صادرات نفت ۲ برابر شد | اتاق خبر
کد خبر: 352399
تاریخ انتشار: 29 خرداد 1395 - 22:36
همزمان با افزایش دو برابری حجم صادرات نفت در دوره برجام اما درآمد فروش نفت ایران در ۱۷۰ روز نخست سال‌جاری میلادی کمتر از مدت مشابه در سال ۲۰۱۵ شده است.

اتاق خبر: شرکت ملی نفت ایران در آخرین اظهارنظر رسمی از افزایش حجم صادرات نفت خام ایران به بیش از دو میلیون بشکه در روز در خرداد ماه سال جاری خبر داده که از افزایشی حدود دو برابری از نظر حجم فروش نسبت به مدت مشابه سال گذشته حکایت دارد.

با وجود افزایش دو برابری حجم صادرات نفت خام ایران در دوران پسا تحریم اما درآمدهای حاصل از فروش طلای سیاه در ۱۷۰ روز نخست سال ۲۰۱۶ نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی کمتر شده است.

بر این اساس متوسط صادرات روزانه نفت خام ایران از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون حدود یک میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه بوده و ایندرحالی است که در مدت زمان مسابه سال گذشته حجم فروش طلای سیاه حدود یک میلیون بشکه در روز تخمین زده می شود.

از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون متوسط قیمت هر بشکه نفت خام صادراتی ایران شامل نفت خام سبک و سنگین حدود ۳۴ دلار بوده و قیمت هر بشکه نفت صادراتی در مدت زمان مشابه سال گذشته بیش از ۵۰ دلار فروخته شده است.

از این رو در مدت زمان ۱۷۰ روز نخست سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون با احتساب متوسط فروش روزانه یک میلیون و ۴۵۰ هزار بشکه و قیمت هر بشکه ۳۴ دلار در مجموع ایران روزانه ۴۹ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار نفت خام صادر کرده است.

این درحالی است که در مدت زمان مسابه سال گذشته متوسط حجم صادرات روزانه نفت درحالی یک میلیون بشکه و قیمت فروش بیش از ۵۰ دلار به ازای هر بشکه بوده که درآمد فروش نفت ایران در ۱۷۰ روز نخست سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۵۰ میلیون دلار در روز بوده است.

به عبارت دیگر درحالی در طول این مدت ایران حدود هشت میلیارد و ۳۸۰ میلیون دلار درآمد از محل صادرات نفت خام داشته که در مدت زمان مشابه سال ۲۰۱۵ میلادی درآمد ایران صرفا از محل فروش و صادرات نفت خام حدود هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد می شود.

در مجموع با وجود افزایش حدود دو برابری صادرات نفت خام ایران در سال‌جاری میلادی اما درآمد فروش با وجود این افزایش دوبرابری حجم صادراتی اما ۱۲۰ میلیون دلار کمتر شده سات.

از سوی دیگر درحالی ایران موفق به صادرات روزانه حدود ۲ میلیون بشکه نفت خام در خرداد ماه سال جاری شده است که برخی از رسانه های غربی از ارائه تخفیف های نجومی توسط شرکت ملی نفت ایران به منظور امضای قراردادهای فرشو طلای سیاه خبر می دهند، موضوعی که بارها توسط مسئولان شرکت نفت ایران رد شده است.

علاوه بر این، کاهش قیمت فروش نفت خام و به تبع آن کاهش درآمدهای نفتی در معاملات صادرات میعانات گازی، گاز مایع، فرآورده های نفتی و محصولات پتروشیمی ایران هم در طول ۱۷۰ روز نخست سال ۲۰۱۶ میلادی تاثیرگذار بوده است.

منبع:مهر

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید