توقعات مردم از نمایندگان جدید استان در مجلس دهم | اتاق خبر
کد خبر: 350947
تاریخ انتشار: 24 خرداد 1395 - 21:46
روزنامه پیام عسلویه در مطلبی با عنوان 'توقعات مردم از نمایندگان جدید استان در مجلس دهم' به قلم مهرداد جشنی پور دیدگاه این فعال رسانه ای را بازنشر داده است.

اتاق خبر - در ادامه این مطلب آمده است: درحالی که مجلس دهم با یک ترکیب جدیدی از نمایندگان استان بوشهر از روز هشتم خرداد ماه برای فعالیت یک هزار و 460 روزه آغاز به کار کرده است ، مردم این استان انتظارات متفاوتی از نمایندگان خود دارند که در پاره ای از موارد طبیعی به نظر می رسد.
هر چند مردم علاقمند هستند که تمامی مشکلات آنها از طریق نمایندگانشان در مجلس شورای اسلامی حل و فصل شود اما بخش عمده ای از آنها در خارج از وظایف قانونی نمایندگان خلاصه می شود.
از نکات برجسته این است که استان بوشهر در زمینه های مختلفی دچار مشکلات جدی است که در صورت طرح موضوع توسط مسئولان اجرایی استان و پیگیری نمایندگان استان در مجلس می توان امیدوار به رفع محرومیت های موجود بود .
در حوزه صنعت با کمبود شدید سرمایه در گردش برای واحدهای تولیدی راکد و نیمه راکد، بروکراسی شدید دستگاه های دولتی برای سرمایه گذاران بخش های خصوصی، نبود پایانه صاداراتی مواد معدنی و اتصال نشدن به راه آهن سراسری مواجه هستیم که در صورتی که طرح های خوبی توسط سیستم اجرایی استان به وزارتخانه های مربوطه ارسال شود نمایندگان استان در مجلس می توانند بسته به میزان نفوذ در کمیسیون های مربوطه یا با تصویب قوانین یا با لابی گری با وزارتخانه ها از طریق معاونان پارلمانی پیگیر رفع این مشکلات شوند .
در حوزه انرژی با توجه به این که استان بوشهر به دلیل میزبانی از صنعت نفت و گاز به عنوان پایتخت انرژی ایران نامیده می شود نمایندگان استان به دنبال یکی از مصوبات دولت پیشین مبنی بر تمرکز زدایی از مرکز گام بردارند تا شرکت های نفت و گاز دفاتر اصلی خود را به استان بوشهر منتقل کنند .
نکته حائز اهمیت این که هم اکنون حساب های مالی شرکت های نفتی و پتروشیمی در خارج از استان است که نمایندگان استان در مجلس می توانند با راه کارهای قانونی این شرکت ها را موظف کنند که حساب های مالی خود را به درون استان منتقل کنند که در این صورت بخشی از عایدات آن در استان بوشهر به عنوان مالیات وصولی کسب و به حساب استان جهت اجرای طرح های توسعه ای منظور می گردد.
در همین حوزه انرژی شاهد اشکالات عمده ای برای بکار گیری نیروی انسانی در حوزه صنعت نفت و گاز هستیم که نمایندگان استان در مجلس با عنایت به مصوبه به کارگیری 50 درصد نیروهای مورد نیاز از بومیان استان می توانند با ایجاد قوانینی درمجلس، شرایطی ایجاد کنند که در صورت تخطی شرکت های موجود در استان بوشهر از این مصوبه با شرایط سختگیرانه ای مواجه شوند.
استان بوشهر در زمینه رفع نیازهای اساسی به آب شرب با مشکلات جدی مواجه است که نمایندگان مجلس می توانند با متقاعد کردن متولیان حوزه آب کشور ضمن افرایش حق آبه استان ، مشوق های تشویقی خوبی برای سرمایه گذاران در ایجاد آب شرین کن ها همراه با معافیت های قانونی ایجاد کنند.
یکی از اشکالات عمده ای که کشاورزان و نخل داران استان از آن رنج می برند نبود شرایط خرید تضمینی محصولات آنها توسط دولت است که باعث گرفتاری های فراوانی برای کشاورزان استان شده است که در صورت ورود نمایندگان استان به موضوع و پیگیری تا حد نتیجه می تواند مشکلات کشاورزان در این زمینه را به حداقل رساند.
تعیین تکلیف اشتغال باتوجه به ظرفیت های گسترده دراستان، وضعیت نامشخص روستاهای هلیله و بندرگاه بوشهر و آزاد راه بوشهر به شیراز ، مشکلات گسترده مردم و کارکنان دولت در عسلویه علی الخصوص فرهنگیان با حقوق پائین و هزینه های فوق العاده زیاد ،مالکیت مردم در زمین های ابا و اجدادی در خارگ ، ایجاد و ساخت پتروشیمی های مصوب در گناوه و یا دشتستان ، وضعیت کند پروژه فاضلاب بوشهر و گناوه ، مبلمان خیلی ضعیف شهری در همه شهرهای استان، امکانات ضعیف در بنادر صیادی و تجاری استان ، اختیارات بیشتر به استان بوشهر برای حل مشکلات زندگی و معیشت ساحل نشینان استان علی الخصوص در زمینه مبادلات مرزی و تعیین تکلیف مصوبه دولت در زمینه منطقه آزاد تجاری بوشهر را از جمله موانعی دانست که در صورتی که با حمایت نمایندگان استان بوشهر در مجلس همراه باشد می توان سرفصل جدیدی از رفع محرومیت را در استان شاهد بود.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید