ابراز تمایل ۷ شرکت خارجی برای ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان | اتاق خبر
کد خبر: 350722
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 04:57
به گفته مسئولان شرکت ملی نفت ایران 7 متقاضی برای ساخت خط لوله دریایی صادرات گاز ایران به عمان وجود دارد و ظاهرا احداث این خط لوله دو سال زمان خواهد برد.

اتاق خبر:2 ماه پیش بود که رئیس جمهور کره به همراه یک تیم اقتصادی از این کشور به تهران سفر کردند، در جریان این سفر تفاهمنامه ساخت خط لوله صادرات ایران به عمان با یک شرکت کره‌ای به امضا رسید.

گرچه کار مطالعاتی و امکان سنجی صادرات گاز ایران به عمان توسط شرکت تاسیسات دریایی ایران انجام شده است،اما براساس توافق صورت گرفته بین ایران و عمان قرار است یک شرکت پیمانکار خارجی مورد قبول دو طرف کار ساخت این خط لوله را انجام دهد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو به خبرنگار فارس اعلام کرده بود شرکت تاسیسات دریایی مجری این خط لوله نیست و تنها وظیفه احداث این خط لوله را برعهده داشت.

به هرحال اخیرا مدیر عامل شرکت ملی صادرات گاز ایران از علاقمندی هفت شرکت خارجی برای مشارکت در ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به عمان خبر داده است.

به گفته وی به محض پایان مطالعات و پس از امضای قرارداد، حدود ٢ سال زمان برای احداث این خط لوله نیاز است.

این مقام مسؤول اظهار می کند بخش مطالعات دریایی تعیین مسیر خط لوله دریایی پروژه صادرات گاز ایران به عمان به شرکت تاسیسات دریایی ایران واگذار شده است که این شرکت چهار مسیر مختلف خط لوله دریایی این پروژه به منظور انتقال گاز ایران به عمان را تاکنون بررسی کرده است، از این چهار مسیر به اتفاق طرف عمانی یک مسیر انتخاب و کار مساحی دریایی بر آن اساس در حال انجام است که امیدواریم ظرف سه ماه آینده نتایج نهایی مطالعات استخراج شود.

کاملی درباره این که برای احداث این خط لوله به چه مدت زمانی نیاز است، با تاکید بر این که تا زمانی که نتایج بررسی‌ها و مطالعه تدوین نشود و عملی بودن آن مشخص نشود شاید نتوان مذاکرات را به صورت جدی درباره دیگر بخشهای قرارداد به پیش برد، افزود: با این حال اکنون مقدمات لازم به منظور انجام مذاکرات دیگر برای قراردادهایی که به این خط لوله مربوط می شود، از جمله تشکیل شرکت مشترک (JV) و قرارداد خرید و فروش گاز در دست اجراست تا بتوان صرفه جویی زمانی در این‌باره داشت.

منبع:فارس

نظرات
ADS
ADS
پربازدید