مردم چین مخالف استقلال تایوان هستند | اتاق خبر
کد خبر: 351903
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1395 - 17:18
پکن:
چین اعلام کرد که انتشار اخبار مربوط به تشدید احساسات ضد تایوانی در این کشور کذب محض است و برداشت نادرستی از دیدگاه مردم چین در ارتباط با منطقه تایوان شده است.

اتاق خبر - «آن فونگ شینگ» سخنگوی اداره امور تایوان در دولت چین در تازه ترین سخنان خود، با رد این موضوع اعلام کرد که مردم چین فقط با استقلال تایوان مخالف هستند و این موضوع هیچ ارتباطی به مسائلی همچون احساسات ضد تایوانی ندارد.
وی افزود: آنچه به عنوان تشدید احساسات ضد تایوانی در چین خوانده می شود در واقع واکنش مردم این کشور به استقلال تایوان از خاک چین است.
«آن فونگ شینگ» گفت که تایوان بخشی از خاک چین است و ملت چین از سرزمین مادری خود حراست می کنند و نسبت به آن حساسیت نشان می دهند.
از زمانی که «تسای اینگ ون» اولین زن تایوانی و رهبر حزب مخالف دولت قدرت را در این جزیره بدست گرفت، روابط دو طرف تنگه تایوان در حال تیره شدن است. در حالیکه قبل از او و از سال 2008 «مایینگ جئو» از حزب کومینتانگ (ناسیونالیست) ریاست این منطقه را در اختیار داشت و توانست روابط تایوان و چین را به شکل قابل توجهی به سمت بهبودی سوق دهد.
این زن از اعضای حزب دمکراتیک ترقیخواه حاکم بر تایوان است که حزب او از دیدگاه چین دارای دیدگاه های استقلال طلبانه می باشد و بخش هایی از اساسنامه آن از استقلال و منفک شدن تایوان از چین حمایت کرده است.
چین همچنین نگران افزایش روابط تایوان و آمریکا است و به آمریکا در باره دیدار مقام های آن کشور با رئیس حکومت تایوان هشدار داده است.
سخنگوی دولت چین در امور تایوان همچنین گفت که هر اقدامی از سوی تایوان در مسیر استقلال، در حقیقت صلح و امنیت و روابط دو سوی تنگه را نابود خواهد کرد.
وی در پاسخ به سئوالاتی مبنی بر به چالش کشیدن اصل چین واحد توسط برخی از احزاب سیاسی تایوان گفت که هر تلاشی در این زمینه به شکست خواهد انجامید.
روزنامه چاینا دیلی چین نیز در گزارشی اعلام کرد که برخی از مقام های تایوان بتازگی روابط میان این منطقه و چین را به روابط دو همسایه تشبیه کرده اند.
این سخنگو با اشاره به این اظهارنظرها گفت که روابط دو سوی تنگه تایوان مانند مناسبات خویشاوندی است و نباید آن را روابط دو همسایه تعریف کرد.
«آن فونگ شینگ» در باره اینکه سفر گردشگران چینی به تایوان به دلیل تنش در روابط دو طرف کاهش یافته است، گفت: اینطور نیست بلکه سهمیه بندی های مشخص برای این سفرها وجود دارد.
وی بار دیگر تاکید کرد که هر گفت وگویی میان دو سوی تنگه تایوان باید بر اساس اصل چین واحد باشد.
تایوان و چین در پایان جنگ داخلی سال 1949 میلادی از یکدیگر جدا شدند، اما پکن این جزیره را بخشی از خاک کشور چین می داند و مایل است که در تایوان بعد از پیوستن به سرزمین مادری، الگوی یک کشور و دو نظام را همچون هنگ کنگ وجزیره ماکائو پیاده کند.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید