارج کشور صادر می شود.

اتاق خبر:داریوش رزمی افزود: بخش عمده صادرات گلیم و گبه تولیدی شهرستان دشتی، اروپا و مابقی نیز به کشورهای حوزه خلیج فارس انجام می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون 100 نفر بافنده در قالب 25 کارگاه خانگی و 2 کارگاه تعاونی در زمینه تولید گلیم و گبه در شهرستان دشتی فعالیت دارند.
رزمی یادآورشد: پارسال یک میلیارد ریال برای کمک به مشکل نقدینگی کارگاههای فرش دستباف شهرستان دشتی اختصاص یافت که با توجه به نشست ها وهماهنگی با بانکهای عامل، امسال این تسهیلات افزایش خواهد یافت.
وی ادامه داد: تاکنون 28 مورد پروانه کسب در زمینه فرش دستباف در شهرستان دشتی صادر شده است.
رزمی گفت: امسال 6 نفر از زندانیان شهرستان دشتی تحت آموزش فرش دستباف قرار گرفته اند.
سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت دشتی استان بوشهر اظهارکرد: مهمترین برنامه امسال این اداره برای توسعه صنعت فرش دستباف این شهرستان برپایی 2 نمایشگاه فرش دستباف، گلیم و گبه است.
وی درباره تولید عبا در دشتی بیان کرد: هم اکنون 2 کارگاه تولید عبا در روستای کردوان علیا با 9 نفر دراین شهرستان فعالیت دارند که سالانه 70 قواره عبا به شیوه سنتی تولید می کنند.
رزمی گفت: عبای تولیدی شهرستان دشتی بیشتر به سفارش متقاضیان کشورهای حوزه خلیج فارس ، شهرهای مقدس کربلا و نجف در عراق و بخشی هم در شهر مقدس قم تولید می شود.
وی افزود: قیمت هر قواره عبای تولیدی شهرستان دشتی با توجه به نخ و رنگ بین هفت تا 25 میلیون ریال متفاوت است.
رزمی اضافه کرد: برای توسعه صنعت عبا بافی درشهرستان دشتی 15 نفر آموزشهای لازم را فراگرفته و به هر نفر متقاضی برای راه اندازی کارگاه 150 میلیون ریال وام پرداخت می شود که هم اکنون شماری از هنر آموزان متقاضی دریافت این تسهیلات شده اند.
شهرستان دشتی با 80 هزار نفر جمعیت در 80 کیلومتری جنوب بوشهر واقع است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید