انتقاد غیرمستقیم چین از آمریکا | اتاق خبر
کد خبر: 351544
تاریخ انتشار: 26 خرداد 1395 - 14:43
یک قدرت نباید مخل آرامش کشورهای منطقه باشد
«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین در نشستی با وزیران خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به «آ سه آن» از سیاست ها و فعالیت های نظامی آمریکا در دریای جنوبی انتقاد کرد.

اتاق خبر - وی در سخنان خود که اشاره ای غیرمستقیم به تلاشها و تحرکات آمریکا در این منطقه داشت، گفت که کشورهای این ناحیه نباید اجازه دهند یک قدرت باعث بروز ناآرامی و تشدید اختلاف ها شود.
وزیر امور خارجه چین با انتقاد از شرایط پیش آمده تصریح کرد که متاسفانه یک نیرو به تنهایی توانسته از کشورهای این ناحیه سلب آرامش کند و تنش ها را تشدید نماید.
این اظهار نظر در شرایطی مطرح می شود که چین و آمریکا به شدت در منازعات دریای جنوبی با یکدیگر دچار اختلاف نظر شده اند و مناقشات میان آنها هر روز جدی تر می شود.
«وانگ یی» که این سخنان را شب گذشته (سه شنبه شب) در ضیافت شام وزیران خارجه «آ سه آن» در شهر «کونمینگ» در جنوب غرب کشور بیان می کرد، یادآور شد که کشورهای اتحادیه جنوب شرق آسیا باید امنیت، همکاری و ثبات را غنیمت شمرده و به دنبال پیشبرد این فرایند باشند.
اجلاس وزیران خارجه «آ سه آن» که از دیروز سه شنبه در استان «یون نن» در جنوب غرب چین آغاز شده، عمدتا به مسئله منازعات دریای جنوبی می پردازد.
این در حالی است که امسال مصادف با بیست و پنجمین سالگرد ایجاد ساختار گفت و گو میان چین و کشورهای این اتحادیه است.
«وانگ یی» در عین حال تصریح کرد که طرفین می بایست ضمن گفت‌وگو، به گسترش همکاری‌ها و اتفاق نظر با یکدیگر بپردازند تا اختلاف نظرها کنترل شود.
تحت حمایت های آمریکا، اختلافات میان چین با فیلیپین و ویتنام در ارتباط با تملک بر برخی از جزایر دریای جنوبی تشدید شده است.
فیلیپین برای ثابت کردن ادعای خود از چین به دادگاه بین المللی لاهه شکایت کرده و ویتنام نیز در این میان علیه استقرار یک سکوی استخراج نفت و گاز در آب‌های مورد مناقشه به چین معترض است.
در همین حال وزارت خارجه چین نیز در بیانیه ای آورده است که این کشور برای پیشبرد همکاری ها و حل و فصل هر اختلافی در دریای جنوبی با کشورهای منطقه آماده است.
این بیانیه می افزاید: مهم این است که چین و کشورهای «آسه آن» می توانند با مشارکت یکدیگر از صلح و امنیت منطقه دریای جنوبی حراست کنند.
گزارش های رسانه ای حاکی است که برخی از اعضای «آ سه آن» در این نشست از اجرای طرح های گسترده چین در دریای جنوبی انتقاد کرده و رویداد های اخیر در این منطقه را «نگران کننده» و عامل برهم زننده ثبات توصیف کرده اند.
با این حال چین تاکید کرده است که این نشست ویژه می تواند راهکاری برای گفت و گو و طرح مناقشات برای رسیدن به تفاهم باشد.
برونئی، مالزی، فیلیپین، تایوان و ویتنام بر سر مالکیت برخی جزایر دریای جنوبی چین با پکن اختلاف نظر دارند.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید