بی بی سی دروغ می گوید | اتاق خبر
کد خبر: 350803
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 11:03
رئیس شبکه ولایت:
رئیس شبکه جهانی ولایت با تاکید بر دروغ پراکنی بی بی سی، به برخی از شبهه های مطرح شده توسط برخی از رسانه های معاند در رابطه با این شبکه پاسخ داد.

اتاق خبر - حجت الاسلام والمسلمین سید محمد حسینی قزوینی روز یکشنبه در نشست خبری با عنوان «ثبت موسسه جهانی ولایت و چشم انداز آینده» گفت: شبکه جهانی ولایت در پنجم تیرماه سال 1389 تاسیس و ثبت شبکه در آمریکا انجام و برای تقویت کار در سال 1393 در انگلیس نیز به ثبت رسید.

وی گفت: اینکه برخی رسانه های معاند از جمله بی بی سی فارسی اشاره کرده اند که برای نخستین بار در ایران مجوز تاسیس شبکه ماهواره ای و تلویزیونی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی داده شده کاملا دروغ محض و خلاف است.
قزوینی اظهار کرد: آیت الله مکارم شیرازی از مراجع تقلید تاکید داشت که اساسنامه ای تنظیم شود و این شبکه دارای یک پشتوانه علمی و پژوهشی باشد و در ماده 5 اساسنامه ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده نیز چنین بندی بیان شده است.
وی بیان کرد: تاسیس شبکه ماهواره ای در ایران، طبق قانون اساسی ممنوع است و این مجموعه با عنوان موسسه جهانی ولایت فعالیت می کند ولی ثبت جهانی آن در آمریکا و انگلیس با عنوان شبکه جهانی ولایت است.
وی تصریح کرد: در تمام موارد این اساسنامه که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده است اشاره ای به اینکه این موسسه یک شبکه تلویزیونی می باشد، نشده است.
وی افزود: بر اساس ماده 5 اساسنامه موسسه جهانی ولایت که به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 17 فروردین ماه امسال رسیده فعالیت این موسسه در 10 بند ذکر شده است که از آن جمله «تاسیس و راه اندازی شبکه های ماهواره ای و رسانه های دیجیتالی در خارج از کشور» آمده است.
قزوینی گفت: در ابتدای اساسنامه ای که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده ذکر شده است که این اساسنامه به پیشنهاد رئیس جامعه المصطفی العالمیه بوده است که در این باره باید گفت که اگر مراد از اینکه بیان شده که رئیس جامعه المصطفی العالمیه این اساسنامه را پیشنهاد کرده است به این دلیل که حتما باید یکی از اعضای شورا این امر را مطرح کند درست است ولی اینکه این اساسنامه به پیشنهاد رئیس جامعه المصطفی العالمیه پیشنهاد تصویب اساسنامه را داده اشتباه است و آیت الله مکارم شیرازی این پیشنهاد را داده است.
وی خاطرنشان کرد: با برگزاری بیش از 10 جلسه در شورای عالی سیاستگزاری شبکه جهانی ولایت با نظر آیت الله مکارم شیرازی بند به بند این اساسنامه مورد بحث و بررسی قرار گرفته و تصویب شده است.
وی اعلام کرد: برنامه های شبکه جهانی ولایت به سه زبان فارسی، عربی و هوسا (زبان 400 میلیون آفریقایی) از طریق چند ماهواره در پنج قاره دنیا پخش می شود و قرار است که در آینده زبان فرانسوی آن نیز راه اندازی شود.
قزوینی با بیان اینکه شبکه جهانی ولایت عضو آفکام (مرکزی جهانی برای پوشش شبکه های جهانی و دیجیتالی) است، گفت: در حال حاضر حدود 180 نفر در این شبکه در شهرهای قم و مشهد مشغول به فعالیت هستند و شبکه ولایت تنها شبکه ای است که در مقابل 300شبکه وهابیت ایستادگی کرده است و پاسخ شبهات آنان را می دهد.
وی با بیان اینکه برای پخش برنامه های این شبکه ماهانه 130 هزار دلار هزینه اجاره این ماهواره ها را پرداخت می کنیم گفت: تمام برنامه های شبکه جهانی ولایت در شهرهای قم و تهران تهیه و از طریق اینترنت برای پاریس آپلود و از آنجا به قاره های گوناگون ارسال می شود.
بر اساس ماده 7 این اساسنامه، موسس موسسه جهانی ولایت آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید است.
همچنین؛ بر اساس ماده 9 این اساسنامه جهت برخورداری از خرد جمعی هیات امنایی متشکل از شخصیت های برجسته علمی، فرهنگی، حوزوی و رسانه ای با تایید موسس به مدت پنج سال برگزیده می شوند که ترکیب اعضای آن؛ مدیر حوزه های علمیه یا یکی از اعضای شورای عالی حوزه علمیه، رئیس حوزه های علمیه خواهران یا یکی از اعضای هیات امنای حوزه علمیه خواهران، رئیس جامعه المصطفی العالمیه یا یکی از اعضای هیات امنای آن، نماینده سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و 9 نفر از استادان عالی حوزه علمیه ترجیحا آشنا به امور رسانه و با انتخاب موسس می باشد.
نشانی اینترنی شبکه جهانی ولایت www.velayattv.com است و دفتر آن در قم قرار دارد.
شبکه جهانی ولایت یک شبکه مستقل تلویزیونی غیردولتی - غیرانتفاعی است که برای تثبیت و تحکیم بنیان های نظری و تقویت علمی مبانی نظری و پاسخگویی به شبهات و سوالات و دفاع از اندیشه های متعالی اسلام ناب شیعی راه اندازی شده است.

ایرنا

94110

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید