تاکید بر نقش پارلمان ها در توسعه روابط تهران- جاکارتا | اتاق خبر
کد خبر: 351222
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395 - 09:53
در دیدار رییس مجلس اندونزی با سفیر ایران مطرح شد:
رئیس مجلس مشورتی خلق اندونزی با تاکید بر توسعه مناسبات با ایران در بخش های مختلف به ویژه روابط پارلمانی، گفت که روند رو به رشد ایران در دوران سخت تحریم ها مایه افتخار است.

به گزارش اتاق خبر به ایرنا، 'ولی الله محمدی نصرآبادی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در جاکارتا عصر دوشنبه با 'ذواکیفلی حسن' رئیس مجلس مشورتی خلق اندونزی دیدار و دعوت نامه 'علی لاریجانی' رئیس مجلس شورای اسلامی از این مقام بلندپایه پارلمانی اندونزی برای سفر به تهران را ارائه کرد.
مقام اندونزیایی در این دیدار با اشاره به اینکه تحولات منطقه خاورمیانه به ویژه ایران را دنبال می کند، گفت: مایه افتخار است اعمال تحریم های غرب طی سال های گذشته علیه ایران باعث نشد روند رو به رشد این کشور متوقف شود.
وی گفت اطلاعات نشان می دهد پیشرفت و توسعه ایران در این دوران سخت به سرعت ادامه داشته است و این تحریم ها مانع آن نشد.
سفیر ایران در جاکارتا نیز در این دیدار که در ساختمان پارلمان انجام شد، با تاکید بر نقش پارلمان ها در توسعه روابط بین کشورها، گفت پارلمان ها با حمایت خود از توسعه مناسبات دو جانبه با کشورها، روابط مردم با مردم را توسعه می دهند و مجلس اندونزی همواره حامی توسعه مناسبات با ایران بوده است.
محمدی گفت: ظرفیت های بسیاری برای توسعه مناسبات بین دو کشور به ویژه در حوزه صنایع مختلف، علوم پیشرفته، فناوری نوین، انرژی و زیرساخت ها وجود دارد که باید شناسایی و مورد استفاده قرار گیرد.
وی آمادگی تهران را برای توسعه مناسبات با اندونزی در این حوزه ها اعلام و تاکید کرد که تهران برای همکاری با جاکارتا هیچ محدودیتی ندارد.
بلندپایه ترین دیپلمات کشورمان در اندونزی با اشاره به قرارداد اخیر دو کشور در بخش انرژی و فروش ال.پی.جی، گفت که ایران می تواند همکاری موثری را در این بخش با اندونزی داشته باشد.
قرارداد فروش سالیانه 80 هزار تن گاز مایع ایران به اندونزی خردادماه جاری در حضور 'بیژن زنگنه' وزیر نفت ایران و 'سودیرمان سعید' وزیر انرژی و منابع معدنی اندونزی در تهران امضا شد. براساس این قرارداد، تهران سال آینده این مقدار فروش گاز مایع را به 500 هزار تن می رساند.
محمدی در ادامه ضمن ارائه دعوت نامه رئیس مجلس شورای اسلامی به رئیس مجلس مشورتی خلق اندونزی برای سفر به تهران، ابراز اطمینان کرد 'تعامل هرچه بیشتر بین مقامات دو کشور، نمایندگان و روسای مجلس می تواند مناسبات دوجانبه را تسریع کند'.
'ذواکیفلی حسن' با استقبال از دعوت علی لاریجانی از وی برای سفر به تهران، ابراز امیدواری کرد این سفر در آینده نزدیک انجام شود.
سفیر کشورمان با اشاره به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه گذشته و آغاز فعالیت مجلس جدید ایران،گفت: مجلس ایران آماده است با همکاری مجلس اندونزی از توسعه مناسبات حمایت و اقدامات لازم را برای توسعه مناسبات انجام دهد.
در اندونزی سه مجلس مشورتی خلق اندونزی، نمایندگان و مجلس نمایندگان مناطق فعالیت می کنند. مجلس مشورتی خلق اندونزی پس از اصلاح قانون اساسی، اکنون وظیفه اصلاح قانون اساسی، برکناری و تنفیذ رئیس جمهور و نظارت بر قانون اساسی را بر عهده دارد.
محمدی سفیر ایران خرداد ماه جاری با 'آدی کمارالدین' رئیس مجلس نمایندگان اندونزی نیز دیدار و دو طرف خواستار توسعه همکاری های دو جانبه شدند.
رئیس مجلس نمایندگان اندونزی نیز با تبریک انتخاب مجدد 'علی لاریجانی' به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی، خواستار توسعه همکاری های دو جانبه در بخش های مختلف به ویژه اقتصادی شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی سال 1390 در سفری دو روزه به 'پالم پانگ' اندونزی سفر و در هفتمین مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس اسلامی شرکت کرد. وی همچنین آذر ماه سال گذشته میزبان 'مصطفی علی اسقاف' رییس گروه همکاری های دو جانبه مجلس نمایندگان اندونزی و هیات همراه بود.
لاریجانی شهریور ماه سال گذشته نیز در حاشیه اجلاس روسای مجالس جهان در نیویورک با همتای اندونزیایی خود دیدار و دو طرف بر گسترش روابط بین کشورهای مسلمان و حل مشکلات آنها تاکید کردند.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید