نحوه انتخاب برخی نمایندگان در کمیسیون های تخصصی مشکل دارد | اتاق خبر
کد خبر: 351586
تاریخ انتشار: 26 خرداد 1395 - 16:57
الیاس حضرتی:
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که نحوه انتخاب برخی نمایندگان در کمیسیون های تخصصی مشکل دارد، گفت: برخی از افراد که از تخصص ها و سوابق بالا و درخشانی برخوردار هستند در کمیسیون مرتبط رای نیاوردند و بر عکس کسانی که هیچ تخصصی نداشتندد

اتاق خبر - الیاس حضرتی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا، نحوه انتخاب یا انتخاب نشدن برخی نمایندگان در کمیسیون های تخصصی مجلس را مشکل آیین نامه ای دانست و گفت: در این موضوع ما با یک مشکل آیین نامه ای مواجه هستیم، هرچند آیین نامه در هر دوره اصلاح شده ولی باز هم نقص هایی وجود دارد.
وی اضافه کرد: بر اساس آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، تصمیم برای انتخاب کمیسیون های پر ازدحام، بر عهده روسای شعب و نایب رییس اول گذاشته شده است، افراد آنجا بر اساس تشخیص خود رای می دهند که امکان دارد آن تشخیص اشتباه باشد ولی در هر صورت قانون این اختیار را به آنان داده است.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: برخی از افراد که از تخصص ها و سوابق بالا و درخشانی در رشته خاص برخوردار بودند در کمیسیون مرتبط رای نیاوردند ولی برخی افراد دیگر که هیچ تخصصی نداشتند در آن کمیسیون رای آوردند، این مشکلی است که باید برای آن فکری کرد.
وی اضافه کرد: البته فقط اصلاح آیین نامه مطرح نیست، وقتی ما می بینیم فرد با سابقه تر، متخصص تر و صاحب نظر تری وجود دارد دلیل ندارد به آقایی که هیچ تجربه و تخصصی ندارد رای دهیم این به انصاف آن فردی باز می گردد که در آنجاست.
به گزارش ایرنا، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از انتخاب اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس در تذکراتی اعلام کردند که در انتخاب اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس عدالت رعایت نشده و افراد بر اساس تخصص درکمیسیون ها جای نگرفته اند.
علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی روز سه شنبه در پاسخ به تذکر نماینده قزوین مبنی بر این که در انتخاب اعضای کمیسیون های تخصصی مجلس سلیقه ای عمل شده است، گفت: آیین نامه در این خصوص مقداری گردنویسی دارد، البته در هر دوره چنین مشکلی وجود داشته و از آنجا که روسای شعب که منتخبان نمایندگان هستند باید اعضای کمیسیون ها را مشخص کنند و نقش انسان در این زمینه موثر است، ممکن است تشخیص ها متفاوت باشد.
رئیس مجلس افزود: در آینده که اصلاحات آیین نامه ای انجام می شود، پیشنهادهای نمایندگان در این خصوص ارائه شود، تا مواد 41 و 42 آیین نامه صریح تر و شفاف شوند.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید