حجم آبی سد درودزن به ۳۳۴ میلیون متر مکعب رسیده است | اتاق خبر
کد خبر: 351680
تاریخ انتشار: 26 خرداد 1395 - 22:03
رئیس اداره بهره برداری و نگهداری از سد و نیروگاه درودزن گفت: در حال حاضر حجم آب در سد درودزن ۳۳۴ میلیون متر مکعب است که ۳۳۰ میلیون آن برای پایداری سد قابل برداشت نیست.

اتاق خبر: گودرز علیدوست سرپرست آبرسانی شیراز از سد درودزن با بیان اینکه رهاسازی آب از سد درودزن در شرایط فعلی باعث افزایش هزینه های تصفیه آب در تصفیه خانه کوه سبز می شود، گفت: پیشنهاد می شود رهاسازی آب کشاورزی تابع مجوز کمیته فنی ایمنی آب شرب استان فارس قرار گیرد.

وی در جمع اعضای کمیته فنی ایمنی آب شرب استان فارس افزود: باید دید در شرایطی که منابع آب زیرزمینی تأمین کننده آب شرب شیراز و مرودشت با کاهش آبدهی روبرو شود و ورودی سد به حداقل ممکن برسد کمیته فنی ایمنی آب شرب در چنین شرایطی چه برنامه ریزی و پیش بینی انجام داده است.

علیدوست با اشاره به اینکه براساس برنامه مدیریت منابع و مصارف باید حداقل دو سال ذخیره آب شرب در دریاچه سد داشته باشیم افزود: تعامل میان دستگاه ها در این کمیته ضروری است و این نشست فرصت خوبی برای توجیه دستگاههای مرتبط با موضوع توسط این اعضا در خصوص محدودیتهای آب سد درودزن جهت رهاسازی آب کشاورزی است تا جایی که اگر آبی برای رهاسازی درخواست شود این کمیته نیز در این تصمیم گیری دخیل باشد.

رئیس اداره بهره برداری و نگهداری از سد و نیروگاه درودزن ضمن بیان گزارشی درباره زمان ساخت و بهره برداری سد و اطلاعات فنی سد درودزن، به بیان توضیحاتی درباره خط آبرسانی به شیراز و مرودشت از سد درودزن پرداخت و افزود: حجم طبیعی دریاچه سد درودزن ۹۶۰ میلیون متر مکعب است که با برداشت های انجام شده حجم فعلی مخزن سد به ۳۳۴ میلیون متر مکعب رسیده است .

وی ادامه داد : این در حالی است که از این میزان، ۳۳۰ میلیون متر مکعب حجم پایداری سد درودزن محسوب می گردد که به هیچ عنوان نباید آن را برداشت کرد ، بنا بر این ذخیره اندکی در این سد برای تامین آب شرب تابستانی وجود دارد .

علیدوست ادامه داد : این سد با ۳۵ میلیون متر مکعب تبخیر سالانه آب دریاچه روبرو است و وجود طرح یا ایده پژوهشی جهت مقابله با تبخیر آب و تخلیه مخزن دریاچه درودزن، از آن استقبال می کنیم.

وی در ادامه به خط آبرسانی به شیراز و مرودشت از سد درودزن اشاره کرد و ضمن بیان توضیحات فنی در خصوص این خط، گفت: حجم آب شرب مصرفی سالیانه شیراز ۱۰۵ میلیون متر مکعب است که ۷۰ میلیون متر مکعب آن از آبهای زیرزمینی و مابقی از دریاچه سد درودزن تامین می گردد که خط اول آبرسانی در مجموع با سه ایستگاه پمپاژ، یک واحد تصفیه خانه، یک واحد ازن زنی و چهار واحد کلرزنی در حال تولید، تصفیه و انتقال آب به مشترکین مناطق یاد شده است.

علیدوست یادآور شد: در مجموع ۱۳۸ هزار متر مکعب مخزن آب شرب در مسیر خط انتقال آب وجود دارد که جهت بهبود کیفیت آب، این مخازن سالیانه دو مرتبه شستشو و ضدعفونی می گردند هزینه مواد شیمیایی که در تصفیه خانه استفاده می شود سالی ۶۰۰ میلیون تومان است.

به گفته وی از آنجاییکه فارس در زمینه تولید این مواد به خصوص تولید گاز کلر فعالیتی ندارد و شرکتهای آب منطقه ای، آب و فاضلاب شهری، روستایی و استان، همه مشتری گاز کلر هستند و با توجه به نبود این گاز در استان، باید آنها را از استانهای تهران، اصفهان و سمنان تهیه کنند که این امر هزینه بر و مشکل است.

وی با اعلام اینکه طی سه سال اخیر با هزینه کردن ۳۰ میلیارد ریال از اعتبارات جاری آب منطقه ای فارس، مجموعه تصفیه خانه به طور کامل نوسازی و بهسازی شده است، افزود: همچنین با هزینه کرد حدود ۸۷ میلیارد ریال، اقدام به احداث و توسعه تصفیه خانه موجود کرده که در مجموع با احداث تصفیه خانه فیلترهای تحت فشار،۷۰۰ لیتر در ثانیه به ظرفیت تصفیه آب تصفیه خانه موجود اضافه شده است.

سرپرست آبرسانی شیراز از سد درودزن همچنین استاندارد بودن تصفیه خانه و آزمایشگاه را در حدی دانست که طی سالهای اخیر هیچ گونه مکاتبه ای از سوی واحدهای نظارتی در خصوص کیفیت آب نداشته ایم. میزان کدورت مجاز برای آب شرب عدد پنج و میزان مطلوب یک است، چنانچه پس از بازسازی و نوسازی مجموعه تصفیه خانه کوه سبز، این عدد به هشت دهم رسیده که استاندارد بسیار مطلوبی برای آب شرب است.

سد مخزنی درودزن در فاصله ۸۰ کیلومتری شمال استان فارس و در در پنجاه کیلومتری شمال غرب مرودشت و بر روی رود کـُـر ساخته شده‌است.
ساخت این سد در سال ۱۳۵۱ خورشیدی به پایان رسید و آب آشامیدنی شهرهای شیراز و مرودشت و آب کشاورزی منطقه مرودشت و کامفیروز را پشتیبانی می‌کند.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید