خانه‌های متروک در بیابان | اتاق خبر
کد خبر: 351237
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1395 - 18:33
تعداد واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر به ۱۱۷ هزار واحد رسیده که عمده آنها دور از شهرها و بدون خدمات زیربنایی و حمل و نقل مناسب ساخته شده است.

اتاق خبر: در حالی که اواخر سال گذشته بیان شد تعداد مسکن مهر بدون متقاضی به ۷۵ هزار واحد رسیده، در روزهای اخیر وزیر راه و شهرسازی این تعداد را ۱۱۷ هزار واحد عنوان کرد؛ ۱۱۷ هزار واحدی که عمدتا از مکان‌یابی نامناسب، نداشتن خطوط مواصلاتی و نبود انشعابات رنج می‌برند.

با این‌که یافتن مشتری برای این واحدها چندان آسان نیست، وزارت راه و شهرسازی در سال جاری با صدور بخشنامه‌ای شرایط محدودکننده آن را برداشت تا شاید بتواند افرادی را برای سکونت در خانه‌های بدون متقاضی مسکن مهر ترغیب کند. اما به نظر می‌رسد عمده کسانی که فاقد مسکن هستند و تمایل به خرید مسکن مهر بدون متقاضی دارند از فراهم کردن سهم آورده عاجزند. افرادی هم که قادر به پرداخت حداقل سهم آورده هستند دلشان نمی‌خواهد در بیابان ساکن شوند.

فرشید پورحاجت ـ کارشناس مسکن ـ در این خصوص می‌گوید: این‌که بدون ارایه خدمات و زیرساخت، در بیابان ساخت و ساز کنیم کار درستی نیست. مسکن، شهر و شهرک به عنوان یک موجود زنده احتیاج به تنفس دارد. مسکن، کالایی است که مردم باید در آن احساس آرامش، زندگی و طراوت کنند، لذا این مسائل باید در شهرسازی لحاظ شوند. جدا از زیرساخت‌های ضروری، ایجاد فضاهای آموزشی، فرهنگی و تفریحی نیز لازم است که این مسائل در مسکن مهر دیده شدند اما اجرا نشدند.

پس از آن‌که شالوده‌ی مسکن مهر در قالب بند  د  تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۸۶ ریخته شد و سپس بر مبنای قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن، به صورت پیوسته در دستور کار قرار گرفت، اقتصاد ایران روز به روز انحنای بیشتری با اصول علم اقتصاد یافت تا در ایستگاه ابرتورم ۴۰.۴ درصد متوقف شود.

تاثیر قابل توجه در ایجاد تورم ۴۰.۴ درصدی و رشد ۶۱.۶ درصدی پایه پولی کشور از سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ از اثرات مخربی بودند که مسکن مهر به عنوان مهم‌ترین سیاست مسکنی دولت‌های نهم و دهم به جا گذاشت. به همین منظور دولت یازدهم ضمن توقف سیاست‌های اجرای این طرح، به تکمیل واحدهای متعهد شده آن اکتفا کرد تا پس از پایان سال ۱۳۹۵ "مسکن اجتماعی" را در قالب "طرح جامع مسکن" جایگزین مسکن مهر کند.

اخیرا وزیر راه و شهر سازی در صحن علنی مجلس در مورد طرح مسکن مهر گفته است: طرح فاجعه‌آمیز مسکن مهر که بیش از صد هزار میلیارد تومان برای آن هزینه شد، تاثیری در ۱۹ میلیون بدمسکن ایجاد نکرده است، علی‌رغم این حجم سرمایه‌گذاری ما با ۱۹ میلیون بدمسکن مواجهیم بدین معنا که این افراد درحاشیه شهرها و یا مکان‌های نامناسب زندگی می‌کنند، اگر مسکن مهر یک سر سوزن مفید بو می‌توانست آثارش را در ۱۹ میلیون بدمسکن ایجاد کند. البته ما پیش از این هم به خریداران مسکن مهر گفته‌ایم که نسبت به آنان متعهدیم و به تعهداتمان عمل می‌کنیم.

عباس آخوندی با بیان اینکه دو میلیون و ۲۱۵ هزار واحد حجم پروژه مسکن مهر بوده که البته ۱۱۷ هزار واحد فاقد متقاضی است، تصریح کرد: حدود ۴۹ هزار واحد از پروژه مسکن مهر در مکان‌هایی ساخته شده که دارای مشکلات حقوقی در دادگاه‌ها هستند، نازک‌کاری یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد به اتمام رسیده است.

از سوی دیگر، به گفته کارشناسان چاپ ۵۰ هزار میلیارد تومان پول بدون پشتوانه برای ساخت مسکن مهر شوک‌هایی را به سایر بخش‌های اقتصادی وارد کرد. تزریق چنین پولی به اقتصاد کشور که گفته می‌شود تا کنون بی‌سابقه بوده، نه تنها ارزش پول ملی را در مقابل دلار ضعیف کرد و آن را به یک سوم رساند بلکه تورم ۴۰.۴ درصدی را دامن زد. چاپ پول و انتشار آن در جامعه تقاضا برای کالاهای دیگر را بالا برد و از سوی دیگر عرضه را دچار مشکل کرد تا جایی که مسکن هم از این بلبشو بی‌نصیب نماند و یک بار دیگر در سال ۱۳۹۱ با جهش قیمت مواجه شد و برای سومین بار پس از انقلاب اسلامی (سال‌های ۱۳۶۸، ۱۳۸۶ و ۱۳۹۱) به رکود برخورد کرد.

ورود چشم بسته دولت‌های قبل به طرح مسکن مهر، مسوولان دولت یازدهم را به قدری از دخالت مستقیم در ساخت و ساز ترسانده که هنوز پس از گذشت حدود سه سال از روی کار آمدن دولت، خبری از اجرای طرح مسکن اجتماعی نیست؛ چرا که دولت قصد دارد پروژه مسکن اجتماعی را از محل برگشت تسهیلات مسکن مهر و سایر منابع بانکی در گردش اجرا کند.

منبع:ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
آسیابان ( مریم )
| |
2016-06-14 18:55:23
جناب آخوندی بنده 3 ساله که با کادر فنی و مهندسی شما آشنا شدم و توی این 3 سال فقط وعد وعیدهای واهی شنیدم و و هیچ کدام از زیردستان شما به قولهایی که داده اند عمل نکردن اون از دادن قراردادهای 5 برگی به متقاضیان که همینطور وعده ماند و آن هم از اعلام قیمت نهایی فازهای 5 و 8 و 9 پردیس که هنوز حساب نشده و درست یکساله دارید قول میدید البته فکر کنم حساب و کتاب بلد نباشید و یا از قصد و با نیتی شوم وقت کشی میکنی تا افزایش قیمت های نجومی به این واحدها بخوره از شما بعید هم نیست و اما مورد دیگه همان قصه ی تحویل 4500 واحد که به رویا پیوسته و هر دفعه با شیطنت ارگانی یا مدیری رو مقصر میکنید ، آقای آخوندی مردمی که چشم انتظار این واحدها هستند از ضعیف ترین قشر جامعه هستند پس لطفا به عهد خود وفا کنید
رامین نوائی متقاضی مسکن مهر پردیس
| |
2016-06-14 19:09:46
خانه های متروکه ، طرح مزخرف ، طرح خانمان سوز ، طرح پوپولیستی ، این طرح قرار بود دردی از دل مردم قشر ضعیف جامعه دوا کنه ولی خود دردی شد مضاعف بر دلشان ، توی این 4 سال دولت حاضر با ما کاری کرده که ما نه تنها صاحب خانه های رویایی نشدیم بلکه بیشتر خانواده ها بخاطر اختلافات و سردرگمی خود و امروز و فردا کردن مدیران ارشد شرکت عمران و بدقولی وزیر مسکن ، پا به دادگاه های خانواده گذاشته و یا طلاق محضری گرفته و یا طلاق عاطفی ، دولتی که اینقدر به فکر مردم مستضعف کشورهای بیگانه است و تلاش میکنه تا به برادران مسلمان کشورهای همسایه کمک کنه آیا از وضعیت زندگی مردم خود خبر نداره یا حرف قدیمی ها یادش رفته که میگفتن ؛ چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است .
پس کجا هستند این مسئولین ، مگر نه اینکه توی جنگ بر علیه دشمنان این مردم فقیر بودن که سینه هایشان را سپر گلوله ها کردن تا امثال این آقایون پشت میزهایشان نشسته و حقوق های آنچنانی بگیرن ، به خدا قسم ما هم احتیاج به حمایت دولت داریم ما هم توی زندگی شرمنده زن و فرزند هستیم ، و طبق گفته رهبر عزیزمان که فرمودند : اگر احتمالا با اصل طرح مسکن مهر و یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار بطور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد. پس لطفا گوشه چشمی هم به ما داشته باشید و این مشکل را با درایت تمام حل کنید .

ومن الله توفیق ....
ADS
ADS
پربازدید