بیکاری در اروپا همه‌گیر شده است | اتاق خبر
کد خبر: 350934
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 20:57
در سراسر اتحادیه اروپا، در حال حاضر نرخ بیکاری در مقایسه با زمان قبل از بحران در سال ۲۰۰۸ تقریباً دو برابر شده است.

اتاق خبر: بیکاری دراز مدت از زمان بحران مالی به مشکلی اساسی برای بازار کار اروپا مخصوصاً یونان، اسپانیا و کرواسی تبدیل شده است.

طبق مطالعه‌ای که موسسه «برتلزمان» انجام داده و براساس داده‌هایی که از بررسی نیروی کار اتحادیه اروپا به دست آمده است، از ۲۲ میلیون کارگر بیکار اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۵، نزدیک به نیمی (۴۸.۲ درصد) از آنها برای مدت بیش از دوازده ماه بیکار شده‌ بودند و تقریباً یک سوم آنان نیز برای مدت بیش از دو سال شغلی نداشتند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که تمایز روشنی بین شمال و جنوب وجود دارد. در حالی که در سراسر اتحادیه اروپا ۴.۳ درصد از نیروی کار در دراز مدت بیکار هستند، این رقم برای یونان (با ۱۷.۷ درصد)، اسپانیا (با ۱۰.۸ درصد)، و کرواسی (با ۱۰.۴ درصد) به میزان قابل توجهی بالاتر است اما بیکاری دراز مدت در انگلستان (با ۱.۵ درصد)، سوئد (با ۱.۵ درصد)، و لوکزامبورگ (با ۱.۶ درصد) در پایین‌ترین میزان قرار دارد.

در مناطق جنوبی به طور خاص، بیکاری دراز مدت مربوط به بحران مالی و بدهی است. در سراسر اتحادیه اروپا، نرخ بیکاری در مقایسه با زمان قبل از بحران تقریباً دو برابر شده است؛ یعنی در سال ۲۰۰۸ این نرخ فقط ۲.۵ درصد بود.

از طرفی در حالی که بیکاری دراز مدت در میان کارگران غیرماهر تقریباً در هر کشوری شایع است (متوسط این نرخ در اتحادیه اروپا ۵.۹ درصد است)، در یونان، اسپانیا، و کرواسی، بیکاری طولانی مدت بر بیش از ۱۰ درصد از کارگران با شرایط سطح متوسط و بیش از ۵ درصد از افراد مجرب نیز تأثیر گذاشته است.

«آرت دگوس» رئیس موسسه چندرسانه‌ای برتلزمان می‌گوید: «بیکاری دراز مدت به پدیده‌ای شایع در برخی کشورها تبدیل شده و این مسأله تهدیدی برای بهبود اقتصادی اروپا محسوب می‌شود. بیکاری دراز مدت نه تنها مسائل مالی عمومی را تحت تأثیر قرار می‌دهد بلکه تأثیر منفی بر کسانی دارد که برای مدتی طولانی و بدون هیچ امیدی رها شده‌اند و بنابراین آنها هم کم‌کم اعتماد خود را به دولت و اقتصاد بازار از دست می‌دهند.»

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید