کاهش شدید سرمایه گذاری در صنعت برق ایران | اتاق خبر
کد خبر: 351035
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395 - 03:20
مدیرعامل توانیر با اشاره به کاهش شدید سرمایه‌گذاری در صنعت برق ایران در طول ۱۰ سال گذشته تاکنون، گفت: سالانه باید ۴ میلیارد دلار در صنعت برق هزینه شود که تاکنون عملیاتی نشده است.

اتاق خبر:آرش كردي در نشست با مدیران صنعت برق با اشاره به روند نزولي سرمايه گذاري در بخش‌هاي توليد، انتقال و توزيع صنعت برق ایران در طول ۱۰ سال گذشته تاکنون، گفت: تامین تقاضای ۵ درصدي مصرف برق در کشور در گروی ۴ ميليارد دلار سرمايه گذاري سالانه در صنایع برق و انرژی است.

مدیرعامل توانیر با اعلام اینکه این سرمایه گذاری‌ها در طول چند سال گذشته تاکنون به طور کامل انجام نشده است، تصریح کرد: هم اکنون صنعت برق كشور با كمترين ضريب ذخيره در شبكه، تلاش كرده حداكثر ظرفيت موجود را براي پاسخگويي به اين نياز به كار بگيرد.

این مقام مسئول، متوسط افزايش هزينه‌هاي جاري در بخش‌هاي اصلي صنعت برق را حدود ۲۰ درصد عنوان کرد و افزود: به رغم اين وضعيت، امسال تغيير محسوسي در تامين مالي صنعت برق نخواهيم داشت.

وی با بيان اينكه هم اکنون رتبه چهارم قدرت خريد برق در بين كشورهاي جهان به ايران اختصاص دارد، كمرنگ شدن انگيزه‌هاي اقتصادي مصرف كنندگان براي مشاركت در برنامه‌هاي مديريت مصرف را از جمله آثار آن برشمرد و تاكيد كرد: این شرایط ضرورت فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در خصوص مدیریت و صرفه‌جویی در مصرف برق و انرژی کشور را دو چندان می‌کند.

کردی با اشاره به کمبود شدید منابع مالی برای تامین اعتبارات طرح‌های اولویت دار صنعت برق کشور، یادآور شد: در مجموع پیش بینی می شود امسال ظرفیت تولید برق کشور حدود یکهزار مگاوات دیگر افزایش یابد تا شرایط عبور از پیک مصرف برق تابستانی فراهم شود.

مدیرعامل توانیر با اشاره به بهبود شرایط بهره برداری از سد و نیروگاه‌های برق آبی کشور در سال‌جاری، خاطرنشان کرد: در حال حاضر ذخیره برق در نیروگاه‌های برق آبی کشور در شرایط مطلوبی قرار دارد.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید