پارک علم و فناوری کردستان مولود آتیه دار دولت یازدهم | اتاق خبر
کد خبر: 352019
تاریخ انتشار: 28 خرداد 1395 - 08:40
همزمان با آغاز به کار دولت یازدهم شاهد شروع به کار پارک علم و فناوری کردستان بودیم و هم اکنون 94 شرکت دانش بنیان نیز در استان مشغول به فعالیت هستند.

اتاق خبر - در دنیای امروز کشورهایی موفق هستند که نهادهای علمی و تحقیقاتی خود را توسعه دهند و بتوانند در تولید علم و مدیریت آن از کشورهای دیگر پیشی بگیرند.
تعامل دانشگاه به عنوان نهاد تولید کننده دانش و صنعت به عنوان نهاد توسعه دهنده فناوری، نقش محوری در فرآیند تبدیل علم به فناوری دارد و در این راستا نیز پارک های علم و فناوری به عنوان حلقه ارتباطی میان دانشگاه و صنایع بسیار دارای اهمیت هستند.
بر اساس آمارهای رسمی، هم‌ اکنون 33 پارک علم و فناوری و 143 مرکز رشد فناوری در سراسر کشور فعالند و بیش از 3 هزار شرکت دانش‌بنیان در این پارک‌ ها استقرار پیدا کرده ‌اند.
پارک علم و فناوری استان کردستان نیز در سال 92 و هم زمان با آغاز به کار دولت یازدهم فعالیت رسمی خود را در استان آغاز کرده است.
رییس پارک علم و فناوری استان کردستان در خصوص فعالیت ها و خدمات این پارک طی دو سال اخیر اظهار کرد: پارک علم و فناوری استان کردستان از سال 92 فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون با حمایت های دولت و فعالیت های چشمگیر در قالب شرکت های دانش بنیان در جهت تولید علم، ظرفیت مناسبی برای توسعه استان است.
خالد سعیدی افزود: هم اکنون 94 شرکت در مرکز رشد و پارک علم و فناوری استان کردستان مستقر هستند که برخی از این شرکت ها فعال و برخی نیز در شرف ثبت است.
وی خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری کردستان تنها دو سال است که فعالیت خود را شروع کرده است و چندین دهه از دیگر استان های کشور عقب هستیم.
سعیدی اظهار داشت: با وجود این عقب افتادگی ها خوشبختانه در دو سال از فعالیت این نهاد، شاهد سرعت چشم گیری در حوزه دانش بنیان در استان بودیم و همین امر پارک کردستان را در سال گذشته به موفق ترین پارک کشور تبدیل کرد.
وی افزود: در این مدت دو کانون خلاقیت و شکوفایی نیز در شهرهای سنندج و دیواندره دایر شده است، صندوق پژوهش و نوآوری در کردستان راه اندازی شده و بیش از 12میلیارد ریال نیز حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان صورت گرفته است.
رییس پارک علم و فناوری کردستان عنوان کرد: هم اکنون شرکت های دانش بنیان استان برای بیش از 420 نفر اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده اند و اگر مکان و زمین لازم برای آنان فراهم شود شاهد افزایش اشتغالزایی و ایفای نقش بیشتر این شرکت ها در توسعه اقتصادی استان خواهیم بود.
سعیدی اعلام کرد: بر اساس بررسی‌ های به عمل آمده گردش مالی شرکت ‌های دانش بنیان استان در سال گذشته 150 میلیارد ریال بوده است که بیشترین درصد آن مربوط به شرکت ‌های فعال در حوزه آی تی است.
وی به ظرفیت های بالای استان کردستان اشاره کرد و افزود: کردستان در تمامی بخش ها استعدادهای خوبی در اختیار دارد که متاسفانه تاکنون از این ظرفیت ها به خوبی بهره برداری نشده است.
سعیدی از کمبود فضای فیزیکی و عدم واگذاری زمین برای شرکت های دانش بنیان به عنوان اصلی ترین چالش پیش روی فعالیت های دانش بنیان در استان نام برد و افزود: متاسفانه به دلیل نبود فضای فیزیکی مناسب شاهد عدم تخفیف ها و معافیت های مالیاتی برای شرکت های دانش بنیان در استان هستیم و اداره کل امور مالیاتی این بخشش ها را منوط به مستقر بودن شرکت ها در پارک علم و فناوری دانسته است.
وی افزود: با حمایت های استاندار و مسوولان استانی برای رفع دغدغه اختصاص زمین برای پارک علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان گام های مهمی برداشته شده است.
سعیدی خاطرنشان کرد: هم اکنون 19 پرسنل ستادی و سه مامور به خدمت در پارک علم و فناوری استان مشغول به خدمت هستند و با تکیه بر توانمندی این نیروها به ارایه خدمات علمی، اطلاع رسانی، آموزش، مشاوره، خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی، حمایت از ایده محوری، بازاریابی، مالکیت فکری، اخذ استانداردهای لازم و اعطا تسهیلات کم بهره و پشتیبانی از فضای فیزیکی، اداری به شرکت ها می پردازیم.
تقویت سازمان ‌های نوآوری از طریق مراکز رشد و تعمیق ارتباط بین دانشگاه‌ ها، واحدهای تولیدی و مراکز تصمیم ‌گیری دولتی، سازمان ‌های تحقیقاتی در راستای توسعه فناوری و علوم کاربردی از اهداف مهم‌ تشکیل و فعالیت پارک‌ های علم و فناوری است.
هرچند که پارک علم و فناوری استان کردستان در دو سال از فعالیت خود توانسته است دستاوردها و خدمات شایان توجهی را برای استان به ارمغان آورد اما به دلیل نوپا بودن و عدم تجربه کافی برخی از نیروهایش گاهی اوقات موجب رنجش خاطر تعدادی از جوانان نخبگان و ایده پرداز استان شده است.
اسماعیل ساعدی و محمد رضایی دو جوان نخبه و مخترع سنندجی و دارای طرح تولید مبلمان کامپوزیتی هستند که پس از چندین بار مراجعه به پارک علم و فناوری استان کردستان موفق به اخذ حمایت های این پارک نشده اند اما با مراجعه به استان های همجوار همچون همدان و کرمانشاه با استقبال مسوولان پارک های علم و فناوری آن استان ها و حمایت های مادی و معنوی مواجه شدند.
این دو جوان ایده پرداز سنندجی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از عدم تجربه کافی نیروهای پارک علم و فناوری و عدم حضور کارشناسان خبره در کمیته داوری طرح های ارایه شده به پارک علم و فناوری کردستان به عنوان موانعی یاد می کنند که مسیر را برای حضور هرچه فعال تر جوانان نخبه و ایده پرداز استان دشوار کرده است.
محمد رضایی اظهار داشت: امیدواریم مسوولان پارک علم و فناوری استان کردستان به جای مقاومت در برابر نظرات جوانان استان کمی به آن سوی استان و استان های همجوار نگاه کنند و از تجربیات موفق این استان ها برای خدمت هرچه بیشتر به جوانان استان بهره گیرند.
وی افزود: هم اکنون طرح ما با حمایت پارک های علم و فناوری استان های همدان و کرمانشاه وارد مرحله عملیاتی شده و در آینده نزدیک تجاری سازی خواهد شد اما متاسفانه تمام افتخار این موفقیت نصیب استان هایی می شود که حامی این طرح بوده اند.
با این حال اگر چه مدت کوتاهی از عمر این نهاد علمی نمی گذرد اما کیفیت و عملکرد این نهاد نشان می دهد که اینده مثبتی پیش روی پارک علم و فناوری استان کردستان قرار دارد.

ایرنا

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید