سرعت وزش باد در شمال سیستان و بلوچستان به 80 کیلومتر بر ساعت رسید | اتاق خبر
کد خبر: 351935
تاریخ انتشار: 27 خرداد 1395 - 21:32
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک در شبانه روز گذشته در شهرهای شمالی استان به 80 کیلومتر بر ساعت رسید.

اتاق خبر:مرتضی فرجی روز پنجشنبه اظهار داشت: تحت تاثیر وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در این مدت در شمال سیستان و بلوچستان کاهش دید افقی چهار و 6 کیلومتری در شهرستان های زهک و زابل رخ داد.
وی ادامه داد: این وضعیت تا هفته آینده در منطقه تداوم دارد به طوری که عمدتا وزش باد صبح ها تا اواسط روز خواهد بود.
وی تصریح کرد: فردا به صورت موقتی از شدت وزش باد در منطقه کاسته می شود اما از روز شنبه جاری افزایش شدت وزش باد همراه با گرد و خاک انتظار می رود.
بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر ساله با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا بعضا تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها بصورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: به دلیل وزش باد خنک شمال و شمال غربی شاهد کاهش محسوس دما در برخی شهرهای نیمه شمالی استان هستیم به طوری که دما در برخی نقاط هم اینک نسبت به چند روز گذشته 10 درجه کاهش یافته است.
فرجی گفت: آسمان سیستان و بلوچستان به جزء جنوب شرق صاف پیش بینی می شود و دریای عمان امروز به نسبت مواج است.
وی خاطر نشان کرد: حداقل دمای هوای استان در شبانه روز گذشته با 16درجه مربوط به زاهدان و حداکثر دمای با 46 درجه مربوط به شهرستان راسک در جنوب استان بوده است.

منبع:ایرنا

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید