بازگشت «حاج رسول رستگاری» به تلویزیون | اتاق خبر
کد خبر: 350858
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 15:33
شبکه تلویزیونی آی فیلم، چند روزی است که سریال «نبردی دیگر» را پخش می‌کند که برای بسیار از مردم یاد آور خاطرات نوستالژی است.

به گزارش اتاق خبر، «حاج رسول رستگاری» نامی آشنا از سریال نوستالژیک سالهای 73 و 74 است. سالهایی که تازه از دوران دفاع مقدس گذشته بود و اسرای جنگ به میهن بازگشته بودند. سریال «نبردی دیگر» به کارگردانی عبدالله باکیده داستان  گروهی از رزمندگان ایرانی است که  به اسارت نیروهای بعث عراق در می‌آیند و به اردوگاهی منتقل می‌شوند که فرمانده‎ی خشن و سختگیری ملقب به مشعل آن را اداره می‌کند. مشعل یکی از افسران استخبارات حزب بعث عراق بوده و حالا سخت به دنبال حاج‌رسول رستگاری می‌گردد، چرا که حاج‌رسول که خود از فرماندهان ایرانی است، در عملیات چزابه نصف صورت مشعل را با آرپی‌جی سوزانده بود و....

چندین سال است که با سریالهای دفاع مقدس انس گرفته‌ایم، سریالهایی که هر روز چهره و قهرمان دیگری را به تصویر می‌کشند و خاطرات گمشده دیگری را پیدا می‌کنند، خاطراتی که گاه شیرین هستند مانند دوستی‌ها، خوبی‌ها و رشادتها؛ گاه بسیار تلخ مانند به سوگ نشستن‌ها، از دست دادنها و ...، سریالها دفاع مقدس هر روز شخصیتها و قهرمانان تازه‌ای از 8 سال دفاع مقدس به ما معرفی می‌کنند، بابایی، شیرودی، حسن باقری و ...«حاج رسول رستگاری».

مدتی است که شبکه آی فیلم سریال «نبردی دیگر» را پخش می‌کند، سریال که در سالهای دهه هفتاد  در 13 قسمت پخش و با استقبال مردم همراه شد، سریالی که زمان پخش آن خیابانها خلوت می‌شد.آن روزها به دنبال این بودند که بالاخره سرنوشت حاج رسول رستگاری داستان که در اسارت است چه می‌شود.

بعد از 22 سال از ساخت سریال«نبردی دیگر»  با عبدالله باکیده کارگردان این سریال گفت‌وگو کردیم که در ادامه آن را مشاهده می‌کنید:

باکیده: افراد تنگ نظر مراحل ساخت فیلمهای دفاع مقدس را سخت کرده‌اند

عبدالله باکیده کارگردان سریال «نبردی دیگر»  گفت: سریال «نبردی دیگر» بعد از 22 سال، باری دیگر از شبکه آی فیلم برای تمام دنیا پخش می‌شود. این سریال اولین مجموعه بود که مشکلات بچه‌های دفاع مقدس را در دوران اسارت و دلشورهایشان را نشان داد.

وی افزود: من برای ساخت این سریال نزد مرحوم حاج آقا ابوترابی رفتم، ایشان هم با ساخت این فیلم موافقت کردند یکسری مدارک و اطلاعاتی درباره آن در اختیار ما قرار دارند.

کارگردان فیلم «نبردی دیگر» بیان کرد: نگارش فیلمنامه این سریال را از اول ماه رمضان سال73 آغاز کردم و سحر روز نوزدهم ماه رمضان بود که آخرین سکانس آن را نوشتم. در عرض 19 روز نگارش کلی فیلمنامه تمام شد ولی حدود 6 ماه تحقیقات قبل از شروع نگارش فیلمنامه انجام شده بود.

وی افزود: بعد از اتمام مراحل پیش تولید، فیلمبرداری این سریال را شروع کردیم و در این مدت مرحوم حاج آقا ابوترابی با نکاتیشان ما را راهنمایی کردند.

باکیده در پاسخ به این سؤال که افرادی می‌گویند که فیلمهای دفاع مقدس دیگر مخاطب ندارد، نظر شما در این باره چیست؟، تصریح کرد: من با این بحث که فیلمهای دفاع مقدس دیگر مخاطب ندارد مخالف هستم و معتقدم این تفکر یکسری افراد تنگ نظر است. افراد تنگ نظر به کلی با ساخت فیلمهای دفاع مقدس مخالف هستند. در حال حاضر ساخت فیلم در زمینه دفاع مقدس بسیار دشوار است، چرا که افراد تنگ نظر فشارهای بسیاری به این کارها می‌آورند.

همه را به مشاهده فیلم «ایستاده در غبار» توصیه می‌کنم

وی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما چه فیلمهایی در زمینه دفاع مقدس با استقبال رو به رو می‌شوند؟ اظهار کرد: هر زمانی که سینما دفاع مقدس به سمت شخصیتهایی رفته است که تا به حال به آن پرداخت نشده است آن فیلمها بسیار با استقبال روبه رو شد و می‌شود.

باکیده به اشاره به این که در میان کارگردانان جوان هم هنوز کسانی هستند که بتوانند تصویر درستی از دفاع مقدس نشان دهند، گفت: من تمام مخاطبان را دعوت می‌کنم تا فیلم «ایستاد در غبار» را مشاهده کنند.

امید سهرابی

تسنيم

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید