پای دشمنی های حزبی به پرونده قتل نماینده انگلیسی باز شد | اتاق خبر
کد خبر: 352365
تاریخ انتشار: 29 خرداد 1395 - 20:53
تارنمای خبری بریتبارت گزارش داد شاهدی که مدعی است قاتل نماینده مجلس انگلیس پیش از ارتکاب به قتل فریاد 'اول انگلیس' سر داد، خود عضو حزب ملی گرای انگلیس است که تارنمای ویکی لیکس فهرست اعضای آن را مدتها پیش مننتشر کرده بود.

اتاق خبر - دو حزب 'اول انگلیس' و 'ملی گرای انگلیس' آشکارا با یکدیگر خصومت دارند. تارنمای آمریکایی بریتبارت جمعه (دیروز) در گزارشی افزود: بر اساس شهادت کلارک روثول (Clarke Rothwell)، رسانه ها بسرعت قتل نماینده حزب کارگر را که طرفدار حضور انگلیس در اتحادیه اروپا بود به حزب تندروی ملی گرای 'اول انگلیس' نسبت دادند.
بسیاری از رسانه ها نیز این آدمکشی را به همه پرسی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گره زدند و حتی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان بطور تلویحی مدعی شد که ادبیات 'تندروانه' طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا مسبب این ترور است.
کلارک روثول که شاهد قتل جو کاکس 41 ساله بود، به بی بی سی گفت: ' شنیدم که (قاتل) می گفت اول انگلیس یا انگلیس اول است. دقیق خاطرم نیست ولی مطمئنم که اول انگلیس را دو بار فریاد زد.'
روثول در حوالی محل قتل جو کاکس کار می کند و نام او در فهرست اعضای حزب تندرو ملی گرای انگلیس قرار دارد که حزب اول انگلیس از آن منشعب شده و میانشان دشمنی وجود دارد.
قاتل پیشینه مشکلات روانی دارد و برادرش می گوید 'برادر من نه خشن است و نه سیاسی.'
یکی دیگر از شهود به نام امیر طاهر که پیشتر مدعی شده بود فریاد اول انگلیس را (حین این قتل) شنیده است، چندی بعد به خبرنگاران گفت که در محل حادثه حضور نداشته و این ادعا را از دیگران شنیده است. شاهدی دیگر به نام هشام بن عبدالله نیز منکر چنین فریادی شد.
یکی از مغازه داران محل نیز با نصب برگه ای اعلام کرده است که هیچ کس فریاد اول انگلیس را سر نداد.
سخنگوی حزب اول انگلیس هم در مصاحبه با یکی از رادیوهای محلی، قتل جو کاکس را انزجارآور خواند و گفت 'ما این رفتار را بطور کامل محکوم می کنیم. حمله به نماینده مجلس، حمله به دمکراسی بود.'
به گزارش ایرنا، جو کاکس، نماینده حزب کارگر پنجشنبه (پریروز) به هنگام خروج از محل ملاقات مردمی با مشاجره دو مرد مواجه شد و به قصد میانجیگری مداخله کرد که یکی از آن دو وی را با شلیک گلوله و ضربات چاقو مصدوم کرد.
کاکش پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.
به گفته منابع انگلیسی، مدارک و نشانه‌هایی از نازی‌ها و گروه‌های راست افراطی در خانه 'توماس مایر' که هم‌اینک تحت بازجویی پلیس انگلیس قرار دارد، یافت شده است.
این منابع عنوان کردند که وی ارتباطاتی با گروه‌های افراطی راست‌ گرا داشته و اسلحه دست‌ساز وی نیز بر اساس دستورالعمل‌های یک گروه نئونازی در آمریکا ساخته‌ شده است.
ایرنا

94110

 

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید