مخالفت دوباره چین با ورود هند به جمع تامین کنندگان هسته‌ای | اتاق خبر
کد خبر: 351146
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395 - 11:53
چین بار دیگر بر مخالفت خود مبنی بر ورود هند به گروه تامین کنندگان هسته ای به دلیل آنکه این کشور عضو پیمان منع توسعه تسلیحات هسته ای نیست، تاکید کرد.

اتاق خبر - چین رهبری مخالفت برخی کشورها از جمله نیوزیلند، اتریش، ترکیه، ایرلند و آفریقای جنوبی با اقدام آمریکا و سایر قدرت‌های جهانی برای پیوستن هند به باشگاه کشورهای دارنده فناوری حساس هسته‌ای موسوم به «ان.اس.جی» را بر عهده دارد.
تازه ترین مخالفت کشور چین نسبت به این موضوع به سخنان «هونگ لی» سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور مربوط می شود که خاطرنشان کرد، لازم است مباحثات تکمیلی در این باره صورت گیرد.
وی گفت که از لحاظ اصولی آن دسته از کشورهایی که عضو «ان پی تی» (پیمان منع تکثیر تسلیحات هسته ای) نیستند، نمی توانند به گروه تامین کنندگان هسته ای ملحق شوند.
سخنگوی چین ضمن تاکید بر این موضوع، گفت که اگر قرار است طرحی برای عضویت کشوری باشد لازم است همه اعضای «ان اس جی» درباره آن بحث و تبادل نظر کنند.
اعضای «ان اس جی» در واقع کنترل کننده صادرات و نقل و انتقالات مواد هسته ای هستند و به همین سبب کشورهای فوق با ورود هند به آن مخالفت ورزیده اند.
در اصول «ان اس جی» نیز آمده است؛ کشورهایی که عضو «ان پی تی» نیستند در واقع پیش شرط ورود به جمع تامین کنندگان هسته ای را ندارند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین همچنین شایعات مربوط به اینکه این کشور با دیگر اعضای گروه تامین کنندگان هسته ای درباره ورود هند مذاکرات غیررسمی داشته است را تکذیب کرد.
وی افزود: ملاقاتی که با سفیر آرژانتین رئیس دوره ای تامین کنندگان هسته ای صورت گرفته ربطی به مسئله ورود هند به این گروه ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین تصریح کرد که پیش شرط یاد شده مختص کشورهای خاص نیست و همه کشورها را شامل می شود و اگر قرار است بحثی صورت گیرد همه اعضا باید در باره آن مشورت های لازم را صورت دهند.
این در شرایطی است که دهلی نو اخیرا اعلام کرد تلاش خود را برای ورود به جمع تامین کنندگان هسته ای افزایش دهد.
گروه تامین کنندگان هسته ای موسوم به «ان اس جی» شامل 48 کشور است و هدف اصلی آن جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته ای با محدود کردن فروش اقلامی است که می تواند برای ساخت تسلیحات اتمی استفاده شود.
به باور کارشناسان، عضویت هند در این گروه به دهلی نو کمک می کند تا به طور قابل توجهی بخش هسته ای خود را گسترش دهد چرا که اعضای گروه تامین کنندگان هسته ای اجازه واردات و صادرات تکنولوژی هسته ای را دارند.
هند طی سال های گذشته با استفاده از همکاری هسته ای با آمریکا، برنامه تسلیحات اتمی خود را توسعه داده و هرگز پیمان «ان پی تی» را امضا نکرده است.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید